Beszámoló a „Velünk élő robotok – a sebészrobottól a robotkutyáig” címet viselő 2024. évi Neumann Konferenciáról

A beszámolót frissíteni fogjuk az előadások videóinak belinkelésével. Kis türelmet kérünk, míg a felvételek vágásával a technikusok elkészülnek.

A konferenciát 2024. november 12-én rendeztük a HUN-REN SZTAKI-ban. Idén az előadások tematikájának fókuszában a robotok álltak. Az aktuális téma és az  ígéretes előadók sok érdeklődőt vonzottak, melynek köszönhetően teltház előtt zajlott a rendezvény.

A konferenciát Dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke köszöntötte röviden.

Dr. Beck György
Dr. Beck György

Talyigás Judit, a Neumann Társaság e-Hétköznapok Szakosztálya elnökének előadása „A lyoni takácsoktól a segítőkész robotokig” címet viselte, irodalomtörténeti és „demográfiai” áttekintést nyújtva a robotokról, szubjektív szemüvegén.

Talyigás Judit
Talyigás Judit

Gulyás László, a Neumann Társaság alelnöke, az ELTE Informatikai Kar Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense „AGI van, de mi van a robotokkal? – Avagy a test nélküli intelligencia korlátai” című előadása bepillantást engedett egy fiatal tudományterületbe, az etorobotikába, rávilágítva, miért nem tudott eddig az AI olyan robotot fejleszteni, mely egy IKEA bútort a felhasználói kézikönyv alapján képes összeszerelni.

Gulyás László
Gulyás László

Ezután került sor a díjátadók első részére, melyben Dr. Eigner György, Dr. Orosz Ákos, Szabó Zsanett, Dr. Czúni László, Dévényi Dömötör, Fehér Péter PhD, Szűts Zoltán méltatása és díjátadója szerepel.

(Ide jön majd a díjátadó első részének videója.)

 

Erdős Ferenc Gábor, a HUN-REN SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriuma kutatólabor vezető-helyettese „Autonóm ipari robotika” címmel adott elő a SZTAKI által fejlesztett autonóm robotikai alkalmazásokról és megoldásokról, melyek alkalmazásával valós ipari problémák oldhatók meg.

Erdős Ferenc Gábor
Erdős Ferenc Gábor

Kégl Marcell és Gazdag Sándor, a HUN-REN SZTAKI kutatói bemutatták a „Mesterséges tér-intelligencia kutatásokat támogató lábmechanizmusú földi járművet”, alias robotkutyát.

Kégl Marcell és Gazdag Sándor robotkutyával
Robotkutya-bemutató: Kégl Marcell és Gazdag Sándor

 

A szünetet követően a díjátadó második részére került sor, melyben Dr. Bari Ferenc, Dr. Tóth Árpád, Szalay Imre, Alföldi István, Dr. Vámossy Zoltán és Dr. Zsakó László méltatása és díjátadója szerepel. Zsakó László pusztumusz életműdíját lánya, Zsakó Melinda vette át.

(Ide jön majd a díjátadó második részének videója.)

 

Díjazottak2024
A Neumann Társaság idei díjazottai (balról jobbra): Alföldi István, Bari Ferenc, Vámossy Zoltán, Szalay Imre, Dévényi Dömötör, Fehér Péter, Szabó Zsanett, Szűts Zoltán, Orosz Ákos, Tóth Árpád. A képről hiányzik: Eigner György, Czúni László. Posztumusz díjazott: Zsakó László

Nemes József, a Neumann Társaság Robotika Szakosztályának alelnöke, az ELTE Informatikai Karának docense az ICDL Robotika modulját mutatta be. Az ICDL robotika modul tematikája felöleli a robotika történetiségétől az ipari robotok felépítésén át a napjainkban a társadalom széles körében megtalálható és a jövőben előfordulható robotokat. 

Nemes József
Nemes József

Az utolsó előadást Haidegger Tamás, az Óbudai Egyetem professzora és az Initium Venture Labs Zrt. vezérigazgatója „MI, robotika, okostechnológiák – innovációmenedzsment befektetői szemlélettel” címmel tartotta, beszámolva az Óbudai Egyetem közelmúltban alapított technológiai tudástranszfer vállalata küldetéséről, egyetemi struktúrába illeszkedéséről. 

Haidegger Tamás
Haidegger Tamás

A konferencia zárszavát Dr. Beck György elnök úr tartotta, megköszönve a részvételt.

A moderátori teendőket Képes Gábor, társaságunk ügyvezető igazgatója látta el.

Képes Gábor
Képes Gábor

A rendezvény főszervezője Benedek Csaba, társaságunk alelnöke, egyszersmind a HUN-REN SZTAKI kutatáskoordinációs igazgatóhelyettese volt.

Benedek Csaba
Benedek Csaba a Robotkutyával