NJSZT Hírlevél - 484. sz. - 2024. 02. 07.
Holnap, azaz február 8-án, Neumann János halálának évfordulóján – a Neumann 120 jubileumi évben is aktív szakmai partnereinkkel és a Neumann Technikum diákjaival - megkoszorúzzuk a társaságunk által állított emléktáblát névadónk szülőházánál.
14.00 órakor kezdünk (Báthory utca – Bajcsy-Zsilinszky út sarok)!
Gyertek el minél többen!
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-01/koszoruzasi-unnepseg-neumann-halalanak-evfordulojan
Többen érdeklődtetek – egyrészt akik lemaradtak, másrészt akik szeretnék újranézni – a januári Magyar Informatika Napja konferenciáról, de még egy kis türelmet kérünk, folynak az utómunkák.
Addig ezzel a kis montázzsal adunk ízelítőt a hangulatból.
A nemzetközi közösség is hálás Szalay Imrének, melyről a szervezetek vezetőinek búcsúüzenetei tanúskodnak. Házon belül is megköszöntük Imre munkáját egy különleges meglepetéssel: Ruzsa Dénes médiaművész computer art alkotásával.
Sajnos sokan nem fizettétek még be a tagdíjat. Kérjük, hogy pótoljátok, köszönjük!
Nincs más teendőtök, mint belépni a tagi rendszerbe. Ha segítségre van szükségetek, Lendvai Orsi mindenkinek válaszol.
Várjuk új tagok belépését is, pezsgő szakosztályi élettel, konferenciákkal, versenyekkel, a társadalom digitális felkészültségét erősítő akciókkal, virtuális és látogatható muzeális gyűjteményekkel. Minden tenni akaró kollégát szívesen látunk!
Számítunk rátok! Segítsetek, hogy minél többekhez eljusson az üzenet: közhasznú munkánkhoz az összefogás, segítség nélkülözhetetlen!
Adószámunk: 19815888-2-41.
A 2022-es, nagysikerű meetup folytatására 2024. február 29., szökőnapon, 16.00 órai kezdettel kerül sor, online.Ezúttal Oláh Tibor (Hajdúböszörmény), a Robotolimpia és Bakti András Tamás (Nyíregyháza), a Robot Exatlon szervezői, tehetséggondozó tanárok mutatják be a versenyeiket. Velünk lesz Abán Csaba, a Robotika Szakosztályunk elnöke is. Új ügyvezetőnk, Képes Gábor moderál.
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-06/versenyben-robotok-ii-online-meetup
… és ha igen, „foltozzuk be, hogy tovább mehessünk a kutatás-fejlesztés kanyargós ösvényein”.
A Neumann Társaság Orvos-biológiai Szakosztálya rendez a fenti címmel és alcímmel kerekasztalbeszélgetést az Óbudai Egyetem Neumann Karán, február 23-án délután, ahol nagy szeretettel várja az érdeklődőket. A részletekről az alábbi linkre kattintva tudtok tájékozódni.
A Neumann Társaság Mesterséges Intelligencia Szakosztálya és az ELTE IK Mesterséges Intelligencia tanszéke örömmel invitálja az érdeklődőket 2024. február 8-án a fenti címmel rendezendő hibrid szemináriumra.
Részletek:
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-01/meghivo-az-intelligencia-spontan-megjelenese-cimu-szeminariumra
Simon Béláné Balogh Ágnes, a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakosztályvezetője, a RoboCupJunior verseny hazai képviselője hívta fel az érdeklődők figyelmét az alábbi felhívásra.
A RoboCup világverseny Major ligája - „Rescue Agent Simulation” versenye - 2024. február 15-i regisztrációs határidővel várja a jelentkezőket!
A verseny helyszíne és időpontja: Eindhoven (Hollandia), 2024. július 15-21.
Részletek: https://njszt.hu/hu/news/2024-02-05/palyazati-felhivas-robocup-vilagversenyre
Határon innen és túl biztatjuk a tehetséges általános és középiskolás tanulókat – számítva tehetséggondozó pedagógusaik rábeszélő képességére is –, nevezzenek az idén 20. alkalommal (a jogelődjét is figyelembe véve a 40. éve!) megrendezendő Neumann Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Versenyen. A versenyt a Neumann Társaság és a Szekszárdi I. Béla Gimnázium közösen rendezi.
A kétfordulós verseny nevezési határideje: 2024. február 26. A döntőre 2024. március 21-22. között kerül sor, Szekszárdon.
Köszönjük a DXC Technology támogatását!
2024-ben is számos nemzetközi versenyen tűnnek fel a Neumann Társaság tehetséggondozási programjából ismert, sikeres versenyzők – a sort a romániai szervezésű Info(1)Cup nyitja. A Prahova Megyei Kiválósági Központ által rendezett megmérettetés rendszeres lehetőséget ad a nemzetközi közösségnek a romániai versenyzőkkel közös versenyzésre – ezzel a romániai diákoknak és a nemzetközi résztvevőknek is egy különleges kihívást adva!
2024. január 25-én rendeztük meg az ICDL vizsgaközpontok év eleji online fórumát. A fórum fontos témája volt a 2024. február 1-jén életbe lépett módosított vizsgaszabályzat, mely december 1. óta elérhető a honlapunkon.
Az elhangzottakról olvassátok el Rákosi Szilvia beszámolóját!
Február 15-ig lehet a felsőoktatási intézmények szeptemberben induló képzéseire jelentkezni. Vannak olyan intézmények – BME, Óbudai Egyetem, Milton Friedman Egyetem –, melyek plusz pontszámot adnak az ICDL-bizonyítvány meglétekor.
A Neumann Társaság bízik benne, hogy egyre több intézmény követi majd példájukat, felismerve, hogy a megfelelő digitális kompetenciákra minden tudományterületen szükség van, nem csak a szorosan vett IT-világban.
Az ICDL egy olyan nemzetközileg elfogadott mérce, mely pontosan tükrözi a digitális műveltséget, ráadásul az ICDL-vizsgák tanfolyammal vagy egyéni felkészüléssel is letehetők.
Talyigás Judit szerkesztő és Abed-Hadi Forát operatőr-vágó munkájának köszönhetően már 64 videoportré tekinthető meg az iTF oral history-sorozatban.
Gyertek, nézzetek körül! Most Ramháb Mária és Sallai Gyula portréját ajánlunk figyelmetekbe.
https://njszt.hu/hu/news/2024-01-30/ket-uj-videoportreval-mar-64-nel-tartunk-az-itf-nel
Titkok, melyekre itt a válasz, mivel kijött egy friss kutatás, mely nem hétköznapi kérdésekben igazít el bennünket. A PleasureBytes Games retró játékkiadó egy szubkultúra érdeklődését és szociológiai hátterét világítja meg, egészen közelről. Ha nem tudod, mit jelent a retrózás, valószínűleg nincsenek ősz hajszálak a halántékodon. Vagy épp ellenkezőleg?
Egy biztos: te is retrózhatsz a szegedi Informatika Történeti Kiállításunk interaktív videojátékos termében. És ha vonzanak a valaha volt számítógépes csemegék, tele lesz érdekességekkel a cikk.
A Természet Világa tudományos ismeretterjesztő folyóirat és a TIT közös felhívása.
Az ismeretterjesztő esszé-, interjú- és fotósorozat-pályázat öt kategóriában, középiskolások számára nyitott.
Kategórák: Természettudományos múltunk felkutatása; A kultúra egysége; Önálló kutatások, elméleti összegzések; Matematika, informatika és applikáció-innováció; Egészségtudomány.
A pályaművek beadási határideje: 2024. március 31.
https://termvil.hu/2023/12/04/xxxiii-diakpalyazat-felhivasa/
A NOVOFER Alapítvány, Gábor Dénes Középiskolai Ösztöndíj pályázatot hirdet „OKOS TAKARÉKOS” címmel.
Az idei pályázati felhívás két megoldandó problémára fókuszál: a föld népességének élelmezésére, valamint az energia- és nyersanyag igények kielégítésére. Az út, amelyről a kiírók a fiatalok leleményes, bátor és jól alátámasztott látomásait és ajánlásait várják: a takarékosság, tekintettel Gábor Dénes közismert mondására: „A jövőt nem lehet megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni.”
Jelentkezési határidő: 2024. március 3.
Részletes pályázati feltételek:
2024. 02. 05-én immár hetedik éve, ismét kezdetét vette az Országos Méh-Ész Logikai Verseny. Az ingyenes, öt online fordulóból álló megmérettetés során a résztvevők három korcsoportban (óvodás, 1-2. osztályos, 3-4. osztályos) mérhetik össze a tudásukat.
A feladatok a padlórobotok működési elvén alapulnak, az egyes fordulók egy kerettörténet köré épülnek, a főszereplő méhecskék kalandjait dolgozzák fel. A kezdeményezést Kiss András informatika szakos pedagógus indította útjára 2018-ban és azóta is egyszemélyben végzi az ezzel kapcsolatos feladatokat. Az eddigi hat év során több, mint 15000 gyermek csatlakozott a versenyhez és segített a kis méhecskéknek leküzdeni a rájuk váró akadályokat. A résztvevők között minden évben szép számmal akadnak a határainkon túl élő diákok is, sőt, már a tengeren túlra is elért a verseny híre. A kezdeményezés népszerűségét jól mutatja, hogy ebben az évben az indulásnál már több, mint 5500 gyermek csatlakozott a Méh-Észek egyre népesebb táborához.
Miként lehet beépíteni az oktatásba a Mesterséges Intelligencia használatát?
Turcsányi-Szabó Márta, az ELTE Média- és Oktatásinformatikai Tanszék egyetemi docense, oktatási innovációért felelős dékáni megbízottal és Molnárné László Andrea pedagógus, kutatótanárral a ChatGPT-nek az oktatásra, az egyetemi képzésre gyakorolt hatásáról beszélgettek a Rádió Bézs Rádió Jövőnéző műsorában (2024.01.30.)
https://www.radiobezs.hu/radiobezs_files/Arch%C3%ADvum/2024/0130_1700.mp3
A női technológiai szakemberek vonzásának és megtartásának politikája és gyakorlata.
Berlin, 2024. május 14., Angol nyelvű, ingyenes konferencia az EU sokszínűségi hónapja (EU Diversity Month) részeként.
Tény: Az elmúlt 7 évben az ICT-szakmákban dolgozó nők aránya - a támogató uniós szakpolitika ellenére - 17%-ról mindössze 18,5%-ra nőtt.
A konferenciáról bővebben és regisztráció: https://cepis.org/events/stay-in-tech/