Lezárult a Digitális Témahét rendezvénysorozat az ITK-ban

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság által működtetett Informatika Történeti Kiállításunk, mint minden évben, idén is bekapcsolódott a Digitális Témahét programsorozatba, melyre 2025. március 24-28. között került sor.

Ezt a témahetet is prioritásként kezeljük, hiszen nemcsak a múlt értékeinek megőrzésével foglalkozunk, hanem fontosnak érezzük a fiatalabb generációk körében is a digitális írástudás terjesztését, az informatika területén történő aktuális fejlesztések bemutatását, a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű alkalmazási területeinek ismertetését és a DQ, azaz a digitális intelligencia fejlesztését. Mindezek által igyekszünk rámutatni az informatikus pálya aktuális kihívásaira és szépségére.

 

Ebben az évben különleges volt számunkra ez a témahét, ugyanis március 27-én, Kalmár László születésének 120. évfordulója előtt tisztelegve, egy őszig látogatható időszaki kiállítást is nyitottunk „Kalmár 120” címmel, amit már a Témahéten résztvevő diákok is megtekinthettek.

 

1

 

Az alábbi témákkal és előadókkal vártuk az érdeklődőket:

 

Dr. Tanács Attila, az SZTE TTIK Informatikai Intézet Képfeldolgozás és Számítógépes Grafika Tanszékének egyetemi adjunktusa előadásában arra mutatott rá, hogy az utóbbi években a számítógépek által teremtett mesterséges valóságok és a fizikai valóság elegyítését lehetővé tevő technológiai megoldások fejlődésének lehetünk tanúi. A virtuális valóság (VR) mellett manapság a kiterjesztett (AR) és kevert (MR) valóságokat megvalósító eszközök is rendelkezésre állnak a nagyközönség számára. Az előadás során a résztvevők betekintést kaphattak e valóságok működési alapjaiba, a kapcsolódó technológia történeti fejlődésébe, a jelenlegi és jövőbeni alkalmazási lehetőségekbe. A diákok kipróbálhattak egy VR-szemüveget, egy laptop webkamerán keresztül működő virtuális szemüvegpróbát, és a régebbi, anaglif színszűrős szemüvegen keresztüli 3D képmegjelenítést.

 

Ziegler Tünde ICDL szakértő, az ICDL Közösségi média tankönyv társszerzője interaktív előadásában a biztonságos és etikus közösségi média tudatos használatához adott instrukciókat a diákoknak. Tanácsokat adott ahhoz, hogyan védjük meg és hogyan tudnánk csökkenteni a digitális lábnyomunkat. Beszélt a generációk közötti különbségekről és az MI-bennszülötteknek is nevezett Béta-generációról. Hangsúlyozta a DQ fontosságát, ami ma már nélkülözhetetlen mindenki számára a digitális térben.

 

Dr. Antal Gábor, az SZTE TTIK Informatikai Intézet- Szoftverfejlesztés Tanszék egyetemi adjunktusának előadásán az érdeklődök megismerkedhettek közelebbről is a nagy nyelvi modellek alapjaival. Ezt követően a diákok megnézhették a ChatGPT fejlődését, hogyan vált az a mindennapjaink részévé. A résztvevők hasznos tanácsokat kaptak a nagy nyelvi modellektől való kérdezéssel kapcsolatban, valamint néhány népszerű technikát is megismerhettek, amelyek segítségével pontosabb válaszokat kaphattak a modellektől. A bevezetést követően bemutatásra került több gyakorlati technika, mely segítheti a diákokat, hogy a lehető legjobb módon használják a modelleket tanulmányaik során. Továbbá bemutatásra került az is, hogy a tanárok hogyan építhetik be a modellek kínálta lehetőségeket a tanítás, számonkérés egyes fázisaiba.

 

A háromnapos programsorozatunkon közel 700 diák vett részt.

Jövőre újabb témákkal, előadásokkal, interaktív programokkal várjuk az érdeklődőket.

A Neumann Társaság nevében köszönjük mindenkinek a közreműködést!

 

Kónya Orsolya 

Galéria