Az üzenet: a kapcsolatépítés

Beszélgetés Erdősné dr. Németh Ágnessel az IOI International Study Camp után

Október végén közel 30 arany- és ezüstérmes informatikai diákolimpikon volt az ELTE és az NJSZT vendége – kísérőikkel és a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia közösségének vezetőivel együtt. Tehetséggondozásért felelős alelnökünk, Erdősné dr. Németh Ágnes volt a főszervezője az IOI International Study Camp-nek. Most a tábor koncepciójáról, valamit a szervezés legérdekesebb kérdéseiről beszélgettünk.

Erdősné dr. Németh Ágnes

Hogy került hozzánk a lehetőség? Minden Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) „tartozéka” a tábor vagy ez egy új kezdeményezés?

Az IOI International Study Camp egy teljesen új kezdeményezés, tavaly rendezték meg először a szingapúri kollégák. A pandémia miatt Szingapúr 2021-ben, másodszor is csak online tudta megrendezni az IOI-t, ezért jött az ötlet, hogy a közösségépítő, a hazájukat bemutató programokat legalább egy kisebb csapatnak, az arany- és ezüstérmeseknek megtartják. Ehhez partnert találtak a HUAWEI cég részéről, amely maximálisan támogatta ezt a közösségformáló küldetést és azt, hogy a világ legkiválóbb középiskolásait egy helyre gyűjtsük és élményt adjunk nekik, beleértve a szakmai programokat is. A 2022-es indonéziai IOI után került sor a 2021-es házigazda, Szingapúr által rendezett IOI2022 International Study Camp-re, az IOI Nemzetközi Bizottsága pedig úgy látta, érdemes ebből hagyományt teremteni.

Az eredeti ötlet az volt, hogy a Study Camp-nek nem az az ország ad otthont, amely abban az évben az IOI-t is szervezte, hogy ne legyen túl nagy a megterhelés a házigazdák számára. A helyszín tehát idén is az előző évi IOI helyszíne lett volna, csak épp Indonézia nem tudta vállalni a szervezést.

Tavaly októberben keresett meg engem az IOI Nemzetközi Bizottság – és megegyeztünk, hogy mi bevállaljuk a szervezéssel járó teendőket. Ehhez hozzátartozik, hogy dr. Beck György elnök úrral a Neumann Társaság részéről már leültünk az indonéziai IOI alatt egy üzleti vacsorára a Huawei képviselőivel, építve az elnök úr kiváló kapcsolataira. Tehát 2022 augusztusában felmerült az ötlet – és a Huawei az elnök személyére tekintettel is nagyon pártolta a budapesti helyszínt.

Kirándulás Budapesten
Kirándulás az IOI2023 International Study Campen, a Várnegyedben, a Clark Ádám térnél.

A teljes összkép kialakulásához pedig az is kellett, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kara (ELTE IK) azonnal nyitott volt az együttműködésre. Az ELTE IK biztosította már az idei, szegedi IOI tudományos és technikai hátterét is – és itt Budapesten is azonnal vállalták a házigazda szerepét. Két nagy segítőm volt a szakmai csapat részéről, Nikházy László és dr. Németh Zsolt. Nikházy László az IOI-n a versenyeredményeket értékelő részben segített, Németh Zsolt pedig a tudományos bizottság vezetője volt. Laci most az esti, társasjátékos programokat és a szabadidős programokon a diákok szervezését vállalta magára, Zsolt előadást tartott – és a Study Camp páros versenyét vállalta csapatával, a feladatok előkészítését és a verseny megvalósítását.

Hogy épült fel a szakmai program a Study Camp-en? Az IOI elnökével, Benjamin Burton professzor úrral is beszélgettem, aki kiemelte, hogy mennyire fontos, hogy az egyetemi és az ipari szféra is képviseltetve volt az előadásokon. Ez szándékos koncepció volt?

Igen. A támogatónk biztosította az ipari oldalt, annak is a kutatási részét, a cambridge-i, a zürichi és a lengyelországi kutatóközpontjaikból jöttek az előadók. Megfeleztük az előadásokat, a másik fél az akadémiai szférát képviselte, az ELTE kutatási projektjeiből mutatott be. Eredendően kilenc kutatási projektet gyűjtöttünk össze, végül háromról hallhattak a diákok egy-egy órás előadást. A mesterséges intelligencia kapcsán meglepetésként ezt egy laborgyakorlattal egészítettük ki.

Az ipari- és az akadémiai prezentációkat a Neumann Társaság is kiegészítette egy igazán ünnepélyes előadással. Az NJSZT idén, a #neumann120 jubileumra adta ki az Idézhető Neumann János című magyar-angol nyelvű könyvet, melynek egyik szerzője, Hargittai István professzor úr egy rövid, szellemes előadást tartott Neumann János életéről – és a diákok nagy-nagy örömére a könyv példányait dedikálta a résztvevők számára. Mindenki egy-egy saját könyvet vihetett haza a Neumann Társaságnak köszönhetően.

Molnár István Ádám, magyar diákolimpikonunk azt mondta, hogy ő azt szeretné, ha a tanárának dedikálná a professzor úr a könyvet – és elviszi neki ajándékba. Ezen egész meghatódtam…

Több diákkal beszélgettem a szünetekben – és szinte mindegyikük azt emelte ki a tábor kapcsán, hogy ez mekkora lehetőség a kapcsolatépítésre. Te is így láttad?

Ez volt a legnagyobb előnye a tábornak. A szakmai programok arra voltak jók, hogy beszédtémát adtak a kapcsolatépítéshez. Megvitathatták a diákok a hallott matematikai és mesterséges intelligencia témákat, lehetőséget kapva a továbbgondolkodásra, az eszmecserére. A szabadidős programokat – például kincsvadászat játékokat –  és az esti, levezető, társasjátékos programokat is úgy találtuk ki, hogy különböző nemzetek képviselői kerüljenek egy-egy csoportba és megismerhessék egymást. A gyerekek nagyon szívesen vettek részt ezekben. Egyébként a saját diákjaim példáján is azt látom, hogy a nemzetközi versenyeken, táborokban kialakuló barátságok, kapcsolatok akár még 20 év múltán is fennmaradnak és valódi, szakmai kapcsolatok alapjait jelenthetik.

A szabadidős programokból mit emelnél ki szívesen?

A nyári szegedi IOI után a résztvevők nagyon kíváncsiak voltak Budapestre, mert bárhol a világon Magyarország kapcsán a legtöbbeknek a fővárosunk jut eszébe. Megmutattuk a város gyönyörű éjszakai kivilágítását, panorámáját – és olyan ikonikus épületeket is megnéztünk kívül-belül, mint a Parlament és a Szent István Bazilika. Bent voltunk a Magyar Tudományos Akadémián is.

A Parlament látogatóközpontjában
A Parlament látogatóközpontjában.

A Várnegyedben VR-szemüveg segítségével történelmi utazást tettünk, bemutatva a magyar történelem és városépítészet rétegeit, korszakait. A városközpontban és a Városligetben pedig kincsvadászatot rendeztünk, melyek kapcsán ismert, híres épületeket kellett megkeresniük a térkép és a fényképek alapján – és minden épülethez valami tréfás feladat is kapcsolódott. A városközpontban lévő emléktáblákon keresztnevek alapján kellett egy magyar történelmi személyiség nevét kinyomozni, a Városligetben pedig egy idézetet kellett megtalálni.

Hogyan illett a programhoz a páros verseny?

A páros versenyt azért találtuk ki, mert a tavalyi Study Camp-en egy kis hiányérzetünk volt. Ezek a gyerekek a versenyprogramozásban hihetetlenül jók – és tavaly ezt nem tudták megcsillogtatni. Pedig ez sikerélmény és beszédtéma nekik. Természetesen nem az IOI-hoz hasonló, ötórás versenyt szerettünk volna, hanem a Codeforces versenyeihez és az ICPC-hez, az egyetemisták versenyéhez hasonló feladatmegoldó megmérettetést. Az egész Study Camp elve az együttműködés és a kommunikáció, ezért lett páros a verseny – és hogy ne legyen unalmas, a párok ketten egy számítógépet kaptak. Így rá voltak kényszerítve az együttműködésre is. A versenyt egy holland – brazil páros nyerte meg.

Ági, végig figyeltelek, a Tőled megszokott, hajnaltól hajnalig való helytállást, szervezést, rendelkezésre állást. Gratulálok! Milyen teammunka van e mögött?

Köszönöm. Az ELTE IK biztosította a helyszínt és az említett tudományos előadásokat. Kiemelném Kerek Ágnes és Csulya Viktor kollégákat. Viktor a rendezvényszervezés nagy problémamegoldója volt, Ági pedig az egyetemi léttel, infrastruktúrával való szervezésben volt nélkülözhetetlen. A Dékáni Hivatal vezetőjeként óriási rálátással rendelkezik ehhez. Az NJSZT pedig a pénzügyi partner volt, az összes pénzügyi háttérmunkát biztosította, Kiss Mária vezetésével. Gedó Teréz fogadta a vendégeket és a regisztrációban, adminisztrációban segített sokat. Kiemelném Képes Gábor (NJSZT) és Kerek Ágnes (ELTE IK) rendelkezésre állását, akik a PR- és kommunikációt és a sajtómegjelenéseket intézték. És ne felejtsük el két fiatal kollégámat, tanítványomat, Vincze Dorkát és Végh Bencét, akik az első pillanattól az utolsóig „végigpörögték” velem az eseményt – és fantasztikus fotókat készítettek ellesett pillanatok tömkelegéről, a megfelelő logókkal ellátva.

Erdősné dr. Németh Ágnes a záróceremónián
Erdősné dr. Németh Ágnes a záróceremónián.

A fotókat tartalmazó posztok nagyon szép láthatóságot produkáltak az NJSZT-nek – és az ELTE IK, továbbá az IOI nemzetközi közössége is megosztotta azokat. Az pedig, hogy Fábián Gergely államtitkár úr megtisztelt minket és személyesen eljött a záróceremóniára, további ismertséget és elismertséget szerzett a programunknak. Innen is köszönöm mindenkinek a lelkiismeretes részvételt, segítséget, azt, hogy az ügyünk mellé álltak!

Említsük meg köztük a magyar diákolimpikonokat is!

Természetesen! Tarján Bernát ezüstérmesként hivatalos meghívott volt, az összes többi magyar diákolimpikont pedig segítőként hívtam az eseményre, azért, hogy ők is részt vehessenek ebben a csodálatos közösségépítésben – és megérezzék ennek az erejét. Frenetikus munkát végeztek abban, ahogy a nemzetközi vendégeinket segítették, a többi versenyző önkéntessel együtt.

Képes Gábor