Az NJSZT iTF Adattár személyi „állományának” 2023. évi bővülése és érdekességek
Az ITF Adattár személyi rovata mintegy 890 kollégánk és néhai kollégánk személyi alapadatait és szakmai munkásságának fontosabb állomásait, jellemzőit őrzi – nagy többségében az 1990. előtti évekből, tehát valóban történeti, sőt – számítástechnikai szempontból - „történelmi” időkből.
Az Adattárban ma már mindenki megtalálható, aki munkásságával jelentősebben hozzájárult a hazai informatika kialakulásához és fejlődéséhez; ugyanakkor majdnem mindenki, akik a kezdeti évtizedekben valamely csekélységgel is „emlékezetessé” tette munkásságát; továbbá nagyon sokan, akik e szakterültnek „csak” egyszerű dolgozói, résztvevői voltak az úttörő időkben, és nevüket, személyiségüket sikerült felidézni, megőrizni.
Nemrég óta az NJSZT és HTE (Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület) között létrejött együttműködés keretében a testvér egyesület ajánlására és közreműködésével a híradástechnika, hírközlés, távközlés stb. műszaki, tudományos, oktatási vagy épp szervezési területeinek „történeti” személyiségei is bekerülnek az adattárba, hisz mára teljes bizonyságot nyert, hogy a számítástechnika/informatika fejlődése elválaszthatatlan e másik műszaki szakágtól. Ők – jelenleg 69-en - a teljes állományból itt külön kigyűjtve is áttekinthetők.
A teljes személyi Adattár a 2023-as évben 61 személy adatlapjával bővült; közülük 11 kollegánk már sajnos csak emlékeinkben, illetve munkásságuk eredményeiben él. Kiemelve néhány közismertebbet közülük (szubjektív válogatás, minden minősítő megkülönböztetés nélkül): a sokak által ismert, mindenhol aktív társadalmi szerepet vállalt Kelen András; a számos nagy disztribúciós céget hazánkban elindító Kertész Gábor; az egészségügy-informatika kutatás és oktatása egyik első felelős megszervezője, Mónos Emil dr. és kollégája, Fedina László dr.; a távközlési iparág meghatározó újkori szervezője, a korán elhunyt MATÁV vezető, Tölösi Péter; és az Amerikában tevékenykedett világhíres látáskutató: Julesz Béla.
Ugyancsak megkülönböztető értékelés nélkül, inkább talán csak érdekesebb pályájuk vagy kiemelkedő eredményeik alapján némi szubjektivitással megemlítünk most néhányat a frissen bekerült közöttünk élők közül is: Fritz József matematikus akadémikus; Hangos Katalin, rendszer- és irányításelméleti tudós; a Pellionisz fivérek; az ismert egészségügy-szervező Szilasi Anna.
Budapest, 2023. január 21.
Breuer Pál