NJSZT Hírlevél - 498. sz. - 2024. 10. 16.
Ma délután robotika meetup! – Alelnökünk a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia elnökségében – Már csak két hétig látható Pesten a School-Computer kiállítás – Tisztújítás a finisben – Új ICDL modult vezettünk be!
Ma délután 4-kor online meetup formájában robotikaversenyeket mutatunk be, tartsatok velünk, ha érdekel titeket a robotika, regisztráljatok! Ezzel kapcsolatban megjegyezzük, hogy az ICDL-tudás egy Robotika modullal bővült!
Óriási elismerés, hogy Erdősné Dr. Németh Ágnes, tehetséggondozásért felelős alelnökünk bekerült az IOI elnökségébe. Ennek apropóján készítettem vele interjút.
Múlt csütörtökön száz feletti résztvevővel tartottuk meg Szegeden a Digitális kompetenciafejlesztés – változások és kihívások című konferenciánkat. Köszönjük, hogy ennyien eljöttetek!
Tudjátok… Október 30-ig fogadjuk az egyéni és csoportos érdeklődőket a School-Computer kiállításunkon, ne szalasszátok el a lehetőséget! Utána Szegedre, az ITK-ba kell eljönnötök érte, ahol november 8-án, pénteken 11.00 órakor nyitjuk meg a tárlatot!
A novemberi 12-i Neumann Konferenciánk előadóinak absztraktjait már olvashatjátok. Kérjük, ne felejtsetek el regisztrálni, legyen ez egy közös ünnep, hisz a hagyományos díjátadóinkra is itt kerül sor!
Továbbra is aktuális: a november 25-én tartandó tisztújító közgyűlésünk tisztségviselőire – elnök, alelnökök, FB-tagok – vonatkozó javaslatokat egyesületünk tagjaitól várjuk. Ehhez be kell lépnetek a tagi rendszerünkbe és megkeresni „A tagokon a sor (2024)” című dokumentumot a dokumentumtárban.
Képes Gábor

A november 12-i konferencia előadói által megküldött absztraktokat közreadtuk.
- Talyigás Judit, NJSZT e-Hétköznapok Szakosztály: A lyoni takácsoktól a segítőkész robotokig
- Gulyás László, NJSZT alelnök, MI Szakosztály, ELTE IK: AGI van, de mi van a robotokkal? – Avagy a test nélküli intelligencia korlátai
- Erdős Ferenc Gábor, HUN-REN SZTAKI: Autonóm ipari robotika
- Majdik András – Gazdag Sándor, HUN-REN SZTAKI: Mesterséges tér-intelligencia kutatásokat támogató lábmechanizmusú földi jármű és kapcsolódó kutatások bemutatása
- Nemes József, NJSZT Robotika Szakosztály, ELTE IK: Az ICDL Robotika modul bemutatása
- Haidegger Tamás, Óbudai Egyetem: MI, robotika, okostechnológiák - innovációmenedzsment befektetői szemlélettel
A novemberi Neumann Konferencia az NJSZT-közösség ünnepe! Gyertek el minél többen!

Idén sem maradhatnak el a Neumann Társaság digitális készségfejlesztő tréningjei az Aranytíz Nyugdíjas Klub érdeklődői számára. Az idei tematika a „Ne váljunk áldozattá!” címet viseli, középpontjában a biztonságtudatosság áll.

Mikroszámítógépes Szakosztálya október 4-én tartotta meg a közgyűlését és játékprogram ötletbörzéjét az NJSZT Báthory utcai irodájában. Az új elnök Nickmann László lett, aki nagy lelkesedéssel folytatja a Simonyi Endre által elkezdett, majd Tolnai Gábor által újrakezdett közösségi élet szervezését! Gratulálunk!
https://njszt.hu/hu/news/2024-10-04/uj-elnok-hcc-szakosztaly-elen
A magyar számítógépes játékfejlesztés története újabb fejezettel bővül, amikor 42 év után egy új játék jelenik meg a legendás Homelab-2 számítógépre. Az úttörő magyar számítógépet megálmodó Lukács fivérek munkássága előtt tisztelegve a Neumann Társaság versenyt hirdetett, amelynek nyertes alkotását a PleasureBytes Games kazettás és számos extrát tartalmazó gyűjtői változat formájában most adja ki. A játék bemutatása és fizikai formában történő megjelentetése egyaránt ünnep a magyar játékfejlesztők és a retró játékok rajongói számára.

A játékhoz egy jótékonysági árverés is kapcsolódik a Vaterán. Támogathatjátok az NJSZT-t az árverésen való részvétellel is – és egy igazi relikvia kerülhet birtokotokba!
https://njszt.hu/hu/news/2024-10-16/42-ev-utan-jelenik-meg-jatek-egy-legendas-magyar-szamitogepre

Óriási elismerés a diszciplínának, hogy az idei Nobel-díjasok között fizikában és kémiában is mesterségesintelligencia-kutatók diadalmaskodtak: előbbiben a 76 éves Geoff Hinton és a 91 éves John Hopefield, utóbbiban Demis Hassabis, John Jumper és David Baker.
Kömlődi Ferenc blogbejegyzése high-tech blogunkon! Kövessétek a napról napra frissülő blogot, melyben korábbi igazgatónk, Alföldi István szerkesztői-lektori munkájára is mindig számíthatunk. Köszönjük!
https://jelenbolajovobe.blog.hu/2024/10/15/nobeldij-eso_mestersegesintelligencia-kutatoknak

Csízy László elektrográfus, a Neumann Társaság Számítógépes Művészeti Szakosztálya tagjának kiállítása november 1-ig látogatható a Csili Művelődési Központban!
https://njszt.hu/hu/event/2024-10-11/csizy-laszlo-elektrografus-kiallitasmegnyito

Pályázati határidő: 2024.10.27. 12.00
A korábbi évekhez hasonlóan a Magyar Fuzzy Társaság a lágy számítási módszerek területén nyújtott kutatási-tudományos teljesítmények elismeréseként az idei évben is „MFT ifjúsági díj” adományozását tervezi. A díj adományozása két kategóriában történik, felsőoktatásban tanulók (BSc, MSc), illetve PhD hallgatók számára. Mindkét kategóriában a kiemelkedő tudományos és alkotói tevékenység elismerésére szolgál a vonatkozó publikációk alapján. Részletek.

Absztraktok benyújtási határideje: 2024.11.04.
Orvos-biológiai Szakosztályunk éves kollokviumát december 6-7-én tartja, Szegeden, a Szent-Györgyi Albert Agorában.
Prof. Bari Ferenc, a XXXVII. Neumann-kollokvium elnökének meghívója

2024. november 8-9., Győr
2024-ben 20. alkalommal rendezzük meg az Országos Gazdaságinformatikai Konferenciát a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusán.
A jubileumi rendezvény fókuszában a „A Mesterséges Intelligencia szerepe és hatásai” témakör áll.
https://njszt.hu/hu/event/2024-11-08/xx-gazdasaginformatikai-konferencia

Mikor és hol: 2024.10.16. 16.00 / online
Úgy tűnik, ez az ősz sok robotika témájú rendezvényt tartogat. Október 10-én, Szegeden bejelentjük az ICDL Robotika modulját, máris egy újabb rendezvényünkre invitáljuk a robotika iránt érdeklődőket. Novemberi Neumann Konferenciánk is a robotokhoz kötődik, azon is szívesen látunk minden érdeklődőt. Kattints ide a meetup programjához és regisztrálj!

Mikor és hol: 2024.11.28., Agora Savaria (9700 Szombathely, Március 15 tér 5.)
A Műszaki és Természettudományi Kultúráért Egyesület meghirdeti az V. Szombathelyi RobOlimpia csapatversenyt tanulók és hallgatók részére.

Mikor és hol: 2024.11.12. 14.00-18.00, HUN-REN SZTAKI (Budapest XI., Kende utca 13-17.)
Szeretettel látunk minden érdeklődőt idei Neumann Konferenciánkon. is, a szokott helyen, a HUN-REN SZTAKI Kende utcai konferenciatermében.
Kérjük, regisztráljatok.
Sikeres diákolimpiai szezonon vagyunk túl, melyet a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) koronázott meg. Képes Gábor a tehetséggondozásért felelős alelnökünkkel, Erdősné dr. Németh Ágnessel beszélgetett, akit beválasztottak a világverseny Nemzetközi Bizottságába.
Mesélt a diákolimpiák kihívásairól, a magyar úttörők, Dr. Hanák Péter, Dr. Horváth Gyula és az idén elhunyt Dr. Zsakó László elismeréséről – és a tehetséggondozás megújulásáról is.

Határon innen és túl nyitott a lehetőség a magyar diákoknak a diákolimpiákon való részvételre – a Neumann Társaságnak, az ELTE Informatikai Karának és Tehetséggondozási Szakosztályunknak köszönhetően. (Fotó: Vincze Dorottya, ELTE)
https://njszt.hu/hu/news/2024-10-14/hosszutavu-mukodes-zaloga-hogy-csapatban-dolgozzunk

Az őszi szünetben, október 28-30. között az informatika oktatásáról szóló nemzetközi konferenciát rendezünk az ELTE Informatikai Karán.
Az első napon, hétfőn várunk az ISSEP-INFOÉRÁ-n, a magyar informatika tanároknak dedikált napon. A tanári nap ingyenes a regisztrálóknak.
Nagy érdeklődés kísérte a szegedi, 2024. október 10-én megtartott Digitális kompetenciafejlesztés – változások és kihívások címmel megrendezett konferenciát
A Szent-Györgyi Albert Agorában megtartott rendezvényre az ország minden részéről érkeztek ICDL vizsgaközpontok tanárai, vizsgáztatói, vezetői, és helyi középiskolákból diákok jöttek el, hogy részt vegyenek a színes programon.

A résztvevőket az intézmény igazgatója, Orbán Hedvig köszöntötte, aki elmondta azt is, hogy a két intézmény között már sok év óta szoros az együttműködés. Rákosi Szilvia beszámolója.

A Robotika modullal ismét egy olyan, a mai világ igényeihez igazodó modul került bevezetésre, amely előremutató ismereteket kér számon. Abán Csaba, a Neumann Társaság Robotika Szakosztályának elnöke, a szegedi rendezvényen tartott előadásában szemléletesen ismertette, hogyan, hányféle módon és helyen használnak/unk robotokat. Így, ha eddig bárkinek is kétsége lett volna, hogy érdemes-e gyarapítani a tudását a robotok használatának ismereteivel, igazán meggyőzve érezhette magát, hogy a robotok már itt vannak velünk, vagyis muszáj foglalkozni velük.
https://njszt.hu/hu/news/2024-10-16/robotika-uj-modul-az-icdl-ben

Kedves iTF tagok! A BME VIK Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszék (TMIT) 75. jubileumi év ünnepélyes nyitórendezvényére tegnap, október 15-én került sor a BME-n. A TMIT Kozma László professzor által 1949-ben megalakított tanszék jogutóda. Dömölki Bálint ötlete alapján várhatóan 2024. november 26-án, az iTF Rendezvények sorozatban is be fog mutatkozni a tanszék.

A Neumann Társaság HCC Retro Mikroszámítógépes Szakosztálya idén is HOMELAB játékpályázatot hirdet. A múlt évi, nagy sikerű HOMELAB-2 / AIRCOMP-16 játékpályázatunk és a tavaszi HOMELAB-3 játékpályázatunk után úgy döntöttünk, most mindkét platform hívei számára lehetőséget adunk, hogy bemutassák, milyen érdekes, értékes, friss játékok valósíthatók meg a 80-as évek magyar fejlesztésű mikroszámítógépein. Határidő: november 20.!
A részletes pályázati felhívást ide kattintva olvashatjátok.
A pályázatok benyújtásának határideje 2024. október 20-ig meghosszabbítva!
Egy jó projektmenedzser az idővel és az erőforrásokkal eredményesen gazdálkodva, hatékonyan irányítja a csapatát a kitűzött cél elérése érdekében.

Ha rád is igaz ez a megállapítás, vegyél részt a hazai projektmenedzsment szakma legrangosabb megmérettetésén! Mutasd be a projektmenedzseri kompetenciádat, rátermettséged, problémakezelési módszereid egy általad vezetett projekten keresztül és nyerd el a szakma kiemelkedő képviselőjének járó elismerést!
PMI rendezvény, 2024.10.17. 12.00-13.00 (regisztrációköteles ingyenes webinárium)
A projektvezetők két fontos feladata a projekttel kapcsolatos kommunikáció a szervezeten belül és kívül a legkülönbözőbb szinteken és formában és a projektcsapat vezetése, irányítása. Az idén 100 éves Toastmasters szervezet éppen e két terület fejlesztését tűzte ki célul.

A világon 15.000, Magyarországon 24 klub működik – köztük számos vállalati belső képzés részeként –, ahol az érdeklődők fejleszthetik képességeiket és önbizalmukat. Minderről nem csak beszélünk, hanem a Lunch and learn keretén belül online ki is próbáljuk!
Házigazda: Somogyi Balázs, PMP, DTM vezető tanácsadó, Szinergia Kft.
Az NSZFH 2024. október 30-án, a Danubius Hotel Héliában a fenti címmel, az EPALE projekt keretében, szakmai konferenciát rendez.
A résztvevők tájékozódhatnak a hazai felnőttkori tanulás aktualitásairól, az Erasmus+ programok felnőttkori tanuláshoz kapcsolódó újdonságairól és a mikrotanúsítványok felhasználhatóságáról. Párhuzamos gyakorlati műhelymunkákon pedig bepillantást nyerhetnek a felnőttkori tanulás korszerű módszereibe, a felnőttek digitális készségfejlesztési lehetőségeibe, illetve képet kaphatnak a humán szolgáltatók bővülő soft skilljeiről.

A konferencia keretében kerül sor az EPALE idei tartalomfejlesztési pályázat díjátadójára is. A konferenciára szeretettel várják a felnőttkori tanulásban érintett szakembereket az egész életen át tartó tanulás keretében.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékát az EPALE platformon található űrlap kitöltésével október 22-ig jelezze!

A Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázati felhívása
A pályázat célja a magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, fizika, biológia, kémia, földrajz, informatika (digitális kultúra), vizuáliskultúra vagy ének-zene szakos, tehetséggondozásban részt vevő pedagógusok, oktatók megbecsülése, szakmai elismerése, a tehetséggondozás keretében végzett szakmai tevékenység ösztönzése.
A pályázati kiírás elérhetősége: https://nemzetitehetsegprogram.hu/program/kobuki-tehetseggondozo-tanari-osztondij
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. november 10.
A Magyar Innovációs Szövetség pályázati felhívása
„Ifjú feltalálók és tudósjelöltek figyelem!
Büszkeséggel és tenni akarással tölt el, amikor valaki Karikó Katalint vagy Krausz Ferencet emlegeti? Példaként tekintesz a legfrissebb magyar Nobel-díjasokra? Esetleg úgy érzed, hogy a te utad is a tudomány és az innováció irányába indult el? Talán már meg is született benned az a gondolat, amellyel előremozdíthatod a világot?

Nos, akkor nem is kérdés, hogy itt a helyed a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián (OTIO)! A versenyre egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve jelentkezhettek, ha 2004. szeptember 1. és 2011. augusztus 31. között születtetek, de még nem kezdtétek meg felsőoktatási tanulmányaitokat.”
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. december 2.

Az AEA klub rendezvénye
Mikor és hol: 2024. október 31., csütörtök⋅17:30, online
Fedezd fel a Data Mesh világát, ahol az adatmenedzsment decentralizált megközelítése új lehetőségeket nyit meg az üzleti és technológiai világ számára!

Mikor és hol: 2024.10.24-25. (24: plenáris előadások, 25: AI tech kiállítás) / Corvinus Gellért Campus, Budapest
A konferencián világhírű professzorok fognak előadást tartani a mesterséges intelligencia jelenéről és jövőjéről. (Egy MI berendezés fog szinkron tolmácsolni a magyar-angol-kínai között.) A konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációköteles. Regisztráció és minden információ

A kb. 15 perces kérdőív a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományi Doktori Iskola kutatói által végzett felmérés része, célja a MI projektekben való alkalmazásának vizsgálata.
A KÉRDŐÍV IDE KATTINTVA tölthető ki.
A PMI Budapest, Magyar Tagozat és a kutatók köszönik a támogatást!

A Magyar Projektmenedzsment Szövetség nagy érdeklődés mellett mutatta be szeptember 18-án a Projektmenedzsment Körkép 2024 kutatás eredményeit. A felmérés 70 szervezet véleményét és mintegy 3000 projekt tapasztalatait tükrözi, így megbízható iránytű és egyben jó vitaalap a további eszmecseréhez. A felmérés eredményeit bemutató kiadvány számos további részletet tartalmaz, helyzetképet nyújtva arról, hogy éppen most hogyan néz ki, hol tart a hazai projektmenedzsment kultúra. Részletek.
„Az emberiség szeme mindig is az ég felé tekintett, de az elmúlt években a világűr nem csupán a kíváncsiság tárgya, hanem a tudományos és gazdasági fejlődés egyik legfontosabb pillérévé vált. Ez az újfajta felismerés alapozta meg a legátfogóbb és leginnovatívabb világűr témájú konferencia megszervezését, amelyre tisztelettel és nagy szeretettel meghívjuk Önöket.”
Időpont: 2024. november 14.

Helyszín: HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (1117 Budapest, Magyar Tudósok Körútja 2.)
Főszervező: Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület, társszervező: Magyar Űrtevékenységet Támogató Egyesület