Magyar Informatika Napja 2024

A Neumann Társaság összefoglalója

Idén harmadik alkalommal – és ezt már méltán nevezhetjük hagyománynak – jelenléti konferenciával ünnepelte az informatikai értékek megőrzését és átörökítését küldetéseként vállaló társaságunk a Magyar Informatika Napját. A magyar informatika születésnapját az első magyar elektronikus számítógép, az M-3 megépítésétől számítjuk, melynek átadására 1959. január 21-én, azaz 65 éve került sor. Az M-3-at elsődlegesen műszaki-tudományos számítások elvégzésére tervezték, e köré épült az első, szélesebb közösséget, tudományos és nemzetgazdasági kérdéseket is szolgáló hazai - akadémiai - számítóközpont. Örömmel nyugtáztuk, hogy a gépet életre hívó szakmai műhely több tagja is velünk ünnepelt (többségük a mindennapokban a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumának ma is tevékeny tagja). 

A rendezvénynek ezúttal a 4iG nemrég átadott modern Krisztina körúti konferenciaterme nyújtott helyszínt. A támogatásukért ezúton is hálásan mondunk köszönetet! 

Az előadásokat videóra vettük, és hamarosan publikáljuk a Neumann Társaság YouTube csatornáján, így csak a meghitt személyes beszélgetésekről és a finom aprósüteményről maradt le, aki nem tudott személyesen részt venni. 

1

A konferenciát a házigazda képviseletében Tápai Tamás, a 4iG IT divíziójának vezérigazgató-helyettese nyitotta meg köszöntőjében, melyben a 4iG csoport jelenéről, régiós érdekeltségeiről és törekvéseiről ejtett szót. 

3

Őt Beck György, a Neumann Társaság elnöke követte, aki a társaságot érintő bejelentéssel kezdte: Szalay Imre ügyvezető igazgatói pozícióját nyugdíjba vonulása miatt februártól – az egyszersmind jelen konferencia moderátoraként is helytálló – Képes Gábor veszi át. Méltatta Szalay Imre tevékenységének legfontosabb mérföldköveit, melyek a társaság konszolidációjában és digitalizációjában érhetők tetten, valamint a Neumann 120 emlékév nagyszabású rendezvénysorozatának méltó megrendezésében, melyek markáns nyomot hagynak a társaság történetében. Megköszönte a szintén visszavonuló Megyery Károly Informatika Történeti Kiállításunkkal kapcsolatos áldozatos munkáját, majd felolvasta az M-3 fejlesztőcsapata még élő tagjainak nevét: Asztalosné Góczy Ilona, Csendes József, Dömölki Bálint, Drasny József, Kardos Kálmán, Németh Pál és Szelezsán János. A jelenlévőket – Csendes Józsefet és Dömölki Bálintot – egy-egy Neumann-emlékéremmel honorálta, amit a többieknek is eljuttatunk. Végül átadta a Neumann Társaság érdekében végzett áldozatos, lelkiismeretes munkájáért a szegedi kiállításunk kulcsemberének, Kónya Orsolyának a Társaságért emlékplakettet. 

2
Kónya Orsolya átveszi az emlékplakettet

Ezt követően Báger Gusztáv közgazdász professzor, József Attila-díjas költő M-3 számítógép 50. születésnapjára írt szellemes versét hallgattuk meg közösen, a 2009-es felvételről.

[…] Még az örökké rekedt, morgó hangod sem zavart.

Három szobányi felületen hárítottad el a bajt.

Egyben és a részleteidben is lelkesen imádtunk.

S vártuk, hozd ki input-output mátrixainkból a vágyunk.

[...]

Lám, az életre szóló szerelemnél indifferensek a méretek.

Mi nagyok voltunk. Neked egy metró lett a neved. […]

4

Neumann születésének 120. évfordulóján látott napvilágot a Typotex Kiadó jóvoltából Neumann János válogatott írásaiból Ropolyi László tudománytörténész-filozófus (ELTE) által szerkesztett, jelentősen bővített kiadás. A szerkesztő filozófiai megközelítésű előadásában Neumann maradandó, ma is aktuális írásait, gondolatait, befejezetlen életművét tárta elénk. 

5

Előadásával Nikházy László, korábbi diákolimpikon, jelenleg az ELTE PhD hallgatója és társaságunk Tehetséggondozási szakosztályának ifjú tehetséggondozója, a 2023. évi Tarján-emlékérem díjazottja következett. László részt vett a 2023. évi, Szegeden rendezett IOI Nemzetközi Informatikai Diákolimpia szakmai vezetésében, mely beüzemelte és tesztelte a világverseny értékelőszoftverét. Hosszú évek óta tagja az NJSZT-ELTE tehetséggondozó műhelyének, részt vesz a felkészítésben, a válogatóversenyi feladatok kitalálásában, lektorálásában és egyes világversenyek csapatvezetésében. Betekintést kaphattunk a versenypiramisról, a versenyrendszer építőköveiről, valamint arról is, milyen jellegű feladatokkal találkozhat egy tinédzser versenyző. El is jutottunk a 2023-as diákolimpia legkönnyebb feladatához, ahol a hallgatóság tapinthatóan sűrű, feszült csendben mélázott a megoldáson. 

6

A szünet előtti utolsó eladást a Debreceni Egyetem Informatikai Karának egyetemi tanára, Gál Zoltán, a 2023-as Kalmár-díj kitüntetettje tartotta. Gál tanár úr fő kutatási területe a szuperszámítógépek, a nagysebességű lokális és városi hálózatok, azok menedzsmentje, optimalizálása és a párhuzamos architektúrák. A szuperszámítógépeket igénylő egyetemi projektekről tárt elénk egy alapos ízelítőt. 

7

A kávészünetet követő első előadást a Szegedi Tudományegyetem TTIK Informatikai Intézetének egyetemi tanára, az NJSZT Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társaságának elnökségi tagja, a 2023-ban Neumann-díjjal honorált Kató Zoltán tartotta. Előadása a gépi látás és a képfeldolgozás új lehetőségeit és eredményeit osztotta meg a publikummal. 

bari

A laikusokat is megigéző következő előadást Bari Ferenc, az NJSZT 1970-ben alakult Orvos-biológiai szakosztályának vezetőségi tagja, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézetének egyetemi tanára tartotta a mesterséges intelligencia oktatásának dilemmáiról – lehetőségeiről és kockázatairól – az élettudományi képzésben. Miközben a klinikai orvostudományi tudás 73 naponként megduplázódik, jórészt a mesterséges intelligenciának (AI) köszönhetően, továbbra is 10 év egy új orvosság engedélyezése. Ugyancsak az AI jóvoltából 50+ év után óriási áttörés: sikerült új, MRSA-ellenes antibiotikumot fejleszteni. Valószínű, hogy az orvostudományban a mesterséges intelligencia az oktatás stratégiáját át fogja alakítani. A horizonton új szakmák látszanak alakulni, például az orvosi adatok feldolgozásában. Egy kutatás első hangzásra meglepő eredménye azt mutatja, hogy a Google AI jobban ki tudja kérdezni a pácienst, mint az orvos. A „jobban” lefedi, hogy gyorsabban és választékosabban – valamint udvariasabban képes válaszolni. 

8

A konferencia utolsó előadását Pacskó Vivien és Simon Máté, a Lechner Tudásközpont távérzékelési szakértői tartották közösen a gépi tanulás távérzékelési hasznosításáról. A fiatal szakértők – Vivien PhD-, Máté MSc-hallgató – a Lechner Űrtávérzékelési osztályán folyó gépi tanulási módszerek távérzékelési alkalmazásához kapcsolódó kutatás-fejlesztési munkák főbb állomásait igyekeztek bemutatni. Bepillantást nyerhettünk egyrészt az országos gyep- és vetésszerkezeti térkép előállításának módszertanáról, másrészt a mélytanulási eljárásokat használó kutatás-fejlesztések céljáról és módszertanáról. 

A rendezvény Beck György zárszavával ért véget, aki megköszönte a nagyszerű előadásokat és a részvételt.

A konferencia másnapján kiküldtünk a hallgatóság számára egy elégedettségi felmérést. Köszönet a kitöltőknek! A publikum minden előadást nagyra értékelt, azon belül is Bari Ferenc, Kató Zoltán és Nikházy László előadása volt a legnépszerűbb. A megvalósításra vonatkozóan kaptunk jobbító szándékú javaslatokat, melyeket igyekszünk a legközelebb figyelembe venni.

Folytatjuk – jövőre is nagy szeretettel várunk Benneteket!