A természettudományok népszerűsítését segíthettük az egyetemekkel közösen
Sikerrel zárult az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Neumann Társaság konzorciumi partnerségében megvalósított Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP-program), melynek most már a pénzügyi zárása is hibamentesen megtörtént. Az évek során több egyetemmel, az ELTE-n kívül a Pécsi Tudományegyetemmel és a Debreceni Egyetemmel is – más szakmai civil szervezetek bevonásával is - folytattunk hasonló EFOP-projekteket, melyek közös tanulsága, hogy a felsőoktatási- és a civil szféra összefogásával hatékonyan és hitelesen szólíthatók meg a fiatalok – az intézményeinknél összegyűlt tudás és tapasztalat a pályaorientációt segítheti.
A 2017. 09.01 – 2022.04.30. között zajló projekt nagyságrendjét mutatja, hogy több mint 441 millió forint volt a támogatás összege, amelyből az NJSZT által végzett feladatokat, informatikai versenyeket, felkészítőket a Tehetséggondozási Szakosztályunk elnöke, Dr. Zsakó László koordinálta.
A projekt célkitűzése a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósításával, az MTMI (Matematikai, Természettudományi, Műszaki és Informatikai) szakok népszerűsítésével az MTMI szakokra jelentkezők számának növelése. Talán a legfontosabb sikert a hátrányos helyzetből származó fiatalok képzettségének javítása, felsőfokú képzettséghez jutásuk jelenti, ezzel támogatva a társadalmi mobilizációt és az IT-pályákon való utánpótlást.
A célkitűzések megvalósításához partneriskolai programokban működtünk közre, tudománynépszerűsítő rendezvényeket, nyílt napokat tartottunk, mentorhálózatot építettünk ki az ELTE és az NJSZT sok ponton összeérő tehetséggondozási hálózatára építve, s ugyanezen erőforrást kihasználva versenyek, táborok, online és valós térben megvalósított, lebonyolított szakkörök szervezésére nyílt lehetőség.
A teljes projektben 746 szakmai rendezvény, közel 20.000 résztvevő diákkal igazolja a projekt sikerét.
Ez többek közt 15 szakmai versenyt, 21 nyári tábort, 10 kirándulást jelent, a tanár továbbképzést 360 fő végezte el sikeresen.
Ezen EFOP-program keretében 187 darab online tananyag, szakköri anyag született, 25000 felhasználással (tankonyvtar.hu). Több mint 13000 projektrendezvényen résztvevő személlyel és több mint 17000 hátrányos helyzetű diák elérésével büszkélkedhet a konzorciumvezető ELTE. Természetesen a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztálya és az egyesület infrastruktúrája az IT-témájú alprojektek megvalósításában tudott segíteni.
Az NJSZT oldaláról elmondhatjuk, hogy a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban témában 2017-2021 között az egyetemekkel konzorciumban megvalósított programok összesen számunkra 80 milliós nagyságrendű feladatsorokat (népszerűsítő előadások, szakkörök, táborok) jelentettek, melyek fele utófinanszírozott. Azért is volt nagy jelentőségű, hogy most sikeresen megtörtént az utolsó helyszíni pénzügyi ellenőrzés is, mert így a befektetett források most visszakerültek a Társasághoz a hasonló feladatok finanszírozását segítendő.
A program túlnyomó része Miltényi Gábor korábbi igazgatóhelyettes projektvezetése mellett zajlott. A szakmai tartalmat biztosító szakosztályaink, partnereink mellett nagy munka hárult a Neumann Társaság titkárságára, külön kiemelem Kiss Máriát, akinek alapos, a projektek szakmai tartalmára is figyelő pénzügyi, pályázati szakértelme nélkülözhetetlen volt a sikerhez. Köszönjük Dr. Horváth Zoltán egyetemi tanár, az ELTE Informatikatudományi Intézet vezetője segítségét és az ELTE csapatának profi munkáját – hangsúlyozta Szalay Imre ügyvezető