A Neumann Társaság 2024. évi díjazottjainak laudációi
Elhangzott: 2024. november 12-én, a Neumann Társaság HUN-REN SZTAKI-ban rendezett konferenciáján.
Kemény János-díj
a fiatal informatikusoknak, akik szakmai alkotó- és publikációs tevékenységük alapján kiemelkedő eredményt értek el
Dr. Orosz Ákos a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar oktatója. 2023-ban szerzett PhD fokozatot, kutatásai középpontjában a műszaki rendszerek optimalizálása áll. Számos kutatásában olyan megoldásokat dolgozott ki, amelyek elősegítik a fenntartható ipari rendszerek tervezését. Eddigi pályafutása során több mint 60 tudományos publikációja jelent meg. Munkája során nagy hangsúlyt fektet a gyakorlati alkalmazhatóságra, így kutatásai nemcsak az elméleti, hanem az ipari környezetben is hasznosíthatók, különösen az energiahálózatok és hőcserélő rendszerek területén. Tudományos tevékenysége mellett aktív szerepet vállal az oktatásban is, fiatal kutatókat és informatikus diákokat mentorálva. Részt vállal az évente megrendezésre kerülő Bakonyi Bitfaragó Bajnokság szervezésében és feladatainak kidolgozásában, amely versenyen középiskolai diákok vesznek részt az ország számos területéről.
Szabó Zsanett az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára. Algoritmizálás és programozás szakköre keretében játékokat fejleszt tanítványaival, a legkisebbek például NetLogoban készítenek különböző szimulációkat. Haladó programozás szakköröseit a Nemes Tihamér Programozási Versenyre készíti fel. Nemcsak a gimnáziumon belül eredményes tehetséggondozó tanár, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszéke is számíthat tudására doktorvárományosként. A Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályával is együtt dolgozik, többek között korábbi Európai Lány Informatikai Diákolimpiákon és az idei Európai Junior Informatikai Diákolimpián is csapatvezető-helyettesként segítette a magyar diákolimpikonok részvételét.
Tarján-emlékérem
a számítástechnika oktatásában, népszerűsítésében kiemelkedő teljesítményt nyújtóknak
Dr. Czúni László a Pannon Egyetem stratégiai dékánhelyettese, korábbi megbízott dékánja. 2003 óta szakmai vezetésével működik az egyetem Képfeldolgozás Kutatólaboratóriuma. A korábban az MTA SZTAKI (mai nevén: HUN-REN SZTAKI) kutatómérnökeként is dolgozó szakember a Neumann Társaság Képfeldolgozók és Alakfelismerők – azaz KÉPAF szakosztályának aktív vezetőségi tagja, a KÉPAF konferenciák szervezője. Közel félezer független hivatkozást kapó, 128 közleménye mellett munkásságához kapcsolódik példamutató utánpótlásnevelési tevékenysége is. Szakmai kutatásaiba tartozik a képfeldolgozás, alakfelismerés, számítógépes látás, vizuális információ kódolása, rendhagyó események detekciója és mozgáselemzés.
Dévényi Dömötör három évtizede dolgozik az egészségügyi informatika területén. Kezdetben hazai kórházi integrált rendszereket fejlesztett és vezetett be menedzserként. 2002-től a mai napig rovatvezetője az egyetlen egészségügyi informatikával is foglalkozó szaklapnak, az IME-nek. 23 éve vesz részt Egészségügyi Infokommunikációs Konferenciák szervezésében, lebonyolításában. A Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórum szakosztálya keretében közszolgálatinak tekinthető szakmai munkával segíti a hazai informatikai értékek elterjesztését, megőrzését, az Informatikatörténeti Adattár szerkesztőségének aktív tagja. Aktívan részt vett a Neumann 120 jubileumi év eseményeinek szervezésében és dokumentálásában is.
Fehér Péter PhD informatikus, neveléstudományi kutató az IKT MasterMinds Kutatócsoport vezető kutatója. 2009-től a neveléstudomány doktora, szakterülete a számítógéppel segített tanulás. Az MTA Pedagógiai Tudományos Bizottság Digitális Pedagógiai Albizottság alapító tagja (1998-tól), számos folyóirat és konferencia aktív résztvevője, segítője. Három évtizede a hazai oktatásinformatika aktív támogatója és résztvevője, számos egyetem, köztük az ELTE BTK, ELTE TTK, Károli és Pázmány Egyetemek oktatója volt. Kiemelkedő műve az Aknai Dóra Orsolyával 2019-ben írt Kalandozások robotméhecskével – Problémamegoldás, gondolkodásfejlesztés padlórobotokkal című közös kötetük. A kezdetektől fogva támogatja a tehetséges diákok kibontakozását, számos tanítványa nyert díjakat a Természet Világa folyóirat Tudományos Diákpályázatán, legutóbb például Neumann János életének egyes aspektusait feldolgozó tanulmánnyal. Informatikai alkalmazói versenyeken is eredményesen szerepeltek diákjai.
Szűts Zoltán az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Karának dékánja, doktori iskola programigazgatója és tanszékvezetője. Rendkívül kiterjedt kutató, oktató, szerkesztő és tudományos ismeretterjesztő tevékenységet folytat, több mint 200 publikációja van magyar, angol és szerb nyelven, köztük monografikus igényű munkák az online kultúráról, az internet történeti és kortárs vonatkozásairól. A digitális pedagógia és a digitális bölcsészet iskolateremtő egyénisége hazánkban. Előadónk volt Neumann Konferencián, együttműködik a Neumann Társasággal.
Médiamegszólalásai mértékadóak a digitális kultúra, digitális bölcsészet témákban, számos országos és külhoni magyar televízió, rádió és nyomtatott lap állandó szakértője, megszólalója, s ezzel jeles tudományos ismeretterjesztő.
Kalmár-díj
a számítástudományban, illetve a számítástechnika alkalmazása területein kimagasló eredményeket elérőknek
Dr. Bari Ferenc professzor sok éven át a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Fizikai és Informatikai Intézetének vezetője, az NJSZT Orvos-biológiai Szakosztályának vezetőségi tagja volt. Jelenleg a szakosztály tiszteletbeli elnöke. A műszaki és orvosi tudományok határterületén sok évtizedes, rendkívül eredményes és nemzetközi szinten is elismert kutatói munkája mellett rendkívül sokat tett az orvosi - egészségügyi informatika oktatása terén. Sok éven át fáradhatatlan szervezője volt a Kalmár László munkássága nyomán nagy hagyományokkal rendelkező Neumann Kollokviumoknak. Számos fiatal kutató indulását segítette, akik ma itthon és szerte a világban öregbítik a magyar tudomány hírnevét. Egy ciklusban az NJSZT alelnöke volt.
Dr. Tóth Árpád karrierje során kiemelkedő eredményeket ért el mind a tudományos, mind az üzleti szférában. 2020-ban doktori fokozatot szerzett, és 2022-ben egyetemi docensi kinevezést kapott a Széchenyi István Egyetemen, a statisztika, pénzügy és kontrolling tanszék munkatársa. Gazdasági vezetőként felelősségi körei közé tartozik az egyetemi folyamatok digitalizációja. Kutatási eredményei közvetlenül hasznosulnak az egyetemi folyamatok fejlesztésében is.
Kutatásainak súlypontja nagy méretű adathalmazokra épülő folyam rekonstrukciós eljárások és rendszerek fejlesztése. Elsődleges alkalmazása az üzleti folyamatok és fenntarthatósági folyamatok összekapcsolása és kvantitatív értékelése, a kapcsolódó tudásháló algoritmikus felépítése. Gyakorlati hasznossága a folyamatok átláthatóságának és fenntarthatóságának javulása. Kutatásai a számviteli rendszerek fejlődéséhez is hozzájárulnak, ami egyben a vállalatok információs rendszerének fejlesztését is jelenti.
Neumann-díj
a számítástechnikai kultúra kialakításában, a Társaság érdekében végzett munka területén kiválóaknak
Dr. Eigner György egyetemi docens, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának dékánja. PhD fokozatát 2017-ben szerezte informatikai tudományok területén, kutatási területei közé tartozik az élettani modellezés, mesterséges intelligencia alkalmazása, valamint az ipari rendszerek és orvosi technológiák fejlesztése. Dékáni megbízatása alatt (2022-től) jelentős lépéseket tett a Neumann János Informatikai Kar megújítása és fejlesztése érdekében. Kiemelten fontos szerepet játszott az informatikai képzés modernizálásában, új specializációk bevezetésével és az oktatási anyagok korszerűsítésével, így igazodva a digitális világ rohamos fejlődéséhez és az ipar elvárásaihoz.
Dékáni tevékenysége mellett társ-elnökként tevékenykedik a Magyar Rektori Konferencia Informatikai Tudományi Bizottságában, ahol közvetlenül hozzájárul a hazai felsőoktatási informatikai képzések megújításához. Ezen munkája során olyan stratégia és újítások kidolgozásában vett részt, amelyek hosszú távon biztosítják a magyar informatikai oktatás versenyképességét és relevanciáját. Eigner György hosszú évek óta aktív támogatója az NJSZT-nek: komoly szerepet játszott az ICDL hazai elismertetésének visszaállításában, az új felsőoktatási felvételi rendszerbe integrálásában, mellyel közvetett módon hozzájárult a digitális kompetenciák szélesebb körű elterjesztéséhez is.
Szalay Imre a Neumann Társaság korábbi alelnöke és 2019-től idén januárig a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója. Gazdag szakmai pályafutása során egyebek mellett a SZÁMKI, SZÁMALK munkatársa volt, majd vezető szerepet töltött be a Digital Equipment Magyarország, a Compaq, a Hewlett-Packard Magyarország és a Vodafone Magyarország csapatában is. A matematikus, informatikus Szalay Imre a projektmenedzsment területén is úttörő munkát végzett, a Project Management Institute Magyar Tagozat alapító elnöke, aki a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség szakmai munkájában is fontos szerepeket vállal. A HTE Puskás Tivadar-díját 2019-ben kapta meg, míg a nemzetközi projektmenedzsment szakma 2021-ben ismerte el munkásságát Eric Jenett Kiválósági Díjjal.
Beck György elnök mellett fontos szerepet vállalt az NJSZT megújításában. Kapcsolódása nem volt újkeletű társaságunkhoz: 1982 óta tagunk és a Neumann-DECUS konferenciák szervezője is volt. Talán mégis egy tevékenységet külön is kiemelünk az NJSZT kapcsán, ez pedig a 2023-as, országos, sőt több szálon nemzetközi hatósugarú Neumann 120 Jubileumi Év kitalálása és rendkívül sikeres szervezése, ezzel is hozzájárulva a díj és a társaság névadója, Neumann János kultuszához és munkássága helyén kezeléséhez.
Életműdíj
A Neumann Társaság Életműdíjjal ismeri el azon tagtársait, akik több évtizedes szakmai tevékenységükkel, kiváló eredményeikkel és a Neumann János Számítógéptudományi Társaságért hosszú éveken át végzett munkájukkal meghatározó szerepet játszottak a hazai informatika és társaságunk életében.
Alföldi István 1997-től 2019-ig, közel negyedszázadig volt a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója. Tevékenységét nem kell bemutatni azoknak, aki akár csak egy picit is figyelték, figyelik a Neumann Társaság munkáját. „Megőrizni a múlt értékeit, alkalmazkodni a jelenhez, legjobb tudásunk szerint befolyásolni a jövőt” – ez a jelmondattá vált gondolata jól fejezi ki szándékát és felelős tevékenységét, mely révén többek között az ECDL (ma: ICDL) ügye, a digitális esélyegyenlőség feladatai és az informatikai múzeumügy kapcsán is nagyon sokat segíthettünk és segíthetünk a társadalomnak.
A villamosmérnök, mérnök-tanár és mérnök-közgazdász végzettségű Alföldi nemcsak a Neumann Társaság arculatát határozta meg – egyebek mellett az ECDL bevezetésével és felvirágoztatásával, valamint az Informatika Történeti Kiállítás szegedi megvalósításával. Korábbi munkahelyein, a KSH-nál, a KFKI Mérés és Számítástechnikai Kutatóintézeténél, az ISYS Kft-nél, a BULL Magyarországnál és a Kopint-Datorg Rt-nél is jelentős országos informatikai rendszerek, projektek megvalósítója és vezetője volt. Alföldi István számos díj birtokosa, beleértve egyebek mellett a Szegedért emlékérmet, az NJSZT Neumann-díját és Jubileumi díját, az IT Business Legendary Awardját és az idei évben a köztársasági elnök által adományozott Magyar Ezüst Érdemkeresztet.
Dr. Vámossy Zoltán Imre 1989 óta dolgozik az Óbudai Egyetem jogelőd intézményeiben, jelenleg az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Szoftvertervezés és -fejlesztés Intézetének igazgatója, az Egyetemi Tudományos Diákköri Tanács elnöke. Szakterülete a gépi látás és képfeldolgozás, amelyben kiemelkedő eredményeket ért el oktatóként, kutatóként és a tehetséggondozás elhivatott támogatójaként. Több mint 35 éves pályafutása alatt maradandó hatást gyakorolt mind a hallgatókra, mind kollégáira, tevékenysége példaértékű a tudományos oktatás és kutatás területén. Több mint 150 hallgató TDK munkáját konzultálta, akik közül számos diák ért el díjazást is az OTDK különböző szekcióiban. Ennek elismeréseként kétszer is elnyerte az OTDT Mestertanár Aranyérmet, 2005-ben és 2019-ben is.
Két OTDK szekció szervezésében vállalt kulcsszerepet, a XXXII. Műszaki Tudományi (2015) és a XXXIV. Informatikatudományi Szekció (2019) ügyvezető (társ)elnökeként irányította a konferenciák sikeres lebonyolítását. Számos nemzetközi konferencia szervezőbizottsági tagjaként tevékenykedett, többek között az IEEE Hungary Section különböző rendezvényein. A Neumann Társaság több szakosztályában aktív tag, hosszú időn keresztül volt az MI szakosztály elnökségének tagja, továbbá a Robotika szakosztály alapító elnökségi tagja, de alapító tagja a HPC szakosztálynak is. Munkásságát korábban a Társaság Neumann-díjjal ismerte el. Tudományos munkássága során számos jelentős projektet vezetett, különös tekintettel a mobil robotok navigációjára és a képfeldolgozási technológiákra. Ezen kutatások eredményei nemcsak a tudományos közösség számára szolgáltak hasznos adatokkal, hanem gyakorlati alkalmazásokban is megjelentek, például ipari minőségbiztosítási rendszerek fejlesztésében. Eredményeit több rangos hazai és nemzetközi díjjal is elismerték, a közelmúltban hallgatójával közösen készített publikációja elnyerte az International Conference on Image Processing and Vision Engineering legjobb publikáció díját.
Idén felfoghatatlan veszteség érte társaságunkat Zsakó László tanár úr halálával. Több évtizedes kiemelkedő és meghatározó jelentőségű munkássága az informatika oktatásának területén általában, ezen belül a tehetséggondozásban országos jelentőségű. A Neumann Társaság korábbi alelnöke és Tehetséggondozási Szakosztálya elnöke nemzedékeket tanított az informatika tanítására és több nemzedéknyi tehetséget juttatott el a hazai, majd a legrangosabb nemzetközi versenyekre, diákolimpiákra, ezzel Magyarország elismertségét is növelve.
1978 óta dolgozott az ELTE-n, utoljára az ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék vezetőjeként. Az 1980-as évek kezdete óta foglalkozott a személyi számítógépek közoktatásban történő alkalmazásának bevezetésével. 1985 óta vezette az NJSZT színeiben a közép- és általános iskolás diákok informatikai versenyeit, köztük a Nemes Tihamér, Logo, OKTV, Neumann Versenyeket. Oroszlánrészt vállalt az informatikatanárok országos konferenciáinak szervezésében. Aktívan részt vett a nemzetközi diákolimpiák szervezésében, több tucat olimpián volt csapatvezető, 5 diákolimpiát szervezett Magyarországon, melyeknél a szervezőbizottság elnöke volt. Az NJSZT által elsők között Tarján-emlékéremmel kitüntetett Zsakó László az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács és a nemzetközi IOI diákolimpiai közösség számos kitüntetésének birtokosa volt – és 19-szer részesült miniszteri dicséretben.