NJSZT Hírlevél - 486. sz. - 2024. 03. 06.

FÓKUSZBAN
Támogatókat keresünk

Kedves Tagjaink, velünk rokonszenvező Barátaink, Partnereink!

Közhasznú tevékenységeink megvalósításához szívesen fogadnánk új szponzorok támogatását. Köztudott: az adománygyűjtés keretei szűkek, mi pedig nem mentünk életet és nélkülöző gyerekek étkeztetését sem biztosítjuk. De ez nem jelenti azt, hogy nem végzünk fontos, sőt: egyes területeken hiánypótló feladatot, ráadásul ezek többsége látványos eredménnyel, médiamegjelenéssel jár.

Elevenítsük fel, melyek ezek, csak a legnyilvánvalóbbakat megemlítve: nélkülünk nem lenne a nemzetközi viszonylatban is páratlan és országos gyűjtőkörű informatikatörténeti kiállítás Szegeden; nem végeznénk nagy hatékonysággal és töretlen színvonalon informatikai tehetséggondozó programunkat; nem ünnepelnénk a Magyar Informatika Napját – és nem valósulhatna meg a révünkön megannyi színvonalas szakmai konferencia, találkozás. Fontos ezekről beszélni, illő szerénységgel, de felmutatva a büszkeségre okot adó eredményeket – ezek tények.

Támogatóink adomány formájában, több kategóriában szponzorálhatják vagy akár exkluzív jelleggel fogadhatják örökbe:

  • az általunk gondozott kiállításokat – és jelképesen azok műtárgyait,
  • az általunk gondozott tehetségversenyeket,
  • a központi vagy – ernyőszervezet lévén – a szakosztályaink által rendezett konferenciákat és rendezvényeket.

Az adomány csökkenti az adományozó tárgyévi társasági adóköteles eredményét.

Tudjuk, hogy sokan sokféle intézményből – egyetemek, kutatóhálózatok, kis- és nagyvállalatok – merítitek kapcsolatrendszereteket. Arra szeretnénk kérni benneteket, hogy gondoljátok végig, lehet-e közöttük olyan potenciális támogató, amely tevékenységeink három fő területe – úgymint: örökségvédelem, tehetséggondozás és szakmai konferenciák rendezése – valamelyikének szponzorálásában érdekeltté tehető, illetve negyedik területünkön, a digitális kompetenciák fejlesztésében, minősítésében (ICDL) segítségünkre lehet.

Támogatókat keresünk

Ha találtok potentátokat, kérjük, kössétek össze őket velünk. De ha a kész, területekre bontott szponzori ajánlóinkat szeretnétek megnézni és esetlegesen továbbítani, írjatok nekünk, és máris küldjük.

Köszönjük!

Képes Gábor

HÍRMOZAIK
Diákolimpiai díjátadó ünnepség
Diákolimpiai díjátadó ünnepség

Miniszterelnöki és miniszteri oklevelek átadására került sor a Belügyminisztériumban. Együtt ünnepeltünk az informatikai diákolimpikonokkal, felkészítőkkel, társszervezetekkel és állandó szövetségesünkkel, az ELTE Informatikai Karral. Gratulálunk a diákoknak, felkészítőiknek, iskoláiknak – számíthatnak ránk a tehetséggondozásban 2024-ben és a jövőben is!

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-25/diakolimpiai-dijatado-unnepseg

Ne feledjétek: pénteken School-Computer megnyitó!

A Finta Múzeum, az ITMA és a Neumann Társaság szeretettel invitálja az érdeklődőket a 2024. március 8-án Túrkevén nyíló „School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban” című kiállítás megnyitójára.

Büszkék vagyunk rá, hogy a sajtó a rendezvényt érdemesnek találta olvasóik figyelmébe ajánlani. A következő médiumok harangozták be – messze nem az összeset említve: Qubit, Museum.hu, Index, Origo, Magyar Múzeumok.

Ne feledjétek: pénteken School-Computer megnyitó!

…És hallhattatok beharangozót a Retró Rádióban – és egy egész oldalt betöltően láthattátok a március 5-i nyomtatott Metropolban is!

Köszönjük a Nemzeti Kulturális Alap támogatását!

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-13/school-computer-kiallitasmegnyito-turkeve-2024-marcius-8

Körkérdés a Mesterséges Intelligenciáról
Körkérdés a Mesterséges Intelligenciáról

Képes Gábor az OSZK folyóiratának szerkesztőbizottsági tagjaként a Körkérdés rovat összeállítását vállalta fel. A kérdése így hangzik: „Hogyan fog hatni a mesterséges intelligencia az emberiség kultúrafogyasztására, műveltségterjesztésére, kultúrkincseink megőrzésére, avagy: Megy-e az MI által a világ elébb?”

A válaszadók között van a 80 éves Nemere István és alelnökünk, Gulyás László. És még sokan mások…

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-27/korkerdes-mesterseges-intelligenciarol

Lányok Napja 2024
Lányok Napja 2024

A Neumann Társaság és a Women4Cyber Hungary szakmai együttműködői szerződést kötött. Már közös projektre is készülünk!

Figyeljétek a felületeinket, nemsokára jelentkezünk felhívásunkkal!

Interjú Képes Gáborral, a Neumann Társaság új igazgatójával
Interjú Képes Gáborral, a Neumann Társaság új igazgatójával

„2001-ben lépett be a Neumann Társaságba, azóta aktív tag, 2009-ben az NJSZT Informatikatörténeti Fórum alapítói között volt, de többedmagával szervezi, zsűrizi például a Magyar Ifjúsági Robot Kupát is, vagy immár ügyvezetőként támogatja a Neumann Társaság e-HÓD versenyét, amelyen 40 ezer gyerek is részt vesz évente. Nagyon foglalkoztatja az informatika, a digitális kultúra oktatása, hiszen a tehetséggondozásnak jelentős hatása van Magyarország digitalizációjára, versenyképességére.”

Králl Bernarda interjúja (fotó: Tövissi Bence)

https://index.hu/tudomany/2024/03/04/kepes-gabor-neumann-janos-technologia-mesterseges-intelligencia-informatika-tortenet/

Elbocsátási hullám a technológiai cégeknél
Elbocsátási hullám a technológiai cégeknél

Miközben a Meta 2023-ban alkalmazottai harmadától vált meg, az Amazon, a Google és a Microsoft is több tízezer dolgozójának mondott búcsút. Itthon pedig a Green Fox Academy gazdasági okokból történt decemberi bezárása után a CodeBerry Programozóiskola is bezárt.

Figyelmetekbe ajánljuk a hvg.hu írását az IT-piacon dolgozók romló kiáltásairól, és az ugyancsak összetett okokról.

https://hvg.hu/gazdasag/20240220_itszektor_ITcegek_elbocsatasok_kirugasok_informatikusok_Google_Amazon_Microsoft_meta

Nem okoz tömeges állásvesztést az MI
Nem okoz tömeges állásvesztést az MI

Az előző állásponttal ellenkező véleményt fogalmaz meg Andrew Bailey, a Bank of England vezetője, melyet a Jelenből a jövőbe blogunk szemléz.

„A generatív MI komoly potenciális előnyöket hozhat a pénzügyi intézeteknek, például a visszaélések elleni harcban is segít. Óriási adatsorok elemzésével pontosabbá teszi, felgyorsítja a nyomozásokat. Humán elemzők munkáját mégsem tudja helyettesíteni. Legfőbb előnye a gyorsasága, meglévő folyamatokat gyorsít fel, javít az elemzők munkáján, megkönnyít nekik feladatokat.”

https://jelenbolajovobe.blog.hu/2024/02/28/a_bank_of_england_vezetoje_szerint_nem_okoz_tomeges_allasvesztest_az_mi

* A szokásos emlékeztető: tagdíjfizetés *
* A szokásos emlékeztető: tagdíjfizetés *

Kedves Tagjaink, kérjük, rendezzétek a tagdíjat!

Hogyan? Lehetőleg, mivel ez a legegyszerűbb, lépjetek be a tagi rendszerbe, ahol bankkártyával tudtok fizetni. Ha megbízhatóbbnak tűnik az utalás, a 11705008-22537124 számlaszámra tegyétek! Ha gondotok van, keressétek Lendvai Orsit, aki minden kérdést készségesen megválaszol.

Fektess a jövőbe! Neked 1 százalék, nekünk 100 százalék!
Fektess a jövőbe! Neked 1 százalék, nekünk 100 százalék!

És nyugodt lehetsz: száz százalék, hogy támogatásod jó helyre kerül.

Támogasd adód 1 százalékával a Neumann Társaságot!

Adószámunk: 19815888-2-41.

ROBOTIKA KÜLÖNKIADÁS
Robotikai versenyek 2024
Robotikai versenyek 2024

A Neumann Társaság Robotika Szakosztálya elkezdte a magyarországi robotika versenyek minősítését, módszertani támogatását, mellyel a célunk egy közös szakmai közösség kialakítása. A cikkből elérhetők azok a versenyek, melyeknél megvalósult a szakosztályon belüli együttműködés, értékelési és támogatási rendszer.

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-29/robotikai-versenyek-2024

Versenyben a Robotok II.

Február 29-én, Versenyben a Robotok II. címmel online meetupot tartott a Neumann Társaság. Két robotikai versenyt ismertettek tüzetesen a szervezők. Az elsőt, a 2019-ben indult Robot Exactlont Bakti András Tamás mutatta be.

Versenyben a Robotok II.

Az idei versenyt április 12-én rendezik, Nyíregyházán. A másikat, a 2012-ben elstartolt RobotOlimpiát Oláh Tibor ismertette, melyet idén május 25-én rendezik meg Hajdúböszörményben. Mindkét verseny nevezése még nyitva a nagyérdemű előtt!

Olvassátok el összefoglalónkat és ha lemaradtatok volna, nézzétek meg felvételről a meetupot!

https://njszt.hu/hu/news/2024-03-04/beszamolo-versenyben-robotok-ii-meetupunkrol

MIRK 2024
MIRK 2024

2024. március 9-én kerül sor a Magyar Ifjúsági Robot Kupa – az RCJ és az EURCJ hazai minősítőversenye – nyíregyházi, döntő fordulójára, a Nyíregyházi Egyetemen.

Versenykategóriák:

  • Rescue Simulation
  • Soccer
  • OnStage
  • DEMO RMRC

Szeretettel látunk minden érdeklődőt!

http://pingvin.nyf.hu/robojun/

Méh-Ész híradás
Méh-Ész híradás

2024. február 25-én lezárult az óvodások és alsó tagozatos diákok számára meghirdetett Országos Méh-Ész Logikai Verseny első fordulója. De ez még csak a kezdete volt a közös kalandoknak, az eddig csatlakozott több, mint 6600 résztvevőre még további négy küldetés vár, melyek során segíthetnek a kis méhecskéknek legyőzni a gonosz robotmedvék seregét. Még most sem késő csatlakozni a Méh-Észek népes táborához, minden segítségre szükség lesz a kaptár ostroma során!

https://beebotverseny.hu/

Hatodik Szombathelyi Robotépítő és Programozó csapatverseny
Hatodik Szombathelyi Robotépítő és Programozó csapatverseny

Versenyfelhívás a 2024. május 30-án, Szombathelyen tartandó robotépítő csapatversenyre. Jelentkezési határidő: április 20.

A versenykiíró kategóriánként – három kategória van – húsz csapat nevezését tudja fogadni. Egy csapatot 2-3 tanuló alkothat – a csapattagok több iskolából is jöhetnek. A csapatok saját számítógépüket és LEGO Mindstorms alap- és kiegészítő készletüket használhatják a versenykiírásban leírtak betartásával. Vegyes évfolyamos tanulók kategóriába sorolása a legidősebb csapattag alapján történik. A robotot a helyszínen kell megépíteni! Kalandra fel!

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-20/hatodik-szombathelyi-robotepito-es-programozo-csapatverseny

Robotika szakkör indul az ELTE IK-n
Robotika szakkör indul az ELTE IK-n

Márciustól szakkör indul az ELTE-n, melyre 7-10. osztályos tanulók jelentkezhetnek. A foglalkozások keretében a résztvevők megismerkedhetnek a Python programozási nyelv alapjaival, a Lego Mindstorms EV3-as robotok vezérlésével és az ezekhez hasznos programozási módszerekkel, ötletekkel.

A szakkör látogatása díjmentes, a foglalkozások 2024. március 6-tól kezdődően szerdánként, 16 és 18 óra között lesznek az ELTE-n. (ELTE T@T Kuckó, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1c.)

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-27/robotika-szakkor-az-elte-ik-n

SZAKOSZTÁLYOK
EESZT újratöltve – a Magyar Elektronikus Egészségügy eredményei és továbbfejlesztése
EESZT újratöltve – a Magyar Elektronikus Egészségügy eredményei és továbbfejlesztése

A fenti címmel, 2024. március 22-én délután, az EGIS Tudományos és Technológiai Központjában tartja következő konferenciáját a Neumann Társaság Orvos-biológiai szakosztálya.

A rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött! Terv szerint a rendezvény hibrid (élő + online) lebonyolítású és nem sajtónyilvános.

https://njszt.hu/hu/news/2024-03-05/eeszt-ujratoltve-magyar-elektronikus-egeszsegugy-eredmenyei-es-tovabbfejlesztese

XI. Magyar Számítógépes Grafika és Geometria Konferencia
XI. Magyar Számítógépes Grafika és Geometria Konferencia

2024. április 10-11-én 11. alkalommal rendezi meg a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Számítógépes Grafika és Geometria Szakosztálya (GRAFGEO), a SZTAKI és a BME Irányítástechnika és Informatika Tanszék (IIT) a Magyar Számítógépes Grafika és Geometria konferenciát. A helyszín a SZTAKI alagsori tanácsterme (Bp. XI., Kende utca 13.)

A konferencia részvétel NJSZT tagoknak ingyenes. A többieket buzdítjuk a belépésre!

https://njszt.hu/hu/event/2024-04-10/xi-magyar-szamitogepes-grafika-es-geometria-konferencia

SpaceChallenge 2024
SpaceChallenge 2024

Április 14-ig van lehetőség jelentkezni a SPACE Challenge 2024 versenyre, amely a Pécsi Kulturális Központ szervezésében a Pécsi Tudományegyetem, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium részvételével, támogatásával valósul meg.

A verseny 4 korcsoportban – 5. évfolyamtól az egyetemi hallgatókig – várja a jelentkezőket! A versenyre maximum 350 csapat vagy egyéni versenyző regisztrálhat. Ha a jelentkezések száma elérte a limitet, a rendszer automatikusan lezár.

https://njszt.hu/hu/news/2024-02-22/spacechallenge-2024

TEHETSÉGGONDOZÁS
Kódkupa országos döntő a Fazekasban

Március 10-én, vasárnap tartják a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban a Kódkupa verseny országos döntőjét.

Kódkupa országos döntő a Fazekasban

A verseny az International Informatics Olympiad in Teams (IIOT) versenysorozat része. Az országos döntőn kiválasztott csapatok vehetnek részt a nemzetközi döntőn. A csapatmunka közös tanulásra és egymás támogatására ösztönöz, fejleszti az asszertív kommunikációt és azt a fajta kreatív problémamegoldást, amely több különböző ötlet kritikus összevetéséből adódik, mely a modern munka világában elengedhetetlen követelmény.

https://njszt.hu/hu/news/2024-03-05/kodkupa-orszagos-donto-fazekasban

A 2024. évi informatikai diákolimpiák válogatóversenyei
A 2024. évi informatikai diákolimpiák válogatóversenyei

A Neumann Társaság sok szeretettel gratulál a válogatóba jutott diákoknak és felkészítőiknek!

Mindenkinek szurkolunk, hogy jó eredményt elérve sikerüljön a megcélzott diákolimpiára a kvalifikáció!

https://njszt.hu/hu/news/2024-03-06/2024-evi-informatikai-diakolimpiak-valogatoversenyei

Tehetséghírek: fókuszban a lányok és Debrecen

Kikerültek a Nemes Tihamér Nemzetközi Programozási Verseny idei végeredményei. Érdekesség: az 1. és a 2. korcsoportban is debreceni győztest hirdettünk – Baran Júlia és Görömbey Tamás személyében. És igazi meglepetés, hogy a 3. korcsoportban úgyszintén lány a győztes: Nguyen Kim Dorka.

Tehetséghírek: fókuszban a lányok és Debrecen

Szívből gratulálunk nekik és a jó eredményeket elért versenyzőknek, valamint az őket felkészítő tehetséggondozó tanároknak!

Ugyancsak publikusak a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi Verseny 2. fordulójának eredményei.

ÖRÖKSÉG
1933. február 27-én született Kovács Győző
1933. február 27-én született Kovács Győző

A Neumann Társaság legendás főtitkára pár napja töltötte volna be 91 évét. 1984-ben Szekszárdon megalapította a Garay számítástechnika diákversenyt, melynek „élethossziglani” zsűrielnöke volt. Halála után a verseny elnevezése: „Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Verseny, Kovács Győző szellemében”.

Kovács Győző életrajza és videós kalandjai az Informatikatörténeti Fórum adattárában:

Az idén 40 éves verseny döntőjére már készülünk Szekszárdon – és talán láttátok a Facebookon, pár napja meglátogatott minket egy kolléganőnk, aki annak idején az alapítás részese volt! Facebook

Bogdány János videoportréja az ITF Adattárában!
Bogdány János videoportréja az ITF Adattárában!

A magyar fejlesztésű TPA-70 legendás számítógépről is ismert Bogdány János videoportréjával bővült a szakma kiemelkedő személyiségeinek életútját bemutató „Arcképek a magyar informatika történetéből” sorozat.

A portrét Talyigás Judit szerkesztő-riporter és Abed-Hadi Forát operatőr-vágó készítették. Köszönjük hiánypótló, örökségmegőrző munkájukat!

https://itf.njszt.hu/itf_hirek/bogdany-janos-videoportreja-az-adattarunkban

Nem árt olykor egy alapos takarítás!
Nem árt olykor egy alapos takarítás!

Véletlenül, egy lakás takarítása közben találtak rá a világ egyik első személyi számítógépének két példányára az Egyesült Királyságban – írja a LiveScience. Az amerikai Q1 Corporation által 1972-ben gyártott Q1 számítógépeket dobozok alá temetve találták meg.

Ha Ti is találtok hasonló ritkaságokat, gondoljatok Szegeden található múzeumunkra: A jövő múltja | - Informatika Történeti Kiállítás (ajovomultja.hu) !

https://24.hu/tech/2024/02/20/megtalaltak-a-vilag-elso-szamitogepet-q1-takaritas/

ICDL
ICDL hírek szerte a nagyvilágból
ICDL hírek szerte a nagyvilágból

A cseh iskolákban a digitális írástudás elterjesztése érdekében az Oktatási, Ifjúsági és Sportminisztérium nemrégiben elindított egy kísérleti projektet, amely beemeli a közoktatásba a különféle nemzetközi digitális kompetencia-bizonyítványokat, így az ICDL-t is. Ennek alapján az iskolákban lehetőség nyílik arra, hogy az informatika érettségit kiváltsa valamelyik nemzetközileg elismert tanúsítvány – köztük az ICDL.

A cikk az ICDL Alapítvány híreit szemlézi, az ICDL-tagországokban a bizonyítvány elismertségét, jelentőségét, recepcióját. Tartsatok velünk, többek között, Kenyába, Csehországba és Ugandába.

https://njszt.hu/hu/news/2024-03-05/icdl-hirek-szerte-nagyvilagbol

PARTNEREK
Projektmenedzsment Fórumra invitálunk!

Mit jelent a mesterséges intelligencia korában jó (szak)embernek lenni? Melyek azok a humán intelligenciák, amelyek az elkövetkező évtizedben egyre fontosabban lesznek? Hogyan működjünk együtt egyre inkább csapatokban, hálózatokban és több intelligencia formát átívelően?

Projektmenedzsment Fórumra invitálunk!

Ezekről a témákról fog szó esni a 2024. április 11-i PM Fórumon, melyet idén 26. éve rendez meg a HTE a projektalapú szervezetek magyarországi szakmai közösségének. A helyszín az Óbudai Egyetem.

https://njszt.hu/hu/event/2024-04-11/26-projektmenedzsment-forum

A „velünk élő” mesterséges intelligencia – gondolkodnak-e a gépek?
A „velünk élő” mesterséges intelligencia – gondolkodnak-e a gépek?

Miről szól a mesterséges intelligencia (MI)? A ChatGPT a nagyközönség számára is elérhető közelségbe hozta a MI világát. Az est előadói, Fehér Péter PhD és Aknai Dóra Orsolya (IKT MasterMinds Kutatócsoport) a MI történetéről, működéséről, „lelkivilágáról”, a vele kapcsolatos mítoszokról és félelmekről tartanak gyakorlati példákkal illusztrált előadást. Március 22-én este 7-kor az Újpesti Polgárcentrumban (Bp. IV., Árpád út 66.) minden érdeklődőt szeretettel vár az est házigazdája: Kőrösné dr. Mikis Márta.

Térinformatika Konferencia
Térinformatika Konferencia

Az esztergomi Szent Adalbert Rendezvény Központ ad otthont a 18. Műszaki Térinformatika Konferenciának, 2024. április 25-26-án. A programot plenáris és szekciós előadások teszik tartalmassá. Az előadások alatt a kiállítótérben megtekinthetőek a kiállítók standjai.

https://konferencia.gita.hu/

VR/AR/MR megoldások az egészségügyben
VR/AR/MR megoldások az egészségügyben

2024. március 27-én Budapesten, a B.BRAUN Medical Aesculap Akadémián rendezi az Innoskart az év első klasztertalálkozóját a MediKlaszterrel közösen. A klaszter keresi a kapcsolódási pontokat és együttműködési lehetőségeket az orvostechnikai iparág és a digitális szolgáltató ágazat között.

A rendezvényen koncentráltan mutatják be a terület egészségügyben alkalmazott innovációit. Lehetőség nyílik az eszközök és megoldások kipróbálására is.

https://www.innoskart.digital/hu/esemenyek/vr-ar-mr-megoldasok-az-egeszsegugyben

Társas kapcsolat – az MI és mellékhatásai
Társas kapcsolat – az MI és mellékhatásai

2024. március 27-28-án a fenti címmel rendez tavaszi konferenciát Pécsett a VISZ!

A mesterséges intelligencia létezésének alapközege a világ digitalizált változata. Sikerének pedig egyik alapfeltétele, hogy a környezete erősen és hibátlanul legyen digitalizált. Hol tartunk e társas kapcsolatban? Mit kell tennünk ahhoz, hogy mindkettőnknek jó legyen az együttlét?

https://mvisz.hu/rendezvenyek/visz-tavaszi-konferencia-pecsen/