Nem csodák Palotája, több annál - Informatika Történeti Múzeum Alapítvány

A Szeged MJV Önkormányzata partnerek bevonásával megpályázta, és reményei szerint meg is valósítja az Agóra Szeged Pólus elnevezésű intézményt.

A helyszín Szeged belvárosában, egy saját tulajdonú területen álló, jelenleg alulhasznosított ingatlan. Az építészi megoldás különlegessége, hogy a tömbbelsőben álló új építményt három utca felé - bejárókkal megnyitják. Szintén újszerű tervezői megoldás az épület hőszivattyúval történő energetikai ellátása, a külső árnyékolók pixelszerű mozgatása, a nagyelőadó kukucskáló ablakai, vagy a környezetbarát zöldtető alkalmazása. Az épület a tudományos eredmények közvetítését a technikai felszereltségével és a belső hangulatával egyaránt segíteni fogja. A beruházás várhatóan 2010-2011 között fog megvalósulni, így 2011 év végétől az objektum már üzemszerűen működhet.

A partneri kört az Önkormányzaton kívül - a következő szervezetek alkotják: Szegedi Tudományegyetem, MTA Szegedi Biológiai Központja, Százszorszép Gyermekház, Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és együttműködő partnerként pedig a Biopolisz Kft. Valamennyien elkötelezettséget vállaltak az eredményes megvalósításra és működtetésre, rendelkeznek a szükséges kompetenciákkal, szellemi felkészültséggel és kapcsolatrendszerrel. Az üzemeltető az Önkormányzat saját szervezete, a Százszorszép Gyermekház lesz, de a stratégiai és operatív feladatok irányítására közös szervezeti formát hoztak létre.

Az Agóra Szeged Pólus nem lesz a csodák palotája, annak ellenére, hogy számtalan csoda és varázslat történik majd benne. Nem lesz múzeum, annak ellenére, hogy hazánk legnagyobb informatikai gyűjteményének ad majd helyet. Nem lesz művelődési ház, annak ellenére, hogy rengeteg ismeretet fog átadni. Nem lesz gyermekmegőrző, annak ellenére, hogy tengernyi gyermekprogrammal várja a fiatalokat. Nem lesz könyvtár, annak ellenére, hogy jelentős könyvállománnyal és adatbázissal fog rendelkezni. Nem lesz kísérleti laboratórium, annak ellenére, hogy a jövő biotechnológiai lehetőségeit fogja demonstrálni. Nem lesz mozi, annak ellenére, hogy kivetítő falakon lehet majd megcsodálni az élet és az informatika rejtelmeit. És nem lesz iskola sem, annak ellenére, hogy képzésekkel, tréningekkel, foglalkozásokkal várja az érdeklődőket.

HANEM?

Az egyik legimpozánsabb helyszíne lesz a szegedi közművelődésnek, olyan intézmény, amelynek még nincs hazai megfelelője, de külföldön már gomba módra szaporodik, más néven - tematikus ház. Fő tevékenysége a tudományos ismeretterjesztés lesz. A város és a régió szellemi értékeire fog támaszkodni. Nevel, oktat, szórakoztat és korosztálytól függetlenül látogatható. Összeköti az elméletet a gyakorlattal, helyet ad az útkeresőknek, befogadja az alkotóközösségeket. Serkenti a kreativitást és önkifejezésre bátorít.

Reméljük, hogy a jövőben igazolást kaphatnak mindezekről.

A tervezett épületkomplexum funkcionális egységei

  • az Informatika-történeti Gyűjteményben az országos jelentőségű szegedi gyűjtemény részben máig működőképes eszközeit mutatják be interaktív módon,
  • az Informatoriumban az információszolgáltatások legújabb generációjával ismerkedhetnek meg a látogatók,
  • a Pólus-disszeminációs egységben lesz a térség innovatív tudományos és technikai eredményeinek helyszíni demonstrálása az egyes programokban részt vevő intézmények képviselőinek jelenlétében,
  • a Gyermekházban a legfiatalabb korosztály képviselői folytathatják az intézmény tematikájához is kapcsolódó szabadidős tevékenységüket.

A fenti négy, önálló üzemeltetésre is alkalmas alapegységet közös használatú terek kapcsolják egybe. (közlekedőterületek, előterek, előadótermek, belső használatú büfé és kávézó, folyóiratolvasó, e-Magyarország pont.) Ezek használata a főfunkciók között időben megosztott.

Az Informatika Történeti Alapítvány honlapja: http://www.infmuz.hu/