Megnyílt Szegeden a Kalmár 120 kiállítás

2025. március 27-én, Kalmár László matematikus, nemzetközi computer pioneer, akadémikus, a Neumann Társaság tiszteletbeli elnöke (1969-76) születésének 120. évfordulóján Szeged-szerte megemlékezések zajlottak.

Délelőtt az MTA által rendezett programsorozat zajlott, délután 3-kor pedig a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállítása (ITK) helyszínén nyitottuk meg a Kalmár-120 kiállítást – mely egészen szeptember végéig látogatható a Szent-Györgyi Albert Agora nyitvatartási idejében.

Az MTA-emléknap a Dóm téri Nemzeti Emlékcsarnok Matematikusok emléktáblájánál debütált, koszorúzással, ahol Prof. Dr. Gyimóthy Tibor, az MTA levelező tagja mondott beszédet, és Dr. Nyúl László, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Kalmár László Informatikai Intézetének vezetője, egyetemi docens helyezett el koszorút.

A koszorúzást követően Kalmár-emlékkonferenciát tartottak az MTA SZAB székház dísztermében, ahol Prof. Dr. Fülöp Zoltán, Prof. Dr. Gyimóthy Tibor, Dr. Szabó Péter Gábor, Prof. Dr. Németh József és Dr. Máté András adott elő. (A délelőtt programja.)

A Kalmár 120 emléknapról Újszászi Ilona (Szegedi Tudományegyetem) részletes tudósítása itt olvasható.

 

Délután 3 órától az ITK-ban kiállításmegnyitót rendeztünk Kalmár László tiszteletére, gazdag életpályáját, életművét felvillantva.

Képes Gábor
Képes Gábor (fotó: Kucsora G.)

A nagy számban megjelent érdeklődőket Képes Gábor, a Neumann Társaság ügyvezetője köszöntötte.

 

Nagy Gyula
Dr. Nagy Gyula (fotó: Dandoy G.)

A beszédek sorát Dr. Nagy Gyula, az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgatója nyitotta meg, melyben említést tett a könyvtár tekintélyes és gazdag, kutatható Kalmár-hagyatékáról.

 

Nyúl László
Dr. Nyúl László (fotó: Kucsora G.)

Dr. Nyúl László, az SZTE TTIK Kalmár László Informatikai Intézetének vezetője hangsúlyozta, hogy az 1993-ban alapított intézet a mai napig őrzi Kalmár emlékét, szellemiségét.

 

Beck György
Dr. Beck György (fotó: Dandoy G.)

Dr. Beck György, a Neumann Társaság tiszteletbeli elnöke, Kalmár-tanítvány saját élményeiről számolt be: a mindig teltházas előadásokról az Analízis alapjai és a Programozás alapjai szemináriumokon, és Kalmár ’50-es években Kínában tett útjáról, nyelvtanulásról.

 

Szalay Imre
Középen Szalay Imre mutatja be a tárlatot (fotó: Dandoy G.)

Végezetül a kiállítás tárgyait Szalay Imre, a tárlat kurátora mutatta be a jelenlévőknek. A vitrinekben számos különleges tárgyi hagyaték, úgymint levelezése egyes darabjai, könyv, fénykép, tágabb családi kötődések, életrajz, kitüntetés kapott helyet. E tárgyak egy része az Informatikatörténeti Múzeum Alapítvány és a közreműködők közgyűjteményeiből, egy másik részük kimondottan ezalkalomból, a család részéről felajánlva láthatott napvilágot.

 

Kalmár-gyerekek
Kalmár Zoltán és Kalmár Éva (fotó: Kucsora G.)

A megnyitón a család is részt vett, ott voltak még élő gyermekei, Éva és Zoltán, házastársaikkal.

 

SzabóPéterGábor
Középen Kalmár Éva és Dr. Szabó Péter Gábor (fotó: Kucsora G.)

A tablósort Szalay Imre, a Neumann Társaság korábbi ügyvezetője, egykori Kalmár-tanítvány írta, Dr. Szabó Péter Gábor, a SZTE docense, ITMA-kurátor, Kalmár-kutató lektorálta.

 

Orsi
Dr. Szabó Péter Gábor és Kónya Orsolya (fotó: Dandoy G.)

Köszönet illeti Kónya Orsolya múzeumpedagógust a kiállításrendezésben végzett munkájáért, Kürtössy Nándor grafikust az arculati és grafikai tervezésért, valamint Dr. Bohus Mihály tanár urat, aki évek óta képviseli a Kalmár-örökséget.

 

Fotók: Kucsora Gábor és Dandoy Gabriella