Hogyan használjuk biztonságosan a közösségi médiát?
A 2025. márciusi Digitális Témahét keretében Szegeden, az Informatika Történeti Kiállításunknak helyet adó Szent-Györgyi Agorában diákcsoportok interaktív előadást hallhattak a közösségi média előnyeiről, hátrányairól.
„A közösségi médián való jelenlétnek elsődleges célja, hogy szeretnénk felhívni a figyelmet magunkra, és pozitív visszajelzést, lájkokat várunk.” – hangsúlyozta előadásán Ziegler Tünde ICDL szakértő, az ICDL Közösségi média tankönyv és vizsgapéldatár társszerzője.
A különböző platformokon való túlzott jelenlét következményével azonban nem számolunk, holott a tudatos médiahasználattal elkerülhetők azok a veszélyek, amelyek különösen a tizenéves korosztályt veszélyeztetik. A foglalkozásokon kiderült, hogy a diákok már természetesen sok mindent tudnak arról, hogy ha órákig, akár naponta 4-5 órát is „lógnak” a neten, az függőséget okozhat, zaklathatják őket, és visszaélhetnek az adataikkal. Ezzel kapcsolatosan egy fontos fogalmat is megismerhettek a diákok: a digitális lábnyom azoknak a digitális adatoknak, információknak az összessége, amelyeket a különböző online és digitális tevékenységünk során hagyunk magunk után kitörölhetetlenül a digitális térben, és amely alapján következtetni lehet arra, hogy milyenek vagyunk, hol vagyunk, miket szeretünk csinálni.
Ezért nem szabad minden percünket dokumentálni, pláne nem úgy, hogy azokat nyilvánosan bárki láthassa. Már azzal is sokat tehetünk az adataink védelme érdekében, hívta fel a figyelmet Ziegler Tünde, ha az általunk használt platformokat publikusról privátra állítjuk.
A foglalkozásokon jelenlévő több, mint 200 diák a mobiltelefonját használva, online visszajelző és feladatkészítő eszközökön keresztül válaszolt kérdésekre, adhatott véleményt például arról, hogyan lehetne csökkenteni a saját digitális lábnyomát.
Rákosi Szilvia