Két évtized a gazdaságinformatika szolgálatában

Letölthető kiadvány a GIKOF-sztoriról

A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) égisze alatt 2001-ben alapított Fórum alapvető célja az volt, hogy létjogosultságot adjon az informatika azon területének, amely az üzleti alkalmazásokra, a gazdasági munka informatikai támogatására fókuszál, hogy széleskörűen ismertté tegye az gazdaság és az üzleti szféra IT-vel szemben támasztott elvárásait, és elfogadtassa, hogy igenis szükség van olyan képzett szakemberekre, akik a közgazdaságtani és informatikai ismereteik birtokában képesek az üzleti folyamatok hatékony támogatására. 

A GIKOF az elmúlt húsz évben azon munkálkodott, hogy megismertes­se és elismertesse a gazdaságinformatika, mint szakma létjogosult­ságát.

A GIKOF alapításának 20 éves évfordulója jó alkalom arra, hogy áttekintsük céljaink megvalósítását és az eredményeinket, nem hallgatva el azokat a nehézségeket sem, amivel a működésünk során szembe kellett néznünk. Néhány lelkes és kitartó, az ügyért elkötele­zett kollégának köszönhetően azonban a megtorpanások ellenére is folytatni tudtuk a 2001 novemberi alapításkor megkezdett munkát, és egy sike­res konferenciasorozattal, két szakfolyóirattal, valamint nagy érdeklő­déssel kísért fórumokkal büszkélkedhetünk.

GIKOF

Az első évek az útkeresés, munkánk indításának feladataival teltek, 2002-re pedig már két GIKOF Journal magyar nyelvű szakfolyóiratot is megjelentettünk. 2003-ban elindítottuk az Országos GazdaságInformatikai Konferencia­sorozatot (OGIK), amelynek tíz éven keresztül Győr adott otthont. A GIKOF Journal 3. számát a fiatalok munkáinak a bemu­tatására szenteltük, a kiadvány az OTDK-n díjazott kutatásokat tartalmazza. 2004-ben már egy aktív, eredményesen működő közösségünk volt, a sikeres konferencia mellett két GIKOF Journal-kötetet jelentettünk meg, és meghatáro­zó szerepet töltöttünk be a Bologna-folyamat Informatika Bizottságában, a gazdaságinformatika szak megalapítá­sában és indításában.

A következő években kapcsolatainkat kibővítve nemzetközi terepre léptünk, a konferenciá­inkon neves külföldi szakemberek vettek részt, és elindítottuk az angol nyelvű szakfolyóiratunkat, a: SEFBIS Jour­nalt. 2008-ban az IFIP nemzetközi CONFENIS konferencia megrendezésére benyújtott pályázatunkat elfogadták, így 2009-ben mind az öt kontinenst képviselő résztvevőkkel egy sikeres konferenciát bonyolítottunk.

A konferencia­sorozatunk 10. jubileumán 2013-ban a Közösség elhatározta, hogy megköszönve Győr vendégszeretetét minden év­ben másik városban rendezi meg az OGIK-ot, így a Pécsi, a Corvinus, a Pannon, a Dunaújvárosi, a Soproni és a Milton Friedman egyetemek is otthont adtak a rendezvénynek.

A COVID-járvány 2020-ban sajnos visszavetette a munkánkat, ám a megtorpanás után egy jó hangulatú, mindenki által már nagyon várt rendezvényen ünnepelhettük a húsz éves jubileumunkat Veszprémben.

Társaságunk fontosnak tartotta a színvonalas, egységes megjelenést. Közössé­günk­nek logókat terveztettünk, kiadványaink egységes borító­val jelennek meg, a konferenciákon vándortrófeát adunk át a konferen­cia házigazdájának, GIKOF-dosszié és konferenciaszatyor viszi tovább a hírnevünket. A honlapunkon folyamatosan frissített információk állnak az érdeklődők rendelkezésére.  

GIKOF

Nem lenne teljes a rövid kis beszámolónk, ha nem mondanánk köszöne­tet Dobay Péter és Gábor András alapítóknak és két évtizeden keresz­tül aktív vezetőinknek, a konferenciánknak tíz éven keresztül otthont adó Széchenyi Egyetemnek, a Journal-kiadásokat támogató Corvinus Egyetemnek. De elismerésünk mindazoknak a hazai és külföldi kollégáknak, akik időt és fáradságot nem kímélve munkálkodtak a GIKOF sikereiért, akik rendezvényeinket szervezték, cikkeket írtak, cikkeket bíráltak, kiadványokat szerkesztett, előadásokat tartottak, vagy bármilyen formában segítették a munkánkat.

A két évtizedes történetünket egy kiadványban jelentettük meg, amely letölthető a GIKOF honlapjáról: https://raffa6.wixsite.com/gikof 

Raffai Mária

a GIKOF/SEFBIS SIG alapítója, elnöke, főszerkesztő