Múlt, Örökség a #neumann120 jegyében
A Társaságon belül a Múlt örökségnek két nagy ága van: a tárgyiasult eszközök kiállítása, az Informatika Történeti Kiállítás (ITK, honlapja https://ajovomultja.hu/ ) Szegeden (meg a még nem kiállított eszközök a Raktárbázison) és a digitális örökség bemutatásra készített honlap, az Informatikatörténeti Fórum (iTF) honlapja (https://itf.njszt.hu/), melynek szerves része az Informatikatörténeti Adatár (ITA).
Úgy gondoltuk, hogy e két, önkéntesek által is művelt részből összeszedjük azokat a tevékenységeket, amelyekben - a N120 események kapcsán - az iTF-nek jelentős szerepe volt, nem feledve és köszönet Szalay Imre irányításával a többi szervezőnek, résztvevőnek, közreműködőnek, kiemelve Képes Gábor, Dandoy Gabi, Hajagos Szilárd odaadó, kiváló munkáját. (Ld. még. https://n120.njszt.hu/ )
1. rész
Az Informatikatörténet Fórumon belül végzett tevékenységek
Az iTF részéről kiemeltként kezeljük tagunk, Dömölki Bálint előadássorozatát, íme:
1.Magyar Informatika Napja konferencia – a Neumann 120 emlékév nyitórendezvénye 2023.01.18
Mi történt 1959. január 21. előtt?
http://itf.njszt.hu/wp-content/uploads/2023/01/Domolki-eloadas2.pdf
2. Paks Atomenergetikai Múzeum rendezvénye 2023. március 7.
Neumann János élete és munkássága
http://itf.njszt.hu/wp-content/uploads/2023/08/Domolki-JvN_Paks_eloadas.pdf
3. SZTAKI: hardverfejlesztés-számítástechnika a vasfüggöny mögött és azon túl konferencia 2023. április 20.
Neumann János - Neumann elvek - MTA KKCS - MTA Számítóközpont
https://www.youtube.com/watch?v=1KfpILBMOtU
http://itf.njszt.hu/wp-content/uploads/2023/08/Domolki-SZTAKI_0420.pdf
4. N120 Kiállítás megnyitó, konferencia Zsidó Kiválóságok Házában, Neumann János emléknap Balatonfüred 2023.május 26.
Neumann János kettős élete
https://www.youtube.com/watch?v=Lke3JUSayKU
http://itf.njszt.hu/wp-content/uploads/2023/08/Domopki-Fured0526.pdf
Dévényi Dömötör iTF szerkesztő aktívan vett részt a Neumann János – emléknap Balatonfüreden rendezvényen (2023. május 26.), erről beszámolót írt és képeket készített.
https://itf.njszt.hu/itf_hirek/neumann-janos-emleknap-balatonfureden
A Természet Világa különszámában (154.évi 5. sz.2023. 05. 06. 194-200. oldalig) megjelent Dömölki Bálint tanulmánya: A cselekvő ember és az elefántcsonttorony - Neumann János kettős élete címmel.
A különszám szerkesztésben közreműködött Havass Miklós.
https://itf.njszt.hu/wpcontent/uploads/2023/05/termeszet_vilaga_neumann120_ajanlo.pdf
Halász Edit korábban ismertette Árvai Ágnes: A Coffehouse mathematics … c. könyvét,(https://books.google.hu/books/about/Coffeehouse_Mathematics_in_Early_Twentie.html?id=M8-tQQAACAAJ&redir_esc=y ) amely érdekes művelődéstörténeti olvasmány, sok jeles magyar matematikus említésével közöttük Neumann Jánossal. Neumann 120 ünnepség sorozathoz kapcsolódóan megtörtént Szalay Imrével a kapcsolatfelvétel, a könyv átadásra került és egyeztetések után várhatóan a könyv bemutatására is sor kerül.
A hagyományos iTF eseménysorozat idén A hazai egészségügyi informatika története rendezvénnyel indult, benne megemlékezéssel Neumann Jánosról. A rendezvény Garami Péter szervezésében valósult meg:
...és még az iTF munkája küldetésének megfelelően az első félévben:
Az iTF kiemelt feladata egy digitális archívum, „virtuális múzeum” létrehozása (Informatikatörténeti Adattár – iTA, közelítőleg 5000 tétellel), amely adatokat folyamatosan gyűjti a szakma hazai szereplőiről, intézményeiről, termékeiről, rendezvényeiről, az iTF eseményeiről, illetve írásos, videó és egyéb hangzó anyagairól és virtuális tárlatokat, időutazást készít döntően az összegyűjtött digitális tartalomból.
Az ITA idei gyarapodása a Személyek, az Írások, a Videók, valamint a beszkennelt dokumentumokkal az iTF rendezvények tárháza jelentősen növekedett Breuer Pál, Dömölki Bálint, Havass Miklós, Dettai Nóra, Bereczki Bálint és Ambrus Máté munkájának köszönhetően.
Az iTF szerkesztősége minden fórumot, lehetőséget kihasználva törekszik arra, hogy az informatika digitális örökség, mint kulturális örökségünk, minél szélesebb körben terjedjen és maradjon meg hosszútávon az utókor számára akár ismeretterjesztésre akár kutatásra, így:
- létrehoztuk a Kamra adattárat (Bárány Sándor), amelyben „leletmentés” címen minden NJSZT és az informatika örökséggel összefüggő képeket, fotókat digitálisan tároljuk és folyamatosan növeljük a tételszámot.
- Az iTF munkája során több mint 400 videó felvétel készült (előadások, portrék, videoriportok) és ezek mind a youtube-csatornára is felkerültek, amelyek megtekinthetők egyrészt a NJSZT youtube-csatornán
(https://www.youtube.com/@NJSZT/playlists https://www.youtube.com/@NJSZT/featured),
ill. közvetlenül a az iTF youtube csatornáján (https://www.youtube.com/@videoitf91/playlists).
Az MTA Könyvtár és Informatikai Központtal (MTA KIK) való együttműködés keretében, Dömölki Bálint vezetésével közelít az 500 tételhez a feltöltött anyagok száma, az Írásunk rovatból már ennyi szerepel a MTA repozitóriumában.
Az együttműködésben az iTF-t az vezérelte, hogy szélesebb körű és hosszútávú megőrzése biztosítva legyen ezen történelmi érdekességekkel rendelkező írásoknak, dokumentumoknak irományoknak ezért törekszünk és dolgozunk azon folyamatosan, hogy az írásokon túl is minél több ITA rovat anyag kerüljön fel a repozítóriumba. A bővülés, bővítés folyamatos.
Az MTA Könyvtár vezetői számára az egyeztetések során egyértelművé vált: igen, az informatikatörténeti írások, dokumentumok is a megőrzendők, a kulturális örökséghez tartozó tudományos dokumentumoknak tekintik. Legyünk büszkék rá, hogy munkánkat így minősítik, megköszönve Holl András igazgató úr és munkatársainak kooperatív, aktív magatartását, munkájukat.
REAL - az MTA Könyvtárának Repozitóriuma
http://real.mtak.hu/view/subjects/AXIF.html
Több mint két éve szerződést kötöttünk a Magyar Nemzeti Digitális Archívummal, (MaNDA) melynek keretében az írások, dokumentumok, képek digitalizálásához kaptunk segítséget (munkaerőt és eszközöket), így lehetőségünk nyílt arra, hogy a MaNDA adatbázisát (https://mandadb.hu/ ) folyamatosan tölthetjük fel, és ezzel élünk is. E munkában Havass Miklós, Dettai Nóra, Képes Gábor és Ambrus Máté a kulcsszereplők.
https://mandadb.hu/cikk/1119039/A_szamitokozponttol_a_mindent_behalozo_informatikaig
„Arcképek a magyar informatika történetéből” sorozat keretében idén eddig két videóportré készült el Talyigás Judit szerkesztő-riporter közreműködésével: így összeségében: https://itf.njszt.hu/itf_hirek/60-videoportre-az-adattarunkban,
de már https://itf.njszt.hu/video_portrek listáján 61 szerepel, mert elkészült a 61. is.
Lukács József: https://itf.njszt.hu/objektum/lukacs-jozsef-videoporteja
Simonné Balogh Ágnes: https://itf.njszt.hu/objektum/simonne-balogh-agnes-videoportreja
Júniusban elindult a honlapunk angol változata is https://itf.njszt.hu/forditas - Bárány Sándor, Dömölki Bálint közreműködésével, természetesen a fordítás folyamatos javításával, de már több mint 100 érdeklődő volt.
Lehet tallózni, hallgatni, olvasni, visszaemlékezni a fenti összefoglaló alapján.
Bátran ajánljuk a iTF honlapját, biztosak vagyunk bene, hogy sok ismeretet ad át, kellemes élményt biztosít.
Folytatása következik: a II.rész: Témák az Informatika Történeti Kiállításon iTF közreműködésével
Megyeri Károly
2023. augusztus
![]() ![]() |
![]() |