World Robot Olympiad Világdöntő
Lezárult a 2023-as World Robot Olympiad Világdöntő. A Panamai Köztársaságban megrendezett nemzetközi eseményen 81 ország legjobbjai, több mint 400 csapat mérettette meg magát Közép-Amerika legdélibb államában. Hazánkat 5 csapat képviselte idén, három korosztályban és három kategóriában. Az eseményen a csapattagokon és csapatvezetőkön kívül összesen 8 nemzetközi tapasztalattal rendelkező magyar bíró felügyelte a verseny tisztaságát.
Az idei World Robot Olympiad (WRO) Világdöntő a panamavárosi Convention Centerben került megrendezésre, ahol a három nap során a versenyzőknek az alap kihíváson túl extra kihívásokat is teljesíteniük kellett és a meglepetés szabály is fokozta a verseny izgalmait.
Az idei szezon témája a “Connecting the world” azaz a „Világ egy hálózaton” volt.
A versenyen részt vett csapatok 8-19 éves korú fiatalokból álltak, akik négy különböző kategóriában versenyeztek: RoboMission, RoboSports és Future Innovators és Future Engineers. A verseny feladatai valós problémákon alapultak, amelyeket a csapatoknak előre megtervezett és programozott robotjaikkal kellett megoldaniuk. Az Edutus Egyetem támogatásával öt csapat képviselte Magyarországot a nemzetközi robotika és programozási világversenyen. A RoboMission kategóriában három csapat kvalifikálta magát, elementary, junior és senior korosztályban is egy-egy csapat. RoboSports kategóriában hazánk egy csapattal vett részt a versenyen, Future Innovators kategóriában pedig szintén egy csapat indult junior korosztályban.
A hazai csapatok remekül teljesítettek, méltán lehetnek büszkék eredményeikre.
| Csapatnév | Csapattagok | Kategória | Korosztály | Csapatvezető | Helyezés |
|---|---|---|---|---|---|
| BB banda | Szojár Balázs Erik Ragács Ádám |
RoboMission | Elementary | Gaál-Tertsch Ágnes | 17. |
| Storms Junior | Molnár Veronika Molnár Levente |
RoboMission | Junior | Molnár Zsolt | 8. |
| Storms Senior | Molnár Csaba Molnár Boglárka Graff András |
RoboMission | Senior | Molnár Hajnalka | 18. |
| TheGaals | Gaál Miklós Rochárd Gaál Gabriella Izabella |
Future Innovators | Junior | Gaál Ede | 13. |
| BDB robotics infinity | Gonda Benedek Koren Dániel Maximilian Gonda Botond |
RoboSports | RoboSports | Bácsi Sándor | 13. |
Az Edutus Egyetem támogatásával a Világversenyen az East Central European Network, azaz a Kelet-Közép Európai Hálózat is - mely a Kelet-Közép Európai Régió további 9 országát képviselte - delegált csapatokat a helyi szervezők segítségével. Az idei szezonban a világversenyen több mint 400 csapat vett részt, köztük összesen 91 csapat az Edutus Egyetem támogatásával, beleértve a hazai csapatokat is. A verseny során a csapatok és csapatvezetők mellett 18 nemzetközi tapasztalattal rendelkező bíró is képviselte a Kelet-Közép Európai Hálózatot, közülük 8 bíró hazai színekben felügyelte a versenyt. A RoboSports kategória főbírója Flieber Ádám volt, aki szintén hazánkat képviselte a tórpusi helyszínen megrendezett eseményen.
A 2024-es WRO Világdöntő helyszíne Törökország lesz. A záróesemény során kihirdették a következő évi témát, ami az "Earth Allies" lesz. Az Edutus Egyetem a továbbiakban is azon dolgozik, hogy minél több fiatalnak teremtsen lehetőséget a nemzetközi versenyzésre.
East Central European Network eredmények:
| Ország | Kategória és korosztály | Csapatnév | Helyezés |
|---|---|---|---|
| Bosznia-Hercegovina | RoboMission Elementary | Elementary Eliminators 072 | 45. |
| Bosznia-Hercegovina | RoboMission Junior | Steam Academy Junior | 43. |
| Bosznia-Hercegovina | RoboMission Senior | Jack Sparrow 072 | 58. |
| Horvátország | RoboMission Elementary | CHAOS Josipovac 2. | 14. |
| Horvátország | RoboMission Junior | Just Here For Cake | 64. |
| Horvátország | RoboMission Senior | PrimeRD | 76. |
| Horvátország | Future Innovators Senior | Golden Drop | 10. |
| Csehország | RoboMission Junior | HobbyRobot | 32. |
| Grúzia | RoboMission Elementary | GANDAGANA | 80. |
| Grúzia | RoboMission Junior | GADGETEENS | 91. |
| Grúzia | RoboMission Senior | TEAM GAGUA | 88. |
| Montenegró | RoboMission Senior | Beta | 56. |
| Lengyelország | RoboMission Elementary | Space Beavers One | 63. |
| Lengyelország | RoboMission Junior | Space Beavers 2. | 79. |
| Lengyelország | RoboMission Senior | Bonzo Team | 65. |
| Lengyelország | Future Innovators Junior | Morse Team | 30. |
| Szerbia | RoboMission Elementary | Cacti | 59. |
| Szerbia | RoboMission Junior | RoboRiders | 81. |
| Szerbia | RoboMission Senior | Mindstrongs | 35. |
| Szlovénia | RoboMission Elementary | Killers | 60. |
| Szlovénia | RoboMission Junior | BARCA | 57. |
| Szlovénia | RoboMission Senior | EKIPA X | 44. |
| Szlovénia | RoboSports | LOPARJA | 45. |
| Szlovákia | RoboMission Elementary | Robotgirls | 51. |
| Szlovákia | RoboMission Junior | Rubikon | 40. |
| Szlovákia | RoboMission Senior | Roboys | 48. |
Az Edutus Egyetem és a World Robot Olympiad története
A World Robot Olympiad (WRO) legorobot programozási- és építési verseny kizárólagos magyarországi főszervezője 2014 óta az Edutus Egyetem. Az eseménnyel a fő célkitűzése a fiatalok terelése a matematikai, természettudományos, műszaki, vagy informatikai szakma irányába. 2017-ben a WRO LEGO Robot verseny Magyarországon bekerült az emberi erőforrások minisztere 14/2017. (VI. 14.) EMMI rendelete a 2017/2018. tanév rendjéről 3. számú mellékletébe az oktatásért felelős miniszter által anyagilag támogatott tanulmányi versenyek közé, mely egy óriási előrelépés a célok eléréséhez és a meglévő szakképzett munkaerőhiány csökkentésére is.
2019-ben került először megrendezésre WRO világdöntő Európában az Edutus Egyetem szervezésében, mely Magyarország történetében az eddigi legnagyobb oktatási és szakmai versenynek mondható.
További siker, hogy az Edutus Egyetem 2019-es évben Közép-Kelet Európában másik 11 országban (Bosznia-Hercegovina, Csehország, Grúzia, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Montenegró, Szerbia, Szlovénia, Szlovákia) kapta meg a WRO nemzeti szervezői jogát. A WRO és más nemzetközi versenysorozatokhoz Magyarország a régiót tekintve az elsők között csatlakozott, így a Kárpát-medencében, különösen a magyar nemzetiségűek körében a hazai verseny biztosítja a belépési lehetőséget. A régióban több ország Magyarországon keresztül ismerheti meg és csatlakozhat a WRO-hoz, ami jelentős tudástranszfer lehetőséget biztosít hazánk számára.
Az Edutus Egyetem a 2024-es WRO versenyszezonban is regionális elődöntők és a nemzeti döntő megszervezésével biztosítja a jelentkező csapatok számára a lehetőséget, hogy kipróbálni magukat a robotprogramozásban és lehetőséget kapjanak arra, hogy nemzetközi versenyeken képviseljék Magyarországot.
Az Edutus Egyetem célja szervezőként, hogy az ország minden régiójában megismerjék az általános- és középiskolák, valamint felsőoktatási intézmények a WRO versenyt és népszerűsíteni tudjuk az MTMI tárgyakat a fiatalok körében, hogy minél többen válasszák hivatásuknak a műszaki pályát.
A következő versenyszezonról a folyamatosan frissülő www.wro.hu oldalon érhetők majd el információk.





