Valódi robotkutyával vizsgálják a velünk élő robotok szerepét a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI konferenciáján

A robotok már köztünk vannak: erről a  Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI 2024. november 12-i, nagy éves konferenciájának résztvevői maguk is meggyőződhetnek, hiszen a helyszínen egy mesterséges intelligencia által vezérelt Spot robotkutyával is találkozhatnak. Az Alfa generáció képviselői számára használatuk már a digitális írástudás elválaszthatatlan része lesz, hiszen a robotika már az ICDL-képzésnek is része. A robotika és az MI területeit érintő, új szemléletű előadások mellett a társaság hagyományos díjait is átadják a rendezvényen.

Sajtóközlemény - Budapest, 2024. október 29.

Az ipartól az egyetemi és kutatói bázisokon keresztül a kórházakig már a közeli jövőben számos helyen meg kell majd szoknunk a robotok jelenlétét, egyben támaszkodva is segítő szolgáltatásaikra. Hol vannak a technológia korlátai és milyenek a már látható távlatok? A Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI Velünk élő robotok – a sebészrobottól a robotkutyáig alcímű, 2024. november 12-i konferenciájának előadói a fenti témákat tekintik át.

Válaszol a robotkutya, ha kérdezik

A rendezvényen HUN-REN SZTAKI saját robotkutyájával is találkozni lehet, amelynek alapja az amerikai Boston Dynamics Spot robotnégylábúja: az MI-vel és 360 fokos látószögű kamerarendszerel felvértezett robot arca alapján felismeri gazdáját, és annak kézjeleire reagálva akár egy tömegben sétálva is biztonságosan követi, a gazdától állandó távolságot tartva és az útközben megjelenő akadályokat kikerülve. 

Ezzel a robotkutyával akár beszélgetni is lehet (magyarul): az irányítására vonatkozó utasításokat végre is hajtja (például elindul, lefekszik), más feltett kérésekre pedig szóban válaszol generatív nyelvi moduljára támaszkodva. A HUN-REN SZTAKI munkatársainak előadásából az érdeklődők részletesen is megismerhetik a szuperintelligens négylábú gépet működtető technológiákat.

Egy másik előadásból a Turing-tesztet is sikeresen abszolváló test nélküli intelligencia korlátait ismerhetik meg a résztvevők, de szó esik arról is, hol tart a gyárakban alkalmazott ipari robotok fejlődése, illetve a robotika oktatásának hazai helyzetét is bemutatják, kitérve az ICDL képzési rendszer nemrég bemutatott új robotika moduljára. 

Az előadások között sor kerül a Neumann Társaság hagyományos díjainak átadására is.

velünk

A Velünk élő robotok – a sebészrobottól a robotkutyáig konferencia részletes programja

Időpont: 2024. november 12-én 14 órától
Helyszín: HUN-REN SZTAKI, Budapest, Kende u. 13-17, 1111 (térkép)
A konferencián való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációt igényel, amit ezen az oldalon lehet elvégezni.

Program:

  • 14:00 dr. Beck György, a Neumann Társaság elnökének köszöntője
  • 14:05 Talyigás Judit, Neumann Társaság e-Hétköznapok Szakosztály: A lyoni takácsoktól a segítőkész robotokig
  • 14:30 Gulyás László, Neumann Társaság alelnök, ELTE Informatikai Kar: AGI van, de mi van a robotokkal?  - Avagy a test nélküli intelligencia korlátai
  • 15:00 díjátadó #1: Kemény János-díj, Tarján-emlékérem
  • 15:15 Erdős Ferenc Gábor, HUN-REN SZTAKI: Autonóm ipari robotika
  • 15:45 Majdik András – Gazdag Sándor, HUN-REN SZTAKI: Mesterséges tér-intelligencia kutatásokat támogató lábmechanizmusú földi jármű és kapcsolódó kutatások bemutatása
  • 16:15 szünet (pogácsa, üdítő)
  • 16:45 díjátadó #2: Kalmár-díj, Neumann-díj, Neumann Társaság Életműdíj
  • 17:00 Nemes József, Neumann Társaság Robotika Szakosztály, ELTE: Az ICDL Robotika modul bemutatása
  • 17:15 Haidegger Tamás, Óbudai Egyetem: MI, robotika, okostechnológiák - innovációmenedzsment befektetői szemlélettel
  • 18:00 Zárszó - dr. Beck György

A Neumann Társaságról
A Neumann János Számítógéptudományi Társaság a legnagyobb múltra visszatekintő hazai informatikai szervezet. 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt az informatikai tehetséggondozás, melynek jegyében évtizedek óta főszervezője a Nemes Tihamér Versenyeknek és a Kovács Mihály Országos Grafikus Programozási Versenynek, illetve felkészítője a diákolimpiákra utazó csapatoknak (IOI, CEOI, EGOI, eJOI, IIOT, IOAI, IAIO). A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője. A szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Múzeum alapítója és fenntartója. A társaság célja, hogy a digitális világ GPS-eként segítse a tájékozódást az információs társadalom világában.

A HUN-REN SZTAKI-ról
A HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) az ország legnagyobb és legsikeresebb informatikai kutatóintézete. A HUN-REN SZTAKI a tágan értelmezett informatika tudományának műhelye, az információtechnológia, számítástudomány és rokon területeinek nemzeti kutatóbázisa. Elsősorban az informatika műszaki-tudományos és matematikai kérdéseivel foglalkozik, de a kutatások kiterjednek mindazon területekre, amelyek az alapkérdésekkel kapcsolatban állnak. Az alap- és alkalmazott kutatás széles körű művelése mellett fontos feladat a megszerzett speciális ismeretek hasznosítása a kutatás-fejlesztés, rendszertervezés és rendszerintegrálás, tanácsadás, szoftverfejlesztés területén. A HUN-REN SZTAKI-ról itt olvashat bővebben.