Robotszínház is volt a robotfoci-meccsek mellett a Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján

Különleges versenyszámokkal, többek között robotszínházzal és új kategóriaként gyorsan elkészíthető menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 15 éves Magyar Ifjúsági Robot Kupa jubileumi versenye Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

Április 20-án a Nyíregyházi Egyetemen rendezték meg a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) jubileumi fordulóját: idén már 15 éve szervezik meg itthon a diákok részvételével zajló robotikai versenyt, amely egyben a nemzetközi RoboCup robotikai verseny gyerekekre fókuszáló RoboCup Junior ligájának nemzeti szinten zajló, hivatalos minősítő versenye.

A Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján Nyíregyházáról, Szegedről, Esztár községből, Budapestről és Kisvárdáról érkező diákcsapatok vettek részt, közülük öt csapat szerzett minősítést az európai/nemzetközi RoboCup Junior versenyen való részvételre is. 

Egyre ügyesebben fociznak a robotok

A MIRK különböző kategóriái közül Nyíregyházán is a robotfoci mérkőzéseire volt kíváncsi a legtöbb néző - hiszen a  meccseket egy óriáskivetítőn is követni lehetett. Az első években a robotfutball eltérő színű, fekete-fehér térfeleken zajlott, a robotok pedig kizárólag elektronikus, infravörös fényt kibocsátó labdát tudtak felismerni és terelgetni kezdetleges szenzoraikkal, és csak egy nagyon kicsi pályán tudtak játszani.

Mai, fejlett példányaik már a normál, zöld színű pályán is működnek, szenzoraik segítségével pedig egyaránt felismerik a pálya felfestéseit és a sárga színű golflabdát is, amelyet a mérkőzéseken alkalmaznak.

Robotfoci a MIRK2022-n
Robotfoci a 2022-es MIRK-en. Fotó: Képes Gábor, NJSZT

A tantermi robotok forradalma

A diákok hazai robotikai versenyét tizenöt éve Nyíregyházán indította útjára a versenyek szervezését azóta is koordináló Simon Béláné dr. Balogh Ágnes, aki a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének elnöke. A 2007-ben jól szereplő magyar diákcsapat az atlantai döntőre is kijutott.  Az idei MIRK-en eredményesen szereplő magyar csapatok az idén Portugáliában zajló európai RoboCupJuniorra, vagy az idén Thaiföldön zajló világversenyre is kijuthatnak.

A tanárnő másfél évtizedes fáradhatatlan munkáját a verseny díjátadóján dr. Dezső Gergely, a Nyíregyházi Egyetem oktatója, a Magyar Robot Kupa Alapítvány elnöke elismerő oklevéllel és ajándékkal köszönte meg.

“Hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt másfél évtizedben a robotika oktatási ága: kezdetben főleg LEGO Mindstorms robotokat használtunk, ma ezeket már csak a gyerekek versenykategóriájában alkalmazzák. A robotok vezérlésére is alkalmas Arduino és Rasperry Pi mikroszámítógépek megjelenése, valamint az ezekkel kompatibilis szenzorok jelentős fejlődése révén a mostani diákok sokkal fejlettebb robotokat tudnak építeni, amelyek sokkal szofisztikáltabb módon képesek érzékelni környezetüket” - foglalta össze a MIRK-versenyek másfél évtizedét Simon Béláné tanárnő.

A versenyen a RoboCup Junior szórakoztató robotokra fókuszáló OnStage, vagyis robotszínház versenykategóriáját is megrendezték. Ezen a magyar diákcsapat saját tervezésű, 3D-nyomtatóval előállított kakas- és malacrobotokat indított.

MIRK 2022
Mozaik a MIRK-ről: baloldalt a színházi malacrobotok. Jobbra fönt a magyar pincérrobot egyik fejlesztőjével, Vasváry Tamással. Jobbra lent a versenyalapító, Simon Béláné dr. a "nosztalgia" pályával. Fotó: Képes Gábor, NJSZT

A robotkakas ébresztésére a robotmalacoknak szenzoraik és egy helyi miniszerver irányítása alatt autonóm módon, emberi beavatkozás nélkül kellett akadályok megkerülésével elektronikus, színesre festett makkokat felkutatnia - a robotperformanszot egy projektorról vetített fraktálvideó és az egyik versenyző által előadott, élő néptáncbemutató tette színházi hangulatúvá.

A mentőrobotok mérkőzése

Idei új elem volt a „gyorsan elkészíthető menekítőrobot” versenykategória, amelyhez egy igen bonyolult, mesterséges hepehupákat, emelkedőket, akadályokat tartalmazó pályarendszert is felépítettek. Az új kategória zsűrijének elnöke Kopiás Péter robotikaszakértő volt, aki a felnőttek számára szervezett RoboCup-okon és a Magyarok a Marson-versenyeken is nagy hírnévre tett már szert. 

Simon Béláné, Kopiás Péter, Abán Csaba és ifj. Abán Csaba.
A versenyalapító, Simon Béláné dr. mellett: Kopiás Péter zsűrielnök, Abán Csaba és ifj. Abán Csaba zsűritagok. Fotó: Képes Gábor, NJSZT

Kopiás szerint a nyíregyházi versenyre nagyon felkészült diákok csapatai neveztek be. Véleménye szerint a gyorsan elkészíthető menekítő robotok esetében általában az alkatrészek voltak a gyenge pontok, de ebben a kategóriában a kihívás részét képezi a váratlanul fellépő problémák orvoslása is.

Menekítő robotok
Menekítő robotok. Fotó: Nyíregyházi Egyetem

A „menekítő” versenykategóriák között volt virtuális is, amelyben a diákok a programozói tudása és prezentációs képessége kerül előtérbe.

A Magyar Ifjúsági Robot Kupát a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete rendezte meg a Nyíregyházi Egyetemmel és a Magyar Robot Kupa Alapítvánnyal közösen, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával. A nyíregyházi verseny robotikai cégek kiállításával is kiegészült, ahol különböző oktatórobotok, robotkar és magyar fejlesztésű pincérrobot is látható volt működés közben. 

Az eredmények:

A gyorsan elkészíthető menekítő robotok (rapidly manufactured rescue robots) bemutató ligájában:

1. hely:

Kókány Corporations by Robot TÉP csapat,

tagok: Kiss Gábor, Mester Máté, Tran Duy Dat, Vadász Zsolt,

felkészítő tanár: Bakti András Tamás,

küldő intézmény: Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum, Nyíregyháza

2. hely:

RMRC  Déri Miksa csapat,

tagok: Becsei Bence, Faragó Máté,

felkészítő tanár: Kádár András,

küldő intézmény: Szegedi SZC Déri Miksa Műszaki Technikum, Szeged

3. hely:

Robot Vision csapat,

tagok: Lekli Levente, Papp Gergely Gyula, Szabó Marcell

felkészítő tanár: Szabó Ákos

küldő intézmény: Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum, Nyíregyháza

A Nemzeti Könnyített Futball Ligában az európai RoboCup Junior versenyre (EURCJ) minősítést szereztek a következő csapatok:

Optimus csapat,

tagok: Szécsi Levente, Jónás Milán

felkészítő tanár: Czár Krisztián

küldő intézmény: Irinyi Károly Általános Iskola, Esztár

Orka Robotics csapat,

tagok: Biborka Ágnes, Márton Balázs, Biborka Bernadett, Biborka Dániel

mentor: László Róbert

küldő intézmény: Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Budapest

BLM- Starters csapat,

tagok: Szakács Békési Boldizsár, Papp Levente, Szalacsi Marcell

felkészítő tanár: Simon Béláné dr. Balogh Ágnes

küldő intézmény: Robotintelligencia Diákkör Nyíregyházi Egyetem, Nyíregyháza

A menekítést szimuláló ligában (rescue simulation) a nemzetközi versenyekre minősítést szerzett:

Serverhu.eu csapat,

tagok: Krutilla József, Lévai Dávid, Barkóczi Péter, Porvázsnyik Tamás

felkészítő tanárok: Jurás László, Pacsuta Tibor

küldő intézmény: Szent László Katolikus Gimnázium,Kisvárda

A színház (On Stage) ligában az európai RoboCup Junior versenyre (EURCJ) minősítést szerzett:

HU-MoreBot csapat,

küldő intézmény: Robotintelligencia Diákkör Nyíregyházi Egyetem, Nyíregyháza

tagok: Virgo Samuel, Szalacsi Máté, Fenyvesvölgyi Zétény

felkészítő tanár: Simon Béláné dr. Balogh Ágnes, mentor: Szalacsi Roland

 

Szeretettel gratulálunk!