NJSZT Hírlevél - 482. sz. - 2024. 01. 10.
65 éve, 1959. január 21-én jelentették be a sajtóban az első magyar elektronikus - a Neumann-elvek alapján működő - számítógépet, a szobányi méretű M-3-at. Ezt tekintjük a magyar számítástudomány megszületésének; a bölcső, melyből felnőtt a hazánkban ma erős informatikai tudomány és vállalkozási paletta.
A Magyar Informatika Napja konferenciát erre emlékezve rendezzük meg támogatónknál, a 4iG-nél, 2024. január 18-án 14.00-18.00 óra között. Ezen az eseményen a szuperszámítógépektől a gépi látásig és a tehetséggondozásig egy sor friss, mai témáról, eseményről hallhatunk a Neumann Társaság 2023-as díjazottjaitól és az NJSZT szakosztályainak képviselőitől.

Természetesen a jövő nagy kérdéseire hangsúlyt helyező konferencia alapját is Neumann Jánosnak és hazai követőinek öröksége jelenti.
Köszöntsük együtt, személyes találkozással a 2024-es évet – és a magyar informatikát! Regisztráljatok, amíg nem telnek be a helyek!
Magyar Informatika Napja - MIN2024 | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Tagjaink figyelmébe! Szeretnénk emlékeztetni minden kedves tagunkat, hogy a tagdíj befizetésének határideje a tárgyév január 31-ig esedékes, tehát elérkezett a 2024-es évre vonatkozó tagdíjfizetés!
A tagdíj összege nem változott, a magas infláció ellenére sem. Nincs más teendőtök, mint belépni a tagi rendszerbe, és befizetni a jövő évi tagdíjat!
Ha ezzel kapcsolatban kérdésetek van, kérjük, tegyétek fel emailben Lendvai Orsinak (lendvai.orsolya@njszt.hu).
December 28-án lett volna kereken 120 éves Neumann János. A születésnapon egy videóösszeállítást tettünk közzé a 2023-as #neumann120 év ünnepi eseményeiről. Ha elkeveredett volna az ünnepek alatt az email-jeitek között, itt visszanézhetitek: A Neumann 120 emlékév képekben (youtube.com) .

A jubileumon sajtóhírt adtunk ki, illetve az MTI is tisztelgett Neumann előtt. Mások mellett az Origo, a 24.hu, a Qubit, a Life.hu, a Raketa.hu, a MAZSIHISZ és Lovász László oldala is közölt összefoglalót Neumannról.
Kaleidoszkóp rovatunk bővítésén is dolgozunk, Neumann János életével és pályájával kapcsolatos érdekes linkekkel – hiányoltok valamit? Küldjétek el nekünk! Neumann 120 Kaleidoszkóp - Emlékév Neumann János születésének 120. évfordulója tiszteletére (njszt.hu)
Neumann Miniexpo címmel kimondottan a Z-generációt, a mai egyetemistákat célozza meg az OMIKK #neumann120 kiállítása.

Az idősebbeknek talán szokatlan Reels-videójuk - Facebook – célja a figyelemfelkeltés annak a korosztálynak, akik másodpercek alatt szereznek impulzusokat. Ha a hívószavak – Neumann, a sztármatekos! – ismerősek, nem véletlen, ezeket a címszavakat mi találtuk ki a diákok megfogására. A tárlaton a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI digitális tablói láthatók, a helyszínen a Neumann Jánoshoz méltó, mélyebb ismertetések is csonkítatlanul olvashatóak. A tárlatot Németh Krisztián tanár úr (BME) hardvertörténeti érdekességei egészítik ki, köztük BME-s pioneerunkra és Neumann-kortársra, Kozma Lászlóra emlékezve egy jelfogós számítógép memóriamodell!
Figyeljétek az njszt.hu és neumann120.hu honlapokat és social media oldalainkat, már csak azért is, mert ha lemaradtatok valamelyik jubileumi eseményünkről, az év elején még lesz néhány kiemelt alkalom pótolni!

A Magyar Elektrográfiai Társasággal való sikeres együttműködésünknek köszönhetően január végétől várhatóan Budapesten, a FUGA-ban lesz látható a Hommage a Neumann computer art képzőművészeti tárlatunk! Részletek hamarosan!
FUGA : : Budapesti Építészeti Központ | Kiállítások | Koncertek | Bemutatók | Könyvesbolt
Megyery Károly kollégánk – aki már 2020-ban Neumann-díjat kapott iTF-projektvezetői munkájáért –, a rengeteg feladatból kissé hátrébb lépve a jövőben több időt szentelhet családjának. Karcsi az elnökségtől kapta a megbízatást, hogy az örökség terület két ága, a fizikai múzeum és az online ITF tevékenységek közötti hidat megerősítse, s hogy az Örökség még egységesebb és erősebb lába legyen a NJSZT tevékenységének.
Nehéz időszakban volt Megyery Károly a segítségünkre – és kiválóan bizonyította proaktivitását és rátermettségét, szegedi gyűjteményi raktárunk költözésekor, a COVID jelentette kihívások alatt, majd a mindennapi munkában. Az Informatikatörténeti Adattár és az Informatikatörténeti Kiállítás számos szállal, a kódok és a tartalom szintjén is össze lett kötve.

Rendszerező és szervező munkája mellett az ITK-ban koordinálta a feladatokat, több más, fontos, megvalósult akció, program mellett a Telefónia és a Kézzelfogható logika (ördöglakat) kiállítás létrejöttében is számíthattunk a munkájára.
Most már a családdal, unokákkal többet foglalkozhat, a feladatok átadás-átvételéről az Informatikatörténeti Adattár és az Informatikatörténeti Kiállítás témában is gondoskodunk, utóbbiban Képes Gábor veszi át tőle a feladatokat.
Természetesen továbbra is számítunk Karcsi tanácsaira – és köszönjük az eddigieket!
Mély szomorúsággal értesültünk róla, hogy szilveszter napján elhunyt Dr. Rényi Gábor. A legendás vezető az innovációra, újdonságokra, értékekre való elképesztő érzékenységgel, a társadalom igényeire való nyitottsággal kereste az új lehetőségeket, új utakat. A magyar videojáték fejlesztés és játékipar hőskorának és aranykorának főszereplője volt, irányítása alatt az 1983-ban alapított Novotrade Rt – 1948 óta Magyarország első részvénytársasága – a játékfejlesztés világszerte ismert, sok szempontból unikális szellemi műhelye lett.
Rendkívül sikeres üzletember, IT-vezetői munkája mellett önzetlen segítőkészségéért is hálásak vagyunk, hiszen a Neumann Társaság közössége is mindig számíthatott rá. Az LSI Számítástechnikai Oktató Központ Alapítvány alapítójaként és – több mint 30 éven át – a United Way Magyarország segítőjeként, kuratóriumi tagjaként is bizonyította jó ügyekért való elkötelezettségét.

Köszönünk mindent, nyugodj békében, Gábor!
Életrajza az Informatikatörténeti Adattárban: Rényi Gábor - ITF, NJSZT Informatikatörténeti Fórum
A Novotrade-sztori, saját szavaival: Checkpoint 5x27: A Novotrade-sztori - IDDQD (blog.hu)
Nekrológja az United Way Magyarország oldalán: (1) Facebook

Január elsején elhunyt Niklaus Wirth, a világ egyik legismertebb informatikai személyisége. Hazánkban is rengetegen ismerték a nevét, még azok is, akik csak rövidebb kapcsolatba kerültek a számítástechnika, a programozás világával, hiszen az általa kifejlesztett Pascal programozási nyelv az informatikaoktatásban is rendkívül hasznosnak, tanulhatónak bizonyult. "A programozási nyelvek, a programozási módszertan, a szoftverfejlesztés és a hardvertervezés titánját veszítettük el", írta a szomorú eseménnyel kapcsolatban Bertrand Meyer, az Eiffel programozási nyelv atyja az X-en közzétett bejegyzésében.