Cserfalvi Annamária

Bemutatkozás

Az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Informatikai Rendszerek Intézetének tanszéki mérnöke. 2001 óta foglalkozik a hallássérültek ECDL jelnyelven történő informatikai oktatásával.

1998-ban Könnyűipari Műszaki Főiskolán, majd 2000-ben a Budapesti Műszaki Főiskolán szerzett diplomát. 2001-ben az Országos Diákköri Tudományos Konferencián első helyezést ért el a tantárgy-pedagógiai és oktatás-technológiai szekcióban, s még ugyanebben az évben megkapta a Pro Scientia Aranyérmet, a Fiatal Kutatók díját a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől.
Annamária súlyos hallássérüléssel született, és gyermekkorában - a kor szokásainak megfelelően- minden erőfeszítése arra irányult, hogy orális nyelven beszéljen. A jelnyelvet felnőttként tanulta meg azért, hogy az inkább jelnyelvet beszélő siket sorstársait "anyanyelvükön", jelnyelven is oktathassa. Magyarországon ő dolgozta ki és 10 éve sikeresen alkalmazza a számítógép használói ismertek orális és jelnyelvi párhuzamos oktatásának módszertanát. E módszertan iránt egyre többen érdeklődnek, videó interjúk sorában forgatott vele a Magyar Televízió is.

Az Óbudai Egyetem Informatikai Karán szervezett, a hallássérültek esélyegyenlőségét biztosító tanfolyamok nem csak az Egyetem saját hallgatói számára elérhetőek, hanem társadalmi felajánlásként minden hazai hallássérült számára is. Az oktatás Cserfalvi Annamária által írt tankönyvből történik, melynek címe: ECDL START hallássérültek részére.
A tárgyi tudáson túl a tanfolyamok nagy vonzereje Annamária közvetlen és élvezetes előadói stílusa, ezért gyakran lehet látni a hallgatók soraiban - e lehetőséggel csak most élni tudó - meglett anyukákat és apukákat is.

Cserfalvi Annamária 2010 óta a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány kurátora, főbb szakmai területei a jelnyelv és az informatika.
Legfontosabb feladatának tekinti, hogy a felzárkóztató oktatáson keresztül biztosítsa a hallássérültek informatikai esélyegyenlőségét, és munkájával hozzájáruljon az információs akadálymentesítéshez.