NJSZT Hírlevél - 449. sz. - 2022. 05. 26.
Május 18-án volt a Múzeumok Világnapja, amely egy jó alkalom arra, hogy elgondolkodjunk az örökség megőrzésének fontosságán. Azért gyűjtjük a régiek emlékeit, hogy azokból tanulhassunk, átadhassuk a korábbi nemzedékek tudását az utánunk jövőknek. Ez a Neumann Társaság egyik vállalása is – s már vannak olyan elemek, amelyek a cél, egy nemzeti küldetést megvalósító Múzeum felé mutatnak!
Van egy gyűjtemény, amelynek fontos darabjait a szegedi Agorában mutatjuk be – Informatika Történeti Kiállítás -, vannak még nagyon sok támogatást, méltó rendezést igénylő raktárak, vannak online és offline meglévő, gyűjtött tudások, adatok… És már nagyon sokat tettünk, hogy mindebből igazi múzeum váljék:
- múzeumpedagógiai foglalkozásokat, tárlatvezetéseket tartunk folyamatosan,
- időszaki tárlatokat rendezünk (a Telefónia még mindig vonz be új érdeklődőket!),
- kölcsönzéseket intézünk (legutóbb a Ludwig Múzeummal, de Lakitelken is láthatóak értékeink a Hungarikumok között),
- Kutatók Éjszakáját tartottunk (az ELTE-n),
- és nem titok: Múzeumok Éjszakájára is készülünk.
Aki járt Szegeden, az visszajár: családi, baráti, társszervezeti, csapatépítő kirándulások célpontja lett az ITK, hiszen egy sétával a városban és egy jó halászlével kerek a hétvégi program. Az álmunk, hogy a teljes gyűjtemény, a Szegeden található műtárgyak mellett az online adattárral, tárlatokkal együtt egy Neumann Múzeummá váljon, amely az ország büszkesége lehet. Ez már hivatalos helyeken is felmerült és készen állunk, hogy a szakmai-tudományos hátterét hosszú távon biztosítjuk, csatlakozva a világnapon ünnepelt múzeumok megújuló, nemzetközi közösségéhez.
2022. április 30-án lezárult az ELTE IK, az ELTE TTK és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság közös, MTMI szakokat és pályákat a középiskolások körében népszerűsítő projektje. A négyéves futamidejű projekt 440 millió forint támogatást nyert el arra a célra, hogy Budapesten és Szombathelyen a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő, a technológiai fejlődés által létrehozott új oktatási stratégiákra és módszertanokra épülő készségfejlesztő és kommunikációs programokat szervezzen, valamint népszerűsítse az MTMI szakokat a felsőoktatásba bekerülni vágyó diákok körében.
Kiemeljük, hogy a projektben mi volt az NJSZT hozzátétele, mi mivel járulhattunk hozzá a sikeres megvalósuláshoz: a pályázat keretein belül 117 általános és középiskolai informatika szakkört szerveztünk, amelyeken 1300- nál több diák vett részt.
33 tanárt képeztünk ki szakkörök tartására. Versenyeinken több mint 20.000, a támogatott régióban lakó diák vett részt.
És természetesen Tehetséggondozási Szakosztályunk honlapján is nyilvánosak és bárki számára hozzáférhetőek azok az online tananyagok, amelyek a szakmai alapot jelentik.
További részletek: Belépő a tudás közösségébe (elte.hu)
A Neumann Társaság eddig online formában lebonyolított, nagy sikerű meetup sorozata immár visszaköltözik a személyes térbe, és egy kellemes helyszínen, a Dunapark Kávéház és Étteremben (Budapest, 1137 Pozsonyi út 38.), június 9-én, 16 órakor kerül megrendezésre, mely a nyári szünet előtti utolsó ilyen eseményünk lesz. A júniusi meetup témája a mesterséges intelligencia lesz.
A mesterséges intelligencia (MI) egyre elterjedtebb használata egészen biztosan át fogja alakítani életünket, hatással lesz mindennapjainkra is. Számos fórum foglalkozik ennek technikai, technológiai kérdéseivel. Mi azonban most azt szeretnénk inkább megvizsgálni és előtérbe helyezni, hogy hol találkozunk majd ezzel magánemberként vagy szakmai életünkben, milyen határokat lehet és kell felállítani, hol van ebben az állam szerepe illetve milyen etikai problémákat vet fel a mindennapok során. A témát két szakértő segítségével járjuk körül. Egyik szakértőnk a jogász végzettségű Dr. Tilesch György, a PHI Institute for Augmented Intelligence elnöke, tanácsadó és a nagy sikerű Mesterség és intelligencia c. könyv társszerzője. Másik szakértőnk pedig Vadász Pál, a Montana Tudásközpont alapítója és vezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetének megbízott kutatója, egyszersmind a tíz főnél kisebb ügyvédi irodák Európai Uniós mesterséges intelligencia-stratégiáját kidolgozó szakértői munkacsoport vezetője. A meetup során várjuk a résztvevők kérdéseit és felvetéseit is.
A helyek száma a hely befogadóképességének függvényében korlátozott. A részvételi díj 4.000 Ft., a Neumann Társaság tagjai számára viszont ingyenes. Részvétel előzetes regisztráció után lehetséges: https://forms.office.com/r/WvJcu2NMK2
Egy izgalmas témával folytattuk meetup sorozatunkat májusban: kvantumszámítógépek és felhasználási területeik. A téma különlegességét jelzi, hogy közel 200 regisztráció érkezett az online eseményre, számos területről.
A két előadó más-más szemszögből közelítette meg a kérdést. Zimborás Zoltán a Wigner Fizikai Kutatóintézet kvantum részlegének vezetője és Asbóth János kutató, oktató áttekintést nyújtottak mely – nagyon helyesen – a történelmi háttérrel indított. Megtudtuk, hogyan jutottunk el a nagy termekben, egymás melletti asztaloknál dolgozó „computerektől” (akik hús-vér emberek voltak) a gépekhez. Két név is elhangzott: Turing és Neumann János, mindketten a számítástechnika elméleti alapjait fektették le. Megismerhettük a különböző koncepciókon alapuló gépek működését is.
Reméljük, hogy létrejön majd az ezzel a témával foglalkozó új szakosztályunk is illetve lehetőség lenne a BME területén működő labor meglátogatására. A fejleményekről a későbbiekben fogunk tudósítani. Addig is érdemes megnézni az előadásokat a YT-on - és követni YT-csatornánkat az újabb csemegékért!
A diákolimpiákra nemcsak a versenyzőknek és felkészítőiknek kell felkészülniük, de a szervezőknek is, szigorú protokoll és egy hagyományosnak mondható, nemzetközi ütemezés szerint. Nincs így ezzel másként a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia, azaz az IOI 2022 indonéz szervezőgárdája – s mi sem, hiszen mi pedig 2023-ban fogadjuk a világ legjobb diákprogramozóit Szegeden, az IOI2023-on. Tehetséggondozásért felelős alelnökünk, Erdősné dr. Németh Ágnes a múlt hónapban Indonéziába látogatott, hogy a magyar delegáció tagjaként segítse a helyi kollégák felkészülését – és persze azért is, hogy eltanuljuk a legjobb gyakorlatokat 2023-ra.
Beszámolónk a tapasztalatokról, élményekről, amelyekből építkezünk: Technikai-Tudományos Találkozó Trópusi Télben
Csapatmunkában is megállják a helyüket a magyar IT-diákolimpikonok - derült ki a hétvégén véget ért Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpia (IIOT) eredményeiből. A Nemzeti Tehetség Program támogatásával, a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében kiválasztott két csapat tagjai (a Budapesti Fazekas Gimnázium és a miskolci Földes Ferenc Gimnázium diákjai) vettek részt a nemzetközi versenyen Bolognában, amelyen mindkét csapat bronzérmet szerzett. A magyar versenyzők egy új válogatóverseny, a Kódkupa révén kerültek a rendhagyó nemzetközi versenyre, amely a sokféle diákolimpiai versenytől abban tér el, hogy az egyéni teljesítmény helyett/mellett a csapatmunkát, együttműködést helyezi előtérbe.
Mindkét magyar csapat bronzérmes lett a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
Facebook-oldalunk ( Neumann Társaság - NJSZT | Facebook ) követőtábora számára élőben „közvetítettük” a legifjabbaknak szóló eJOI és a lányoknak szóló EGOI diákolimpia válogatóversenyét, pontosabban az eredménylista változása volt élőben követhető a versenyek alatt Tehetséggondozási Szakosztályunk munkatársainak hála.
eJOI válogatóverseny: Az eJOI válogatóverseny eredményei!
EGOI válogatóverseny: Az EGOI válogatóverseny eredményei | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
A további tehetséggondozási versenyekhez remek gyakorlóterep – és önálló versenyként is egyre fontosabb, relevánsabb a Nemes Online. 2021 novemberétől 2022 május 7-ig összesen öt fordulót szerveztünk meg a rengeteg érdeklődő diák számára. Az egyes fordulókban a versenyzőknek 3-5 programozási feladatot kell megoldaniuk C++, Pascal, C#, Python vagy Java nyelven, a beküldött megoldásokat Linux környezetben fordítjuk újra és az így kapott programokat értékeljük. A verseny végeredményébe a 4 legmagasabb pontszámú eredmény számít.
Érdemes rákattintani a honlapra, ahol már az 5. forduló eredményei és a feladatok is elérhetőek! Gratulálunk a résztvevőknek!
A 2022. május 19-én tartott megbeszélésen az Elektronikus hitelesség, elektronikus aláírás modul tananyagának és vizsgakérdéseinek megújítása és az úgynevezett adaptív tréning, vagyis egy automatikus vizsgapéldatár jellegű, új Sophia termék bemutatására került sor.
Az ECDL/ICDL Elektronikus hitelesség, elektronikus aláírás modul, a többi, leggyakoribb modulvizsgákhoz képest nem automatikusan, hanem manuálisan teljesíthető. A modulhoz a felkészülést segítő tananyag és nyilvánosan is elérhető vizsgafeladatsor is tartozik, amelynek kidolgozását a Neumann Társaság Információbiztonsági Szakosztályának szakértői vállalták.
Online konzultációt tartottunk ECDL/ICDL vizsgaközpontok, vizsgáztatók részére
Az Informatika illetve az Informatika alapismeretek érettségi vizsgatantárgyból négyes vagy ötös érdemjegyet szerzett diákok jogosultak az ECDL/ICDL bizonyítvány kiváltására.
Az ECDL/ICDL hazai képzését, a nemzetközi vizsgarendszert felügyelő Neumann Társaság az oktatásért felelős szaktárcával kötött korábbi megállapodás értelmében évek óta biztosítja a középszintű és emelt szintű informatika érettségi vizsgát jeles, és néhány éve a négyes érdemjegyre teljesítők is számára az ECDL/ICDL bizonyítványt, további vizsga letétele nélkül. A mentesség az előre hozott érettségire, valamint az informatika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyból érettségizőkre is vonatkozik.
Továbbra is lehet vizsgamentességgel ECDL bizonyítványt igényelni informatikai érettségi alapján
Az NJSZT e-Hétköznapok szakosztály 2022. június 8-án 17-19 óra között online workshopot rendez a DIGITÁLIS HADVISELÉS, GAZDASÁG, HÍREK ÉS DEZINFORMÁCIÓK AZ EHÉTKÖZNAPOKBAN témában. Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán kibontakozó problémákat járjuk körbe, megnézve, hogy a digitális eszközök vagy alkalmazások szintjén a jelenleg is zajló politikai és háborús fejlemények hogyan csapódnak le a hétköznapi felhasználók életében, mindennapjaiban. A workshopon tudományos alapokon nyugvó, de egy szélesebb közönség számára is befogadható, ismeretterjesztő jellegű témákat és előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők.
Igaz vagy hamis? Digitális hadviselés, gazdaság, hírek és dezinformációk az eHétköznapokban
Informatikatörténeti Fórumunk a nyár közepén, június 24-én sem pihen: a Magyar Térinformatikai Társasággal (HUNAGI) és a BME Építőmérnöki Karával tart majd konferenciát a magyar térinformatikáról a kezdetektől napjainkig. A térképektől a digitális Földig vezető rögös úton Havass Miklós teszi meg az első lépéseket a kezdetektől, majd egészen kortárs témákig, sőt, a jövőképig tart a program!
A térképektől a digitális Földig vezető rögös út A magyar térinformatika a kezdetektől napjainkig
Az immár új néven operáló Térinformatikai és Távérzékelési Szakosztály április 28-án megrendezte Budapesten, az EIT Digital Budapest CLC helyiségében a nagy sikerű Térinforrás meetup sorozat második alkalmát. Szó volt a Cesium keretrendszer lehetőségeiről, 3D térképekről, az építőipari monitoring digitalizációjáról és a közösségi komposztálásról is.
Az előadások visszanézhetőek a szakosztály YT-csatornáján!
2022. 05. 16-án immár negyedik alkalommal került megrendezésre a Magyar Fuzzy Társaság és a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Mechatronikai és Járműtechnikai Intézete közös szervezésében a Szimpózium a Fuzzy Alapú Mérnöki Rendszerekről (SzaFARi) nevet viselő rendezvény. A konferencia elsődleges célja a BSc, MSc képzésben résztvevő hallgatók tehetséggondozása, tudományos életbe történő bekapcsolódásának támogatása.
Kiterjedt és egyre bővülő nemzetközi kapcsolatrendszer, az egyetemi szférába való mély beágyazottság, jövőformáló kutatási területek széles köre: így SzaFARizunk mi! De hogy kerültek oda a pneumobilok?
SzaFARi, pneumobilokkal | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Egységben gondolkodunk szakosztályainkról, legyenek azok területi vagy téma alapon szerveződők. Örömmel konstatáljuk, hogy egyetemi berkekben és az ismeretterjesztés terén is egyre többször hallhatunk Neumannos kezdeményezésekről. Hajdú-Bihar Megyei Területi Szervezetünk Dr. Kusper Gáborral tartott Tervezési minták a gyakorlatban címmel online meetupot, amely egy egyetemi oktató helyét mutatta meg egy innovatív cégnél. Tervezési minták a gyakorlatban MI Szakosztályunk pedig rangos külföldi vendéget fogadott hibrid programján: Bill Rand személyében. Using Image Analytics and Deep Learning to Understand Consumer Decision-Making
Ezen a programon a mesterséges intelligencia és más fejlett technológiák alkalmazásáról lehetett hallani – elsősorban a képek szerepének vizsgálatában és a marketing területén.
Május 28-án, szombaton, 11 órától tartalmas témanapra várjuk az IT-történet szerelmeseit Szegeden. Érdemes ellátogatni az ITK-ba, ahol a személyi számítógépek magyar úttörőjének, Simonyi Endrének az emlékeivel egészült ki a tárlat. Emlékvitrinnek szántuk – végül annyi unikális dokumentumot adott számunkra a Simonyi-család, hogy kamarakiállítás lett belőle: többek között híres személyiségek, köztük Juhász Árpád, Náray Zsolt és Pomezanski György leveleivel. A témanapot eddig közel 40 cikk harangozta be, köztük a Magyar Múzeumok és a Qubit! Kiállítással ünneplik a magyar vegyészt, aki a konyhájában építette meg az első magyar személyi számítógépet - Qubit
Mindenkit szeretettek látunk a normál múzeumi belépővel látogatható témanapra!
Májusban nemcsak a múzeumoknak van emléknapja, de az információs társadalomnak is. Ennek apropóján marketingigazgatónk, Képes Gábor volt a SzerencseSzombat című műsor vendége a Duna TV-ben. Reméljük szerencsét hoztunk – ha igen, várjuk a nyerteseket a szponzoraink között. Addig pedig érdemes megnézni a jókedélyű, vidám műsort, amely nemcsak az informatika történetében kalandozott, de a Neumann Társaság munkáiból is lehetőség volt párat felvillantani a közönségnek.
Lyukkártya, lyukszalag, mágnesdob, floppy – mintha az ITK-ban járnánk Szegeden… Elég volt ehhez a Retró Rádió sokak által hallgatott reggeli adását bekapcsolni, ahol adtunk egy kis ízelítőt az adattárolók, adathordozók történetéből. A megszólalás arra is alkalmat adott, hogy egy jelentős magyar feltaláló, Jánosi Marcell nevét továbbra is a köztudatban tartsuk. Az is a Neumann Társaság kezdeményezése volt, hogy Óbudán már utca viseli a nevét!
2022. május 19-én Szegeden volt a SzeBIT - Szeged Business & IT, előadásokkal, szemináriumokkal és kiállítással a SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A kiállítótér közepén kaptunk helyet, a nagy cégek meg körülöttünk: Epson, Fujitsu, Samsung, PC Trade... Ez azért biztosította, hogy a nagy létszámú, közel 2000 fő látogató közül mindenki „belebotlott” a standunkba, de nem volt rá szükség, mert büszkén írhatjuk: nagy sikere volt a kivitt eszközeinknek a fiatalok, egyetemisták, tanítványok között is, szóval elvittük a show-t a korabeli 1970-80-as évekbeli, bemutatott eszközökkel a sok bemutatott újdonság elől!
Magyarósi Csaba Youtube-csatornáján eddig közel 50000-en látták standunk bemutatóját!
Sajnálattal értesültünk Pompéryné dr. Mihály Klára elhunytáról. Nagy munkabírással és még nagyobb emberséggel, sok éven át dolgozott a Neumann Társaság közösségének.
Férjével, Pompéry Bélával - aki szintén az NJSZT legendás személyisége volt - minden rendezvényünk, eseményünk elmaradhatatlan résztvevője volt, a Felügyelőbizottságban a közelmúltig számíthattunk tudására.
Kegyelettel emlékezünk Életműdíjasunkra, kedves barátunkra!
Elhunyt Pompéryné dr. Mihály Klára | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
A PMSZ nagy konferenciájának, a Körkapcsolásnak június 2-án központi témája a jövő, hogyan látjuk a jelenből a jövőt, hogyan tudnak együtt dolgozni a projektekben a különböző generációk és mit hoz a technológiai fejlődés projektmunkában, milyen feladatokkörök változnak, szűnnek meg.
A 25 éves Magyar Projektmenedzsment Szövetség (PMSZ) szakmai partnere az NJSZT. A Neumann Társasággal való együttműködés alapját az is jelenti, hogy a hazai projekt életben ma is meghatározó súllyal szerepelnek az informatikai fejlesztési projektek, ilyen hátterű projektmenedzserek (PM). Ezért is vállalunk részt az ifjúsági PM versenyek és az ÉV PM díjazásában.
Június 9-én a Millenárison kerül sor üzleti fesztiválra, melyre 350+ előadót és több mint 3000 résztvevőt várnak a szervezők. A technológiai döntéshozók szerepváltozásait fókuszba helyező programon a digitális átalakulás folyamata, sürgető kérdései kerülnek elő. Felüdülést jelent majd standunk, ahol az IT-örökségre alapozott játékos programmal várjuk a nézőket, a pontenciális új tagjainkat.
Kilenc civil kezdeményezés kapott elismerést az idei Civil Díj Gálán. Az előző év kiemelkedő kezdeményezései mellett külön megünnepelték azon díjazottakat, akik az Ukrajnából menekültek megsegítésében vállaltak szerepet.
Gratulálunk a díjazottaknak! – Civil Díj, a civil szektor szakmai díja! (civildij.hu)
Május 17-én LEGO robotok árasztották el a tatabányai Edutus Egyetem auláját a WRO második regionális elődöntőjén. A megmérettetésen 11 csapat vett részt, a versenyzők Komárom, Mosonmagyaróvár, Gyönyös, Esztergom, Győr, Nagymaros és Dág városából érkeztek.
A rendezvényt Szögi Zoltán, az Edutus Nonprofit Közhasznú Zrt. vezérigazgatója, a Neumann Társaság Robotika Szakosztály elnöke nyitotta meg. A verseny során sok izgalom volt, az épített LEGO robotok nagyon jól működtek és a résztvevők sikeres versenyköröket zártak. KEMMA - Diákok építette robotok lepték el az Edutust - volt, amelyik füvet is nyírt További információk a versenyről: Főoldal - WRO Hungary
Felüdülésként egy kedves karikatúra a műfaj régi mesterétől, Füzér Józseftől. Már gőzerővel készülünk a jövő évi Neumann120 év roadshow-jára. Füzér mester már több alkalommal rajzolt meg óriási informatikusokat, tudósokat, egyik friss rajza mosolyt csalt arcunkra: íme, a híres-neves Marslakók!
Ha úgy érzed, hogy a munkánk fontos, Te is támogathatod tevékenységünket. Akár egy kattintással erre a QR-kódra, hiszen az okostelefon nemcsak „GPS-ként” használható, de a „digitális világ GPS-ének” támogatására is. Jelképes 1000 forint átutalására kérünk a QR-kódra kattintással.
De az igazi segítség az, ha tagjaink között tudhatunk!
NJSZT tagság - egyéni tagság | Neumann János Számítógép-tudományi Társaság



