Neumann Társaság, a szakmai közösség
A Neumann Társaság tagságának legaktívabb része jelenleg 29 szakosztályban végez szakmai munkát. Közöttük van több mint fél évszázada létező – és egészen friss is, mint a High Performance Computing tudósaié, amely még csak most alakult.
A szakosztályok között van olyan, amely a NJSZT alaptevékenységének jelenti a hátországát. Így a Tehetséggondozási Szakosztály és az Informatika Történeti Fórum külön finanszírozással és elnökségi odafigyeléssel működik, végzik folyamatosan a versenyek, olimpiák szervezését, megvalósítását, illetve a történeti gyűjtemény fizikai és online fejlesztését, kezelését, sok támogató bevonásával.
A szakosztályok taglétszáma általában 10 és 40 fő között van, s a tagság kb. fele csatlakozott szakosztályhoz. Ezt az arányt jó lenne növelni, hisz a kisebb közösségeken keresztül való kapcsolódás adhatja meg a tett és az odatartozás élményét, ami egy szakmai, civil szervezet létének alapja: a közös értékek mentén való aktivitás. Az NJSZT-tagok számára nyitott a lehetőség, hogy szakosztályokba is bekapcsolódjanak, új közösségeket hozzanak létre a szakmai tenni akarás megéléséhez.
A szakosztályok elmúlt évére visszatekintve ismét számottevő az a szakmai szervezőmunka és tartalom, amiről beszámolhatunk. Öt hazai konferenciát szerveztek szakosztályaink (34. Neumann Kollokvium - Orvosbiológia, 27. Multimédia az Oktatásban Nemzetközi Konferencia (MMO), 17. Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencia, 17. GIKOF – gazdaságinformatika, KÉPAF konferencia), hét nemzetközi konferenciához kapcsolódtak szervezéssel (különösen aktív itt a Magyar Fuzzy Társaság), illetve vettek részt azokon előadásokkal, közel 20 előadás, workshop illetve szimpózium lett megtartva, nem beszélve a szakmai kiadványokról, melyek folyóirat illetve könyv formájában jelentek meg. Tíz nemzetközi szervezetben is képviseltetik magukat szakosztályaink. A Társaság nevében a számítógéptudomány szó azért is indokolt, mert a fenti tudományos munkát végző szakosztályok bázisát egyetemi vagy akadémiai kutatók, oktatók jelentik.
Ezer szállal kötődünk az oktatáshoz és a tudományos ismeretterjesztéshez is: 2021-ben 5 saját szervezésű versenyt rendeztek szakosztályaink diákoknak (pl. RoboCupJunior, SpaceChallenge, e-Hód), e-Hétköznapok Szakosztályunk Tér, Idő, Tapasztalás című online workshopjával segítette „digitális világ GPS-e” küldetésünket. Fogyatékkal Élőket támogató FÉTSZK szakosztályunk arra is figyelt, hogy a digitális kompetenciák képzését és minősítését lehetővé tevő ECDL-ben használt Sophia rendszerünket megvizsgálja a vizsgázók oldaláról.
Fontos, hogy nemcsak Budapesten működnek szakosztályok. Tudjuk, hogy nem könnyű időszak volt, ezért is elismerés illeti Baranya megyei, Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, Heves megyei barátaink nemcsak az online térben végzett aktivitását, Társaságunk kebelében végzett szakmai munkáját.
Mindezen programok megvalósulásához a Neumann Társaságban igyekeztünk a szükséges segítséget megadni, szervezési, promóciós és anyagi támogatást nyújtani. Hogy ez elég volt-e, ahhoz várjuk az ötleteket: hogyan tudnánk hozzájárulni, hogy még több helyen pezsdüljön fel a szakmai közösség élete, az új, megújult szakosztályok felzárkózzanak a régiek sikerei mellé, hisz ezekben a témákban ott a jövő potenciálja is (HPC, Robotika, Mesterséges Intelligencia, Nők az Informatikában.)
Köszönjük a szakmai közösségünk munkáját, és hogy ezekről az eredményeikről hírt adhatunk!
Várjuk az új ötleteket, kezdeményezéseket is, a szakosztályvezetők számára pedig március végén szervezzük a szokásos tanácskozást, a közös irányok, stratégia körvonalazására – és hogy beszéljünk arról, miben segíthetünk még!
Szalay Imre