Neumann Társaság Tisztújítás 2024-ben - Elnökségi és FB jelöltek bemutatása
Az NJSZT Jelölőbizottság (Csorba Kristóf és Svébis András) által regisztrált jelöltek a Neumann Társaság tisztségeire. A tagság további jelölteket állíthat, ha a Tisztújító Közgyűlésen (november 25-én) az NJSZT-tag jelenlévők 50%-a plusz 1 fő támogatja.
Elnökjelölt
Alelnökjelöltek
FB jelöltek
Elnökjelölt
Prof. Dr. habil. Kovács Levente
Kovács Levente villamosmérnök, az Óbudai Egyetem (ÓE) egyetemi tanára, 2019-től rektora. 1977-ben született Resicabányán, Romániában. 2000-ben diplomázott a Temesvári Műszaki Egyetemen (TME), PhD fokozatát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen védte meg 2008-ban. 2013-ban az ÓE-n habilitált. 2024-től MTA doktora (DSc).
Kutatási területe modern irányításelmélet és élettani szabályzások, elsősorban a cukorbetegség és a daganatterápia tématerületeken. Több mint 500 tudományos cikket publikált. Kumulált impakt faktora 200 fölötti, h-indexe 33, hivatkozásai száma 4500+, Stanford 2% adatbázis által jegyzett kutató.
A diabétesz esetében a cukorbetegek automatizált szabályozásán dolgozik (mesterséges hasnyálmirigy). 2010-ben a Magyar Diabétesz Társaság (MDT) keretében Mesterséges Pancreas Munkacsoportot alapított és vezet. Munkásságát 2021-ben az MDT első mérnökként Hetényi Géza életműdíjjal jutalmazta.
A daganatterápiák keretében ennek automatizált algoritmizálásával foglalkozik, 2015-ben az EU legkompetitívebb egyéni K+F pályázatát, az ERC-t nyerte el.
Alapítója (2013) és vezetője az ÓE Élettani Szabályozások Tudásközpontjának, MTA Bolyai János ösztöndíjas (2012-2015), IEEE tag (2009), IEEE Senior Member (2018), IEEE Hungary Section elnöke 2017-től, IEEE Control Systems Hungary Chapter alapító elnöke (2018), IEEE SMC (2013), EMBS (2012), CS (2013) tag, IEEE SMC Hungary Chatper elnök (2015-), IFAC orvosbiológiai testület (TC 8.2) és irányítástechnikai oktatási testület (TC 9.4) tag, Zsámbék ProUrbe díjas (2021), Gábor Dénes-díj (2022). 2024-től az IEEE SMC szervezet vezetőségi tagja (Board of Governors member).
Doctor Honoris Causa: TME (2022), Kassai Műszaki Egyetem (2022), Partiumi Keresztény Egyetem (2023), Szlovák Műszaki Egyetem (2024).
Honorary professor Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (2022), Taskenti Kémiatechnológiai Egyetem (2023).
Alelnökjelöltek
Dr. Benedek Csaba
A HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) igazgatóhelyettese, a SZTAKI Gépi Érzékelés Kutatólaboratóriumának tudományos tanácsadója, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának (PPKE ITK) egyetemi tanára.
2008-ban PhD fokozatot, majd 2020-ban MTA doktora címet szerzett a számítógépes látás szakterületén. Tudományos eredményeit a tématerület vezető nemzetközi folyóirataiban és konferenciáin mutatta be, gyakorlati alkalmazhatóságukat pedig számos projektben és szabadalmi bejelentésekkel igazolta. Számos tudományos díjat (MTA Bolyai Plakett, Magyar Mérnökakadémia Michelberger Mesterdíja, MTA Főtitkári elismerés) és oktatói elismerést (OTDK Mestertanár Aranyérem, Imreh Csanád Emlékérem) nyert el, vezető kutatója volt hazai és nemzetközi K+F projekteknek.
Aktív szerepet vállal a szakmai és tudományos utánpótlás-nevelésben. 4 PhD fokozatot szerzett doktorandusz és több mint 40 szakdolgozat vagy diplomamunka témavezetője volt, jelenleg is eredményes doktori témavezető.
2021 óta az Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) alelnöke, többek között a szakosztályi munkák koordinálásáért és az őszi Neumann Konferencia szervezésért felelős.
2004 óta az NJSZT Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társaságának (Képaf) tagja, 2013 óta a Képaf elnökségi tagja, 2019-2023 között a szakosztály elnöke volt. Az NJSZT Képaf nemzetközi képviseletét ellátva az International Association for Pattern Recognition (IAPR) szervezet vezetőségi tagja 2019-től, és az Európai Biometriai Társaság (EAB) magyarországi kapcsolattartója 2015 óta.
Dr. Gulyás László
Az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense és az Ipari-Akadémiai Együttműködési Intézet igazgatóhelyettese. Korábban az EIT Digital budapesti csomópontjának igazgatója (EIT: European Institute of Innovation and Technology, Information and Communication Technologies). 2003 és 2015 között az AITIA International Zrt. kutatás-fejlesztési projektekért felelős kutatási igazgatója; a vállalat egyik divíziójának vezetője. A cég a Deloitte Technology Fast 50 listáján a 4 leggyorsabban nővő magyar technológiai cég között szerepelt 2007 és 2010 között (2009-ben első helyen).
Tanulmányait (BSc, MSc, PhD) az ELTÉ-n végezte. 1996 óta foglalkozik komplex társadalmi rendszerek ágens alapú modellezésével, illetve mesterséges intelligenciával. Dolgozott a Közép-európai Egyetemen (CEU), az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben (SZTAKI), a Harvard Egyetemen, az ELTE-n és az AITIA International Zrt.-ben, illetve tanított az Universitat de Barcelona-n.
Tevékenysége nagyjából egyenlő részben oszlik meg a felsőoktatás, a kutatás és az Információs és Kommunikációs Technológia (ICT) üzleti világa között. Különleges érdeklődése az akadémiai és az üzleti világ közötti kapcsolatok fenntartása és ápolása: a friss tudományos és technológiai eredmények piacra vitelének segítése, illetve az üzleti világ szempontjainak megjelenítése az oktatásban.
100-nál több tudományos közleménye jelent meg és több mint 35 nemzetközi konferencia bírálóbizottságában vett részt. 11 magyar kutatás-fejlesztési pályázat mellett 7 sikeres Európai Uniós kutatási projekt létrehozásában vállalt szerepet. Az Európai Társadalomszimulációs Társaság (ESSA) és az NJSZT tagja. Utóbbiban a Tehetséggondozási, valamint a Mesterséges Intelligencia szakosztály titkáraként vállalt szerepet, különböző időpontokban. Az NJSZT Kemény János-díjának első évi díjazottja (2001).
1990-ben és 1991-ben a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián résztvevő magyar csapat egykori tagja (bronzérem). Később egy évtizedig az olimpiai csapattagok egyik felkészítő tanára, kétszer csapatvezető helyettes. A Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny szervezőbizottságának tagja 1991 és 2006 között.
Gulyás László 2021 óta az NJSZT alelnöke és az MI szakosztály elnöke.
Dr. Horváth Gyula
Horváth Gyula az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docense.
Matematikus (programtervező) diplomáját a József Attila Tudományegyetemen szerezte. Az SZTE Számítástudomány Tanszéken dolgozott nyugdíjazásáig, majd Budapestre költözve munkáját az ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék folytatta. Oktatási területei az algoritmusok és adatszerkezetek, míg kutatási területei az automata-elmélet és formális nyelvek voltak.
1992-től az INFOÉRA országos tanárkonferencia egyik főszervezője. Az NJSZT versenyrendszerében a felsősök és középiskolások számára rendezett Nemes Tihamér Nemzetközi Informatikai Tanulmányi Verseny programozás kategóriájában és az OKTV programozás kategóriájában feladatkitűző, tesztelő, feladatsor-összeállító.
A programozási versenyek és a programozásoktatás automatikus értékelőrendszerének megalkotója és üzemeltetője. A mélyebb algoritmusismeretek elsajátítását lehetővé tevő MESTER feladatbank létrehozója és üzemeltetője.
A tehetséggondozásba az 1990-es évek elején kapcsolódott be. Magyarország által rendezett öt Közép-Európai Informatikai Diákolimpia tudományos bizottságának elnöke volt. Az 1996-ban Veszprémben rendezett Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) tudományos bizottságának vezetője volt. Két évig választott tagja volt az IOI Nemzetközi Tudományos Bizottságának. 2002 óta a magyar IOI csapat vezetője. Csapatvezetőként feladata a csapat tagjainak kiválasztásának és felkészítésének irányítása. Az IOI szakmai kézikönyvének a Syllabus-nak társszerzője.
Elismerések: 1983. Farkas Gyula Díj, 1997. Tarján Emlékérem, 2021. Tehetségek Szolgálatáért Életműdíj, 2022. Bonis Bona díj, 2023. IOI Distinguised Service Award.
Dr. Kertész Gábor
Az Óbudai Egyetem (ÓE) Neumann János Informatikai Karán egyetemi docens, kutatási dékánhelyettes. Kutatási területe az alkalmazott gépi tanulás, a mély metrikus tanulás. A Karon működő Alkalmazott Gépi Tanulás kutatócsoport vezetője.
2014-től évente főszervezőként megvalósította a „Kódolás Órája az Óbudai Egyetemen” elnevezésű, középiskolásokat célzó, a programozást népszerűsítő rendezvényt. 2016-tól alapító alelnöke volt a Neumann János Szakkollégiumnak, ahol előadásokat, szakkurzusokat és szakmai programokat szerveztek a hallgatóknak és szakkollégistáknak. 2019-től részmunkaidős tudományos munkatársa a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának.
Tagja több hazai és nemzetközi szervezetnek, így az IEEE-nek, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Labornak, valamint az NJSzT-nek, ahol a High Performance Computing szakosztály alapító elnöke.
MTA köztestületi tag. 2017-ben, 2018-ban, 2021-ben és 2022-ben elnyerte az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíját doktori hallgatói, doktorjelölti, majd posztdoktori kategóriákban.
2019-ben a Magyar Fuzzy Társaság Ifjúsági Díjjal; 2022-ben az ÓE "az év fiatal kutatója" elismeréssel díjazta. Ugyanebben az évben az NJSzT Kemény János díjjal tüntette ki. 2023 óta az IEEE Computational Intelligence Hungary Chapter elnöke.
Dr. Kürti Sándor
Kürti Sándor második párkapcsolatában él, három felnőtt fiúgyermeke van és két leányunokája. Fiatal korában három diplomát, valamint doktori fokozatot szerzett, valamennyit Veszprémben.
Rendszeresen sportol (tenisz, nordic-walking, úszás) és a latinamerikai táncok kedvelője.
1971-től a Dunai Kőolajipari Vállalatnál tanulta a nagyipari folyamatirányítást, projektvezetőként hosszabb időt töltött Moszkvában (IPU) és Angliában (Honeywell).
1989-ben testvérével Kürti Jánossal megalapította a KÜRT Kft-t, majd 1998-ban a KÜRT Zrt-t, melynek megalapítása kezdetétől az elnöke volt. A KÜRT egy évtized alatt világhírű adatmentő vállalkozássá vált, több kontinensen alapított leányvállalatot. A „2001 szeptemberi események után” segítséget nyújtott az USA-nak, melyet az USA elnöke személyesen megköszönt.
A KÜRT a szociális felelősségvállalás területén, nem meglepő módon, KÜRT Gimnázium néven középiskolát alapított, ahová jelenleg már félezer tanuló jár. A Veszprémi Egyetemen roma gyerekek oktatási alapítványát is létrehozta 1997-ben, mely jelenleg is működik.
A KÜRT számtalan gazdasági, tudományos és társadalmi díjat kapott itthon is és külföldön is.
Talán a legjelentősebbek:
- 2006-ban bekerült az EU 500 leggyorsabban fejlődő vállalatai közé;
- 2011-ben EU díjat nyert a H2O alapítványa működéséért (116MFt).
Kürti Sándor jelentősebb díjai:
- 1998 Gábor Dénes Díj; 2004-Széchenyi Díj;2005-Év Üzletembere Díj (EY); Kürti Sándort 2005-ben az EU információ és hálózatbiztonsági ügynöksége (ENISA) tagjává választotta; 2023 Életműdíj (NJSZT)
Kürti Sándor 2020 óta nyugdíjas, azóta évente egy-egy könyvet jelentet meg „vezetés” témában, melyek egy része az interneten olvasható.
Sik Dávid
Okleveles mérnökinformatikus diplomáját 2018-ban, okleveles mérnöktanár diplomáját 2019-ben szerezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Már egyetemi tanulmányai alatt bekapcsolódott az oktatás-kutatás világába, 2012-ben tudományos diákköri dolgozatával elnyerte a Heller Farkas Alapítvány társadalomtudományi különdíját, valamint a Novofer Alapítvány hallgatói Gábor Dénes-díját, azóta tagja a Gábor Dénes-díjasok Klubjának, illetve később Egyesületének.
2016-ban elnyerte a BME József Nádor díját. 2017-ben társszerzős publikációjával elnyerte a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület Pollák-Virág-díját, azóta tagja is az Egyesületnek. 2016-ban és 2018-ban is elnyerte az Új Nemzeti Kiválóság Program Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíját.
2020 óta számos hazai felsőoktatási intézmény oktatási-kutatási programjába kapcsolódott be és áll velük szakmai kapcsolatban, többek között a Dunaújvárosi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Gábor Dénes Egyetem, illetve az Óbudai Egyetem.
2018-2022 között a BME Villamosmérnök és Informatikai Kar, Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék doktorandusz hallgatója, 2022 óta tanársegédje. Eddig 36 alapképzéses és 15 mesterképzéses hallgatója tett sikeres záróvizsgát. Kutatott témái közé tartozik: Adatvezérelt anomália detektálási és prediktív karbantartási lehetőségek az 5G telekommunikációs hálózatokban és Ipar 4.0 környezetekben, valamint Újgenerációs atipikus tanulási környezetek és okostelefonos alkalmazások hatékonyságának és hasznosságának vizsgálata. A fentiekhez kapcsolódóan több kutatási program tagja is volt. Jelenleg a BME 5G Labor kutatócsoportjának résztvevője.
2024 óta Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT), valamint az Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) tagja.
FB jelöltek
Dr. Gyenizse Pál
Gyenizse Pál az Új Algoritmus Kft. ügyvezető igazgatója, címzetes egyetemi docens.
Diplomáit a Szegedi Tudományegyetemen szerezte programozó matematikus szakon és programtervező matematikus szakon, majd ugyanott posztgraduális képzésen vett részt az Informatikai Ph.D. program keretén belül. A Ph.D fokozatot 1999-ben szerezte meg.
Szakmai pályafutása során a következő tisztségeket töltötte be:
- 1992 - 1999. között a Szegedi Tudományegyetem, Informatikai Tanszékcsoportjának Számítástudományi Tanszékén egyetemi adjunktus, tanszékcsoportvezető-helyettes
- 1997 - 2000 Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Csongrád Megyei területi szervezetének titkára
- 1999 - 2001 Cygron Számítástechnikai Kutató-Fejlesztő és Kereskedelmi Kft. kutatási igazgatója
- 2006-2020 a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Csongrád Megyei Területi Szervezetének elnöke
- 2007 óta a Szoftveripari Innovációs Pólus Klaszter Operatív Testületének elnöke
- 2013-2018 Neumann János Számítógép-tudományi Társaság területi szervezetek működésért felelős alelnöke
- 2013-2019 GriffSoft Informatikai Zrt. fejlesztési vezérigazgató-helyettese
- 2017-2020 CreativIT Szeged szakmai közösség elnöke
- 2021 óta a Kreatív IT Egyesület alelnöke
- 2018 óta az NJSZT Díjbizottság munkáját segíti
1995-ben az NJSZT Kalmár-díjjal tüntette ki. A 2018 -2024 közötti periódusban a Neumann Társaság Felügyelő Bizottsági tagja volt.
Dr. Kornai Gábor
A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Általános Közgazdasági Karán végzett 1977-ben. 1983-tól ugyanitt Ökonometriát tanított Egyetemi doktorként.
Végzés után a Konjunktúra- és Piackutató Intézet munkatársa lesz, majd 1983-tól tudományos kutató, az International Institute for Applied Systems Analysis, Laxenburg, Ausztria keretében. 1988-tól visszatér a Kopint-Datorghoz statisztikai és elemzési, majd informatikai igazgatóként. 1990-től az Arthur Andersen ügyvezető igazgató-helyettese, majd az Andersen Consulting igazgatója. 1993-1994 között a Hi-Care Kft. fejlesztési igazgatója.
1994-ben lesz az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Kft. partnere, majd ügyvezető igazgatója, elnök-vezérigazgatója végül elnöke. Ezt a tisztséget, nyugdíjasként, a mai nap is betölti.
Számos díjat tudhat magáénak, pl.: CEBC - Az év elnöke, CEBC - Az év vezérigazgatója, BKIK - Tanácsadói életműért díj, 2014 IVSZ – Gyurós Tibor-díj – az Év Informatikai Vezetője – 1. helyezett, IVSZ - Gyurós Tibor-díj – az Év Informatikai Vezetője - 3. helyezett és végül az „Év ICT-véleményformálója 2007” az IT-Business magazin olvasóinak szavazatai alapján.
Közéleti tevékenysége is jelentős, többek között a Vezetési Tanácsadók Magyarországi Szövetsége Etikai Bizottság tagja, a Felügyelő Bizottság elnöke, Vezetési Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (2016-), az IVSZ Elnöki Tanácsadó Testületének tagja (2007-2009), a Summa Artium Alapítvány kurátora, az ELTE Gazdasági Tanácsának tagja (2006-2012) és a Pécsi Tudományegyetem, Közgazdaságtudományi Kar tanszékvezetője (2000-2016) és tiszteletbeli docense.
Szalay Imre
Szakmai pályafutásának főbb állomásai: Vodafone Magyarország – projektiroda és belső szabályozási igazgató, operációs igazgató, Hewlett-Packard Magyarország – szolgáltatási igazgató, vezérigazgató-helyettes, Compaq Magyarország – professzionális szolgáltatások igazgató, Digital Equipment Magyarország – rendszerintegrációs igazgató, korábban a SZÁMKI, SZÁMALK munkatársa.
Diploma: József Attila Tudományegyetem, Szeged - matematikus, informatikus. Aktuális témái: projekt menedzsment, projekt portfólió menedzsment, projektirodák - konzultáció, folyamatfejlesztés, tréning.
Társadalmi tevékenységei: Project Management Institute (PMI) Magyar Tagozat alapító elnök, szervező, szakmai élet, rendezvények szervezője. Projektmenedzsment szakma elismert vezetője: részvétel a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE), Magyar Projektmenedzsment Szövetség (PMSZ) szakmai szervező munkájában: díjak, konferenciák megalapozása, fejlesztése.
1982 óta NJSZT tag, korábban a Neumann-DECUS konferenciák szervezője, vezetője.
2019-től 2024 január végéig az NJSZT ügyvezető igazgatója, 2023-ban a Neumann 120 jubileumi év vezető szervezője, kitalálója. Kitüntetései: Puskás Tivadar-díj (HTE, 2019); Eric Jenett Projektmenedzsment Kiválóság Díj (PMI, 2021).