Robotok és digitális állampolgárság a Neumann Társaság szegedi konferenciáján

A Neumann Társaság a digitáliskompetencia-fejlesztés jegyében szervezi soron következő konferenciáját, amely nemcsak a digitális kultúra iránt érdeklődő tanárok és diákok számára nyújt értékes információkat, hanem mindazoknak is, akik szeretnék könnyebbé tenni az online ügyintézést. A résztvevők első kézből hallhatják Both Andrást, a Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgató-helyettesét, aki bemutatja, miért érdemes digitális állampolgárrá válni. A szegedi rendezvényen debütál az új ICDL Robotika modul is. Az ICDL minősítés mostanra már hét felsőoktatási intézményben jelent többletpontot a felvételin.

Sajtóközlemény, Budapest, 2024. október 3. 

Digitáliskompetencia-fejlesztés - változások és kihívások címmel rendezi meg legújabb konferenciáját a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában, 2024. október 10-én. Az esemény résztvevői a digitáliskompetencia-fejlesztés legújabb lehetőségeit ismerhetik meg, mivel a konferencia kiemelt témái közé tartozik a folyamatosan megújuló ICDL program és a nemrég elstartolt Digitális Állampolgárság Program is.

Ami az Alfa generáció számára már mindennapi lesz

A szegedi konferencia izgalmas újdonsággal várja a résztvevőket: először ismerhetik meg a robotika alapelveit bemutató, új ICDL Robotika modult. A modul nem csak elméleti ismeretekre koncentrál, foglalkozik egy egyszerű robot összeszerelésével, programozásával és vezérlésével is. A résztvevők a rendezvényen egy workshop keretében részletesebben is megismerkedhetnek az új modul tananyagával, Nemes József (ELTE IK) tananyagszerző és Abán Csaba, az NJSZT Robotika Szakosztály elnökének jóvoltából.

A Neumann Társaság az elmúlt években teljesen megújította a korábban ECDL néven ismert képzési rendszert. Az ICDL, vagyis a nemzetközi számítógép-használói jogosítvány mára egy modern és rugalmas tanúsítványrendszer, amely olyan jövőbe mutató témákat ölel fel, amelyek elengedhetetlenek lesznek az Alfa generáció tagjai számára.

2024-től kezdődően az ICDL tanúsítvány több egyetemen is többletpontot jelent a felvételi eljárás során. Az ICDL-t elfogadó felsőoktatási intézmények listája folyamatosan bővül, legutóbb a Debreceni Egyetem Műszaki Kara csatlakozott a digitális jogosítványt elismerő iskolákhoz, kiegészítve a korábbi hat intézményt. A felsőoktatási intézmények saját maguk határozzák meg, hogy hány többletpont jár az ICDL bizonyítványért, de egy Advanced tanúsítvány akár 75 pluszpontot is érhet.

Kiderül, miért érdemes digitális állampolgárrá válni

A rendezvényen olyan aktuális fejlesztésekről is hallgathatnak előadást a résztvevők, mint a szeptember elején elrajtolt Digitális Állampolgárság Program, amely egy nagyon fontos mérföldkő Magyarország digitalizációjában. A DÁP mobilapplikációban fiókot aktiváló felhasználók akár a személyi igazolványuk helyett a telefonjukkal is tudják igazolni személyazonosságukat, de hasznos extra, hogy az alkalmazásból hozzáférhető egy sor okmány sorszáma is.

A DÁP-ban résztvevő felhasználók egyszerűen és ingyenesen kérhetnek le a Belügyminisztériumtól elektronikusan hitelesített hatósági erkölcsi bizonyítványt, foglalhatnak időpontot kormányablakba, illetve jelentkezhetnek be az Ügyfélkapura. Évről évre várhatóan egyre több terület fog kizárólagos digitális ügykezelés alá kerülni, ezért nem árt az alapjait mielőbb megismerni, amelyhez Both András, a programot lebonyolító Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgató-helyettesének előadása remek alapot biztosít.

A konferencián a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója, Képes Gábor informatikatörténeti előadása révén betekintést nyerhetünk a digitális oktatás kezdetébe, Dr. Szabó Zoltán kutató pedig a mesterséges intelligencia szerepéről beszél az oktatásban. A rendezvény helyszíne egyben a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállításának ad otthon, ennek köszönhetően az utolsó órákban Kónya Orsolya múzeumpedagógus tárlatvezetésével tekinthető meg a térség legátfogóbb gyűjteménye, amely a keleti és nyugati blokk informatikatörténeti relikviáit egyaránt bemutatja.

A konferencia ingyenesen látogatható, azonban regisztrációhoz kötött. A részletes program és a regisztrációs felület a Neumann Társaság oldalán érhető el.