NJSZT Hírlevél - 486. sz. - 2024. 03. 06.
Kedves Tagjaink, velünk rokonszenvező Barátaink, Partnereink!
Közhasznú tevékenységeink megvalósításához szívesen fogadnánk új szponzorok támogatását. Köztudott: az adománygyűjtés keretei szűkek, mi pedig nem mentünk életet és nélkülöző gyerekek étkeztetését sem biztosítjuk. De ez nem jelenti azt, hogy nem végzünk fontos, sőt: egyes területeken hiánypótló feladatot, ráadásul ezek többsége látványos eredménnyel, médiamegjelenéssel jár.
Elevenítsük fel, melyek ezek, csak a legnyilvánvalóbbakat megemlítve: nélkülünk nem lenne a nemzetközi viszonylatban is páratlan és országos gyűjtőkörű informatikatörténeti kiállítás Szegeden; nem végeznénk nagy hatékonysággal és töretlen színvonalon informatikai tehetséggondozó programunkat; nem ünnepelnénk a Magyar Informatika Napját – és nem valósulhatna meg a révünkön megannyi színvonalas szakmai konferencia, találkozás. Fontos ezekről beszélni, illő szerénységgel, de felmutatva a büszkeségre okot adó eredményeket – ezek tények.
Támogatóink adomány formájában, több kategóriában szponzorálhatják vagy akár exkluzív jelleggel fogadhatják örökbe:
- az általunk gondozott kiállításokat – és jelképesen azok műtárgyait,
- az általunk gondozott tehetségversenyeket,
- a központi vagy – ernyőszervezet lévén – a szakosztályaink által rendezett konferenciákat és rendezvényeket.
Az adomány csökkenti az adományozó tárgyévi társasági adóköteles eredményét.
Tudjuk, hogy sokan sokféle intézményből – egyetemek, kutatóhálózatok, kis- és nagyvállalatok – merítitek kapcsolatrendszereteket. Arra szeretnénk kérni benneteket, hogy gondoljátok végig, lehet-e közöttük olyan potenciális támogató, amely tevékenységeink három fő területe – úgymint: örökségvédelem, tehetséggondozás és szakmai konferenciák rendezése – valamelyikének szponzorálásában érdekeltté tehető, illetve negyedik területünkön, a digitális kompetenciák fejlesztésében, minősítésében (ICDL) segítségünkre lehet.
Ha találtok potentátokat, kérjük, kössétek össze őket velünk. De ha a kész, területekre bontott szponzori ajánlóinkat szeretnétek megnézni és esetlegesen továbbítani, írjatok nekünk, és máris küldjük.
Köszönjük!
Képes Gábor
Miniszterelnöki és miniszteri oklevelek átadására került sor a Belügyminisztériumban. Együtt ünnepeltünk az informatikai diákolimpikonokkal, felkészítőkkel, társszervezetekkel és állandó szövetségesünkkel, az ELTE Informatikai Karral. Gratulálunk a diákoknak, felkészítőiknek, iskoláiknak – számíthatnak ránk a tehetséggondozásban 2024-ben és a jövőben is!
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-25/diakolimpiai-dijatado-unnepseg
A Finta Múzeum, az ITMA és a Neumann Társaság szeretettel invitálja az érdeklődőket a 2024. március 8-án Túrkevén nyíló „School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban” című kiállítás megnyitójára.
Büszkék vagyunk rá, hogy a sajtó a rendezvényt érdemesnek találta olvasóik figyelmébe ajánlani. A következő médiumok harangozták be – messze nem az összeset említve: Qubit, Museum.hu, Index, Origo, Magyar Múzeumok.
…És hallhattatok beharangozót a Retró Rádióban – és egy egész oldalt betöltően láthattátok a március 5-i nyomtatott Metropolban is!
Köszönjük a Nemzeti Kulturális Alap támogatását!
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-13/school-computer-kiallitasmegnyito-turkeve-2024-marcius-8
Képes Gábor az OSZK folyóiratának szerkesztőbizottsági tagjaként a Körkérdés rovat összeállítását vállalta fel. A kérdése így hangzik: „Hogyan fog hatni a mesterséges intelligencia az emberiség kultúrafogyasztására, műveltségterjesztésére, kultúrkincseink megőrzésére, avagy: Megy-e az MI által a világ elébb?”
A válaszadók között van a 80 éves Nemere István és alelnökünk, Gulyás László. És még sokan mások…
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-27/korkerdes-mesterseges-intelligenciarol
A Neumann Társaság és a Women4Cyber Hungary szakmai együttműködői szerződést kötött. Már közös projektre is készülünk!
Figyeljétek a felületeinket, nemsokára jelentkezünk felhívásunkkal!
„2001-ben lépett be a Neumann Társaságba, azóta aktív tag, 2009-ben az NJSZT Informatikatörténeti Fórum alapítói között volt, de többedmagával szervezi, zsűrizi például a Magyar Ifjúsági Robot Kupát is, vagy immár ügyvezetőként támogatja a Neumann Társaság e-HÓD versenyét, amelyen 40 ezer gyerek is részt vesz évente. Nagyon foglalkoztatja az informatika, a digitális kultúra oktatása, hiszen a tehetséggondozásnak jelentős hatása van Magyarország digitalizációjára, versenyképességére.”
Králl Bernarda interjúja (fotó: Tövissi Bence)
Miközben a Meta 2023-ban alkalmazottai harmadától vált meg, az Amazon, a Google és a Microsoft is több tízezer dolgozójának mondott búcsút. Itthon pedig a Green Fox Academy gazdasági okokból történt decemberi bezárása után a CodeBerry Programozóiskola is bezárt.
Figyelmetekbe ajánljuk a hvg.hu írását az IT-piacon dolgozók romló kiáltásairól, és az ugyancsak összetett okokról.
Az előző állásponttal ellenkező véleményt fogalmaz meg Andrew Bailey, a Bank of England vezetője, melyet a Jelenből a jövőbe blogunk szemléz.
„A generatív MI komoly potenciális előnyöket hozhat a pénzügyi intézeteknek, például a visszaélések elleni harcban is segít. Óriási adatsorok elemzésével pontosabbá teszi, felgyorsítja a nyomozásokat. Humán elemzők munkáját mégsem tudja helyettesíteni. Legfőbb előnye a gyorsasága, meglévő folyamatokat gyorsít fel, javít az elemzők munkáján, megkönnyít nekik feladatokat.”
Kedves Tagjaink, kérjük, rendezzétek a tagdíjat!
Hogyan? Lehetőleg, mivel ez a legegyszerűbb, lépjetek be a tagi rendszerbe, ahol bankkártyával tudtok fizetni. Ha megbízhatóbbnak tűnik az utalás, a 11705008-22537124 számlaszámra tegyétek! Ha gondotok van, keressétek Lendvai Orsit, aki minden kérdést készségesen megválaszol.
És nyugodt lehetsz: száz százalék, hogy támogatásod jó helyre kerül.
Támogasd adód 1 százalékával a Neumann Társaságot!
Adószámunk: 19815888-2-41.
A Neumann Társaság Robotika Szakosztálya elkezdte a magyarországi robotika versenyek minősítését, módszertani támogatását, mellyel a célunk egy közös szakmai közösség kialakítása. A cikkből elérhetők azok a versenyek, melyeknél megvalósult a szakosztályon belüli együttműködés, értékelési és támogatási rendszer.
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-29/robotikai-versenyek-2024
Február 29-én, Versenyben a Robotok II. címmel online meetupot tartott a Neumann Társaság. Két robotikai versenyt ismertettek tüzetesen a szervezők. Az elsőt, a 2019-ben indult Robot Exactlont Bakti András Tamás mutatta be.
Az idei versenyt április 12-én rendezik, Nyíregyházán. A másikat, a 2012-ben elstartolt RobotOlimpiát Oláh Tibor ismertette, melyet idén május 25-én rendezik meg Hajdúböszörményben. Mindkét verseny nevezése még nyitva a nagyérdemű előtt!
Olvassátok el összefoglalónkat és ha lemaradtatok volna, nézzétek meg felvételről a meetupot!
https://njszt.hu/hu/news/2024-03-04/beszamolo-versenyben-robotok-ii-meetupunkrol
2024. március 9-én kerül sor a Magyar Ifjúsági Robot Kupa – az RCJ és az EURCJ hazai minősítőversenye – nyíregyházi, döntő fordulójára, a Nyíregyházi Egyetemen.
Versenykategóriák:
- Rescue Simulation
- Soccer
- OnStage
- DEMO RMRC
Szeretettel látunk minden érdeklődőt!
2024. február 25-én lezárult az óvodások és alsó tagozatos diákok számára meghirdetett Országos Méh-Ész Logikai Verseny első fordulója. De ez még csak a kezdete volt a közös kalandoknak, az eddig csatlakozott több, mint 6600 résztvevőre még további négy küldetés vár, melyek során segíthetnek a kis méhecskéknek legyőzni a gonosz robotmedvék seregét. Még most sem késő csatlakozni a Méh-Észek népes táborához, minden segítségre szükség lesz a kaptár ostroma során!
Versenyfelhívás a 2024. május 30-án, Szombathelyen tartandó robotépítő csapatversenyre. Jelentkezési határidő: április 20.
A versenykiíró kategóriánként – három kategória van – húsz csapat nevezését tudja fogadni. Egy csapatot 2-3 tanuló alkothat – a csapattagok több iskolából is jöhetnek. A csapatok saját számítógépüket és LEGO Mindstorms alap- és kiegészítő készletüket használhatják a versenykiírásban leírtak betartásával. Vegyes évfolyamos tanulók kategóriába sorolása a legidősebb csapattag alapján történik. A robotot a helyszínen kell megépíteni! Kalandra fel!
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-20/hatodik-szombathelyi-robotepito-es-programozo-csapatverseny
Márciustól szakkör indul az ELTE-n, melyre 7-10. osztályos tanulók jelentkezhetnek. A foglalkozások keretében a résztvevők megismerkedhetnek a Python programozási nyelv alapjaival, a Lego Mindstorms EV3-as robotok vezérlésével és az ezekhez hasznos programozási módszerekkel, ötletekkel.
A szakkör látogatása díjmentes, a foglalkozások 2024. március 6-tól kezdődően szerdánként, 16 és 18 óra között lesznek az ELTE-n. (ELTE T@T Kuckó, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1c.)
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-27/robotika-szakkor-az-elte-ik-n
A fenti címmel, 2024. március 22-én délután, az EGIS Tudományos és Technológiai Központjában tartja következő konferenciáját a Neumann Társaság Orvos-biológiai szakosztálya.
A rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött! Terv szerint a rendezvény hibrid (élő + online) lebonyolítású és nem sajtónyilvános.
2024. április 10-11-én 11. alkalommal rendezi meg a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Számítógépes Grafika és Geometria Szakosztálya (GRAFGEO), a SZTAKI és a BME Irányítástechnika és Informatika Tanszék (IIT) a Magyar Számítógépes Grafika és Geometria konferenciát. A helyszín a SZTAKI alagsori tanácsterme (Bp. XI., Kende utca 13.)
A konferencia részvétel NJSZT tagoknak ingyenes. A többieket buzdítjuk a belépésre!
https://njszt.hu/hu/event/2024-04-10/xi-magyar-szamitogepes-grafika-es-geometria-konferencia
Április 14-ig van lehetőség jelentkezni a SPACE Challenge 2024 versenyre, amely a Pécsi Kulturális Központ szervezésében a Pécsi Tudományegyetem, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium részvételével, támogatásával valósul meg.
A verseny 4 korcsoportban – 5. évfolyamtól az egyetemi hallgatókig – várja a jelentkezőket! A versenyre maximum 350 csapat vagy egyéni versenyző regisztrálhat. Ha a jelentkezések száma elérte a limitet, a rendszer automatikusan lezár.
Március 10-én, vasárnap tartják a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban a Kódkupa verseny országos döntőjét.
A verseny az International Informatics Olympiad in Teams (IIOT) versenysorozat része. Az országos döntőn kiválasztott csapatok vehetnek részt a nemzetközi döntőn. A csapatmunka közös tanulásra és egymás támogatására ösztönöz, fejleszti az asszertív kommunikációt és azt a fajta kreatív problémamegoldást, amely több különböző ötlet kritikus összevetéséből adódik, mely a modern munka világában elengedhetetlen követelmény.
https://njszt.hu/hu/news/2024-03-05/kodkupa-orszagos-donto-fazekasban
A Neumann Társaság sok szeretettel gratulál a válogatóba jutott diákoknak és felkészítőiknek!
Mindenkinek szurkolunk, hogy jó eredményt elérve sikerüljön a megcélzott diákolimpiára a kvalifikáció!
https://njszt.hu/hu/news/2024-03-06/2024-evi-informatikai-diakolimpiak-valogatoversenyei
Kikerültek a Nemes Tihamér Nemzetközi Programozási Verseny idei végeredményei. Érdekesség: az 1. és a 2. korcsoportban is debreceni győztest hirdettünk – Baran Júlia és Görömbey Tamás személyében. És igazi meglepetés, hogy a 3. korcsoportban úgyszintén lány a győztes: Nguyen Kim Dorka.
Szívből gratulálunk nekik és a jó eredményeket elért versenyzőknek, valamint az őket felkészítő tehetséggondozó tanároknak!
Ugyancsak publikusak a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi Verseny 2. fordulójának eredményei.
A Neumann Társaság legendás főtitkára pár napja töltötte volna be 91 évét. 1984-ben Szekszárdon megalapította a Garay számítástechnika diákversenyt, melynek „élethossziglani” zsűrielnöke volt. Halála után a verseny elnevezése: „Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Verseny, Kovács Győző szellemében”.
Kovács Győző életrajza és videós kalandjai az Informatikatörténeti Fórum adattárában:
Az idén 40 éves verseny döntőjére már készülünk Szekszárdon – és talán láttátok a Facebookon, pár napja meglátogatott minket egy kolléganőnk, aki annak idején az alapítás részese volt! Facebook
A magyar fejlesztésű TPA-70 legendás számítógépről is ismert Bogdány János videoportréjával bővült a szakma kiemelkedő személyiségeinek életútját bemutató „Arcképek a magyar informatika történetéből” sorozat.
A portrét Talyigás Judit szerkesztő-riporter és Abed-Hadi Forát operatőr-vágó készítették. Köszönjük hiánypótló, örökségmegőrző munkájukat!
https://itf.njszt.hu/itf_hirek/bogdany-janos-videoportreja-az-adattarunkban
Véletlenül, egy lakás takarítása közben találtak rá a világ egyik első személyi számítógépének két példányára az Egyesült Királyságban – írja a LiveScience. Az amerikai Q1 Corporation által 1972-ben gyártott Q1 számítógépeket dobozok alá temetve találták meg.
Ha Ti is találtok hasonló ritkaságokat, gondoljatok Szegeden található múzeumunkra: A jövő múltja | - Informatika Történeti Kiállítás (ajovomultja.hu) !
https://24.hu/tech/2024/02/20/megtalaltak-a-vilag-elso-szamitogepet-q1-takaritas/
A cseh iskolákban a digitális írástudás elterjesztése érdekében az Oktatási, Ifjúsági és Sportminisztérium nemrégiben elindított egy kísérleti projektet, amely beemeli a közoktatásba a különféle nemzetközi digitális kompetencia-bizonyítványokat, így az ICDL-t is. Ennek alapján az iskolákban lehetőség nyílik arra, hogy az informatika érettségit kiváltsa valamelyik nemzetközileg elismert tanúsítvány – köztük az ICDL.
A cikk az ICDL Alapítvány híreit szemlézi, az ICDL-tagországokban a bizonyítvány elismertségét, jelentőségét, recepcióját. Tartsatok velünk, többek között, Kenyába, Csehországba és Ugandába.
https://njszt.hu/hu/news/2024-03-05/icdl-hirek-szerte-nagyvilagbol
Mit jelent a mesterséges intelligencia korában jó (szak)embernek lenni? Melyek azok a humán intelligenciák, amelyek az elkövetkező évtizedben egyre fontosabban lesznek? Hogyan működjünk együtt egyre inkább csapatokban, hálózatokban és több intelligencia formát átívelően?
Ezekről a témákról fog szó esni a 2024. április 11-i PM Fórumon, melyet idén 26. éve rendez meg a HTE a projektalapú szervezetek magyarországi szakmai közösségének. A helyszín az Óbudai Egyetem.
https://njszt.hu/hu/event/2024-04-11/26-projektmenedzsment-forum
Miről szól a mesterséges intelligencia (MI)? A ChatGPT a nagyközönség számára is elérhető közelségbe hozta a MI világát. Az est előadói, Fehér Péter PhD és Aknai Dóra Orsolya (IKT MasterMinds Kutatócsoport) a MI történetéről, működéséről, „lelkivilágáról”, a vele kapcsolatos mítoszokról és félelmekről tartanak gyakorlati példákkal illusztrált előadást. Március 22-én este 7-kor az Újpesti Polgárcentrumban (Bp. IV., Árpád út 66.) minden érdeklődőt szeretettel vár az est házigazdája: Kőrösné dr. Mikis Márta.
Az esztergomi Szent Adalbert Rendezvény Központ ad otthont a 18. Műszaki Térinformatika Konferenciának, 2024. április 25-26-án. A programot plenáris és szekciós előadások teszik tartalmassá. Az előadások alatt a kiállítótérben megtekinthetőek a kiállítók standjai.
2024. március 27-én Budapesten, a B.BRAUN Medical Aesculap Akadémián rendezi az Innoskart az év első klasztertalálkozóját a MediKlaszterrel közösen. A klaszter keresi a kapcsolódási pontokat és együttműködési lehetőségeket az orvostechnikai iparág és a digitális szolgáltató ágazat között.
A rendezvényen koncentráltan mutatják be a terület egészségügyben alkalmazott innovációit. Lehetőség nyílik az eszközök és megoldások kipróbálására is.
https://www.innoskart.digital/hu/esemenyek/vr-ar-mr-megoldasok-az-egeszsegugyben
2024. március 27-28-án a fenti címmel rendez tavaszi konferenciát Pécsett a VISZ!
A mesterséges intelligencia létezésének alapközege a világ digitalizált változata. Sikerének pedig egyik alapfeltétele, hogy a környezete erősen és hibátlanul legyen digitalizált. Hol tartunk e társas kapcsolatban? Mit kell tennünk ahhoz, hogy mindkettőnknek jó legyen az együttlét?
https://mvisz.hu/rendezvenyek/visz-tavaszi-konferencia-pecsen/