Karikó Katalin Szegeden
Két ajándék Szegeden.
Április 16-17-én Karikó Katalin, Nobel-díjas biokémikus – egyszersmind az első magyar Nobel-díjas kutatónő és a múlt évi Neumann Professzori cím kitüntetettje – alma materébe, a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) látogatott. Az őt köszöntő díszünnepségen jelentette be, hogy az SZTE-nek adományozza a Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárt, új egyetemi díjat alapítva.
Ennek apropóján egy számunkra különösen örömteli hírt is megosztunk.
Emlékezetes, hogy a Neumann 120 emlékév kapcsán a Magyar Elektrográfiai Társasággal közös, A22 Galériában rendezett Hommage à Neumann kiállításmegnyitó és díjátadó alkalmával Professzor asszony adta át a díjakat a díjazott alkotók részére, többek között az idén 81 éves Csízy László képzőművésznek, akinek az alkotásai különösen elnyerték Karikó Katalin tetszését.
Csízy László a szegedi látogatás hírére és tisztelete jeléül odautazott, és az alábbi művét Professzor asszonynak ajándékozta:
Részlet a Csízy Lászlóval készült fenti interjúból:
A 70-es években a számítástechnika a jövő új, nagy lehetőségének látszott. Hittem abban, hogy a képzőművészet számára is rendkívül hasznos lehet. A kísérletezések közben egyre jobban kötődtem ehhez a világhoz, melyet ma is nagyon szeretek. A számítástechnika révén a látható jelenségek új részleteit lehet feltárni. Rendszerekben gondolkozhatom. Közelíteni tudom a „reál” és a „humán” gondolatokat. A számítástechnikai eszközök a munka hatékonyságát, a képi megvalósítás lehetőségeit nagymértékben támogatják.
Hát, valahogy így. Rokonlelkek? Érzünk némi áthallást. Mindkét ajándék hírére könnybe lábadt a szemünk.