NJSZT Hírlevél - 489. sz. - 2024. 04. 18.

Szegedi helyszínünk, a Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Kiállításunk révén idén is csatlakoztunk a Digitális Témahét programsorozatához, április 9-12. között. Amikor nekiláttunk a szervezésnek, csak reménykedtünk benne, hogy ilyen szép sikerrel, ennyi színes és újkeletű benyomást fogunk hagyni a középiskolás generációban. A négynapos rendezvénysorozat minden napja más, a jelenkorhoz kapcsolódó témával és remek előadóval, együttműködővel, valamint interaktív foglalkozásokkal telt.
Köszönjük az Informatika Történeti Kiállításunk munkatársainak, a főszervező Kónya Orsolyának és Dallos Zsoltnak, hogy tartalmas programokkal és több mint ezeregyszáz kíváncsi középiskolással töltöttek meg négy napot. Nagyszerű, hogy a témák egyetemi szakértői is méltónak találták a múzeumi helyszínt – nekik ezúton köszönjük meg a nagyszerű előadásokat: Dr. Németh Gábornak, az SZTE TTIK Informatikai Intézet - Képfeldolgozás és Számítógépes Grafika Tanszékének egyetemi adjunktusának, Dr. Antal Gábornak, az SZTE TTIK Informatikai Intézet- Szoftverfejlesztés Tanszék egyetemi adjunktusának, Krnács Andrásnak, a Safer Internet program oktatójának és a Kreatív Információtechnológia Egyesület delegáltjainak, valamint a megjelent diákoknak és oktatóiknak is, hogy minket választottak! Bízunk benne, hogy nem hiába. (Ahogy a fényképeket nézegetjük, számos okot látunk a bizakodásra.)
Itt olvashatjátok Kónya Orsi részletes beszámolóját: https://njszt.hu/hu/news/2024-04-16/rekordszamu-resztvevo-szegedi-itk-digitalis-temahet-rendezvenysorozatan
Az országos Digitális témahét rendezvénysorozat helyi megnyitóünnepsége részeként a Neumann Társaság a Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumban is jelen volt a Neumann életéről és életművéről összeállított, a SZTAKI közreműködésével a Neumann 120 emlékévre készített digitális tablósorral, mely színesebbé és tartalmasabbá tette a helyi rendezvényt.
Leszögezhetjük: a Digitális témahét hasznos és népszerű rendezvénysorozattá nőtte ki magát. Szívesen veszünk rajta részt 2025-ben is! Kérlek segítsétek, támogassátok az informatikai örökség bemutatását az új ismeretek, tudások terjesztésével összekötő munkánkat!
Képes Gábor


2024. április 9-én tartotta meg 2023. évi Neumann Professzorunk, Karikó Katalin akadémiai székfoglaló előadását, Az mRNS terápiás alkalmazása címmel. Talán nem mindenki olvasta még, hogy április 16-án egykori alma materének, a Szegedi Tudományegyetemnek ajánlotta fel a Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárt. Mi ehhez a példamutató gesztushoz is szívből gratulálunk, úgy gondoljuk, Széchenyi örökségéhez méltó.
Az alábbi linken nézhető vissza a székfoglaló.
https://www.youtube.com/live/YCP2kFy1iCc?si=siuWJCv0AwhOVOHZ

Április 10-én nálunk járt Detre Örs Hunor űrkutató, a James Webb Űrtávcső elektronikai vezetője. Ügyvezetőnk, Képes Gábor beszélgetett vele.
Sok minden szóba került, ami egy órába zsúfolható, úgymint a családi indíttatás, a perm-triász kihalás, a Fermi-paradoxon, hogy vannak-e földönkívüliek, és a személyes életút során a mérnöki gyakorlat diadala az elméleti munka felett. De egy sokoldalú tudóstól ez el is várható. És természetesen a James Webb teleszkóp MIRI-je (Mid-Infrared Instrument), a tervezés nehézségei és a szimuláció minden részletre kiterjedő árnyaltsága. Szó esett az új generációk tehetségei kíváncsiságának felkeltéséről, meg a CANSATLAB projekt ismertetéséről.
Aki lemaradt, nézze meg, nem fog unatkozni!

Figyelmetekbe ajánljuk a Kovács Attila- és az Év informatikai újságírója-díjas Schopp Attilának a közelmúltban, a fenti címmel megjelent írását a tovább lassuló hazai IT-munkaerőpiacról.
Lassabb elhelyezkedés és megtorpanó bérek.
(Fotó: infovilag.hu)
https://itbusiness.hu/technology/aktualis-lapszam/human/most-mar-nem-az-informatikus-diktal/
Ha van a témában véleményetek és/vagy saját tapasztalatotok, szívesen olvasnánk, írjátok meg!

A mesterséges intelligencia biológiai kockázatainak kezeléséről olvashattok a Jelenből a jövőbe blogunkon, melynek szerzője-szerkesztője Kömlődi Ferenc és állandó lektora korábbi igazgatónk, Alföldi István. Köszönjük a munkájukat!
Több mint százötven ázsiai, európai és észak-amerikai biológus önkéntes kötelezettségvállalást írt alá a fehérjék tervezésére használható gépitanulás-modellek belső és külső felügyeletéről. Elkötelezték magukat a fehérjeszerkezeteket a felhasználó által meghatározott jellemzők, például az alak vagy a hosszúság alapján generáló modellek kockázatainak kiértékelése mellett. https://jelenbolajovobe.blog.hu/2024/04/12/a_mesterseges_intelligencia_biologiai_kockazatainak_kezelese

Május 5-én kitelepülünk a II. Belvárosi Sport és Családi napra az Olimpiai parkba: 10.00-14.00 óra között a II. Belvárosi Sport és Családi napon.
Digitális állampolgár vagy? ICDL-kvíz, retro e-sport legendás mikrogépekkel, kedvcsináló a május közepén Budapesten, a Báthori utcában nyíló School-Computer kiállításunkhoz. Ezekkel a témákkal várunk Benneteket is!
A rendezvényt a Belvárosi Szabadidő Sportegyesület szervezi.

És nyugodt lehetsz: száz százalék, hogy támogatásod jó helyre kerül.
Támogasd adód 1 százalékával a Neumann Társaságot!
Adószámunk: 19815888-2-41.

Nagy érdeklődés övezte a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban a Szalay Imre és Képes Gábor által életre hívott, Neumann életét és életművét bemutató jubileumi tablókiállításunk megnyitóját, melyet a Deák17 Művészeti Galériával közös ifjúsági pályázatunkra beérkezett képzőművészeti alkotások színesítenek. A megnyitó Erdősné Dr. Németh Ágnes alelnökünk élvezetes előadásával zárult. A kiállítás a nagyközönség számára is látogatható, 2024. április 26-ig.

Ha tudjátok, egy szép tavaszi Somogy vármegyei kirándulás alkalmával nézzétek meg a Magyar Elektrográfiai Társaság utolsó, április 18-án, 13 órakor nyíló Neumann 120 kiállítását Kaposvárott.
A tárlat május 29-ig tart nyitva, és ezzel egyszersmind zárul a társaságunkkal közös Hommage à Neumann computer art kiállítás-sorozat. A megjelenteket korábbi igazgatónk, Szalay Imre köszönti.
A helyszín a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Intézete, időpontja: 2024. április 18. (a pontos időpont a meghívón lesz).
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-03/neumann-120-orszagos-vandorkiallitas-9-hommage-tarlata

Továbbra is rendelhető a tavalyi Neumann 120 emlékévre, Hargittai Balázs és Hargittai István válogatásában és szerkesztésében kiadott kétnyelvű albumunk. A Neumann-idézeteket közismert és kevésbé ismert fényképek illusztrálják. Tudjatok róla, hogy a megrendeléseket Hargittai István akadémikus dedikálásával is tudjuk szállítani. A hiánypótló könyvet szeretettel ajánljuk ismét a figyelmetekbe.
https://njszt.hu/hu/webform/megrendelolap-hargittai-balazs-hargittai-istvan-idezheto-neumann-janos

Az NJSZT Térinformatikai és Távérzékelési Szakosztálya szervezésében április 23-án este 6-kor kerül sor 2024 első helyszíni Térinforrásra, a szakosztály meetup-sorozatában.
A részvétel ingyenes, de regisztrációköteles.
A részletekért és a regisztrációs linkért kattintsatok!

Április 13-án zajlott a Magyar Ifjúsági Robot Kupa 2024. évi budapesti fordulója, a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti és Üzleti Baptista Középiskolában.
5 kategóriában 18 csapat versenyzett, valamint egy csapatversenyen kívül – gyakorlási, tanulási szándékkal – vett részt. Minősítés 4 kategóriában történt.
Figyelmetekbe ajánljuk Abán Csabának, a Robotika szakosztályunk elnökének részletes beszámolóját.
A EURCJ2024 / RCJ2024 minősítést megszerzett csapatoknak szívből gratulálunk és sok sikert kívánunk a nemzetközi megmérettetésekhez!
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-16/mirk-2024-budapest-eredmenyek

Április 10-én Bózsó Lukács, a PTE Műszaki és Informatikai Kar mérnökinformatikus hallgatója előadást tartott a Tolna Megyei SZC Perczel Mór Technikum és Kollégium 12/A osztály informatikus diákjainak a kiberbiztonságról. Szó volt a támadási fajtákról és azok megelőzéséről, illetve a kiberbiztonsági tudatosságról.
Az előadás a Baranya megyei szakosztályunk közreműködésével valósult meg. Gratulálunk! Így tovább

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság szakosztályaként működő Magyar Fuzzy Társaság, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Karának Mechatronikai és Járműtechnikai Intézetének és az itt működő Fuzzy Rendszerek Tudományos Műhelynek közös szervezésében 2024. május 17-én immár hatodik alkalommal kerül megrendezésre a Szimpózium a Fuzzy Alapú Mérnöki Rendszerekről (SzaFARi 2024) nevű konferencia magyar és angol nyelvű szekciókkal.
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-03/szimpozium-fuzzy-alapu-mernoki-rendszerekrol-szafari-2024

Versenyfelhívás a 2024. május 30-án, Szombathelyen tartandó robotépítő csapatversenyre. Jelentkezési határidő: április 20.
A versenykiíró kategóriánként – három kategória van – húsz csapat nevezését tudja fogadni. Egy csapatot 2-3 tanuló alkothat – a csapattagok több iskolából is jöhetnek. A csapatok saját számítógépüket és LEGO Mindstorms alap- és kiegészítő készletüket használhatják a versenykiírásban leírtak betartásával. Vegyes évfolyamos tanulók kategóriába sorolása a legidősebb csapattag alapján történik. A robotot a helyszínen kell megépíteni! Kalandra fel!
https://njszt.hu/hu/news/2024-02-20/hatodik-szombathelyi-robotepito-es-programozo-csapatverseny

Jól ismert mozaikszavak következnek: IOI, CEOI, EJOI, EGOI.
Büszkék vagyunk a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Tehetséggondozási Programjában felkészülő diákokra, gratulálunk nekik és tanáraiknak, hogy a válogatókra bejutottak! További sikeres versenyzést kívánunk!
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-11/zsibong-tavasz-az-informatikai-diakolimpiak-selejtezoitol

Szeretettel várjuk valamennyi korcsoport 1-3. helyezettjeit és minden további BitHÓDítót május 23-án a 2023-as verseny Díjkiosztójára és az előtte szervezett programjainkra.
Május 5-ig tudtok regisztrálni az ELTE IK-n rendezendő díjkiosztóra, mely akadályversennyel és többfajta ígéretes foglalkozással kecsegtet. Nem bánjátok meg!
(Itt jegyezzük meg, hogy valamennyi informatikai tehetséggondozó versenyünk díjátadására e helyen és napon kerül majd sor, a pontos időpontokról a következő hírleveleinkben adunk tájékoztatást.) A részleteket alább olvashatjátok.

A vizsgaközpont vezetésével Dr. Nemes József, PhD egyetemi docenst – egyébiránt Vas megyei szakosztályunk elnökét, Robotika Szakosztályunk alelnökét – bízták meg, akinek célja, hogy ismét fellendítse az ICDL vizsgáztatást Szombathelyen! A tervek szerint vizsgákra való felkészítést is indítanak majd, és természetesen nemcsak egyetemisták, hanem bárki: diákok, pedagógusok, munkavállalók vagy éppen munkanélküliek is jelentkezhetnek a képzésekre és a vizsgákra, amelyeket a korszerűen felszerelt egyetemi informatika termekben szerveznek.
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-16/icdl-vizsgakozpont-alakult-az-elte-savaria-egyetemi-kozpontban

A győri Széchenyi István Egyetem a napokban arról tájékoztatta Társaságunkat, hogy a 2026-os évi felsőoktatási felvételi eljárás során már beszámítható lesz a felvételi plusz pontszámokba az ICDL tanúsítvány.

A Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállítása és a Women4Cyber Magyar Tagozat Alapítvány pályaorientációs napot tart április 25-én a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a nők fontos szerepére az információ- és kommunikációtechnológia területén is.
A Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union - ITU) Girls in ICT Day 2024 programsorozatához csatlakozva az előadók a női mérnökök, adatbányászok, MI-kutatók, innovátorok és vállalkozók következő generációját inspirálják.
Az eseményen kerül sor a Neumann Társaság Női példaképek az informatikatörténetben diákpályázat eredményhirdetésére, valamint Dán Klára és Péter Rózsa tablóinak felavatására, a szerző, Talyigás Judit előadásával. Az esemény Szegeden lesz, de online is lehetőség van csatlakozni minden érdeklődőnek. Egyetlen feltétele – mind a személyes, mind az online részvételnek – hogy előzetes regisztrációhoz kötött.
Részletes program és regisztráció: https://njszt.hu/hu/news/2024-04-17/informatikai-palyaorientacios-napon-segitik-noi-szakertok-az-iskolas-lanyok

Április 12-én a Báthori utcai székházunk felújított pincéjében került sor az újjáalakult HCC Retro Mikroszámítógépes Szakosztály játékpályázat díjátadó rendezvényére.
Egy sor érdekes pályamű, egyebek között játékok és demók készültek a HCC Retró Mikroszámítógépes Szakosztály pályázatára, amelynek célja a teljesen magyar fejlesztésű, legendás Homelab-3-as mikroszámítógép felélesztése volt. A díjazott pályaművek alkotóit a Neumann Társaság Báthori utcai pincehelyiségében több évtized szünet után újra megrendezett HCC klubeseményén, a Homelab Húsvéton köszöntötték. A részletekről magyarul és angolul is olvashattok!

A PM Körkép kutatás célja, hogy átfogó képet adjon a hazai projektkultúráról, a szervezetek projektmenedzsment érettségéről, a projektmenedzserekkel szemben támasztott elvárásokról és a PMO-k működéséről, a nemzetközi trendekkel összevetve.

A Gábor Dénes Díjasok Klubja rendezvényére invitálunk minden érdeklődőt, 2024. április 25. csütörtök, 17:00 órára, az Óbudai Egyetemre (F09 terem – 1034 Budapest, Bécsi út 96/b.).
Az eseményre hibrid formában kerül sor.
Részletes program:
https://www.facebook.com/events/2070551896664738/?ref=newsfeed

Ingyenes egynapos konferencia Berlinben, 2024. május 14-én. A rendezvény célja támogatni a vállalatokat a jelen kihívásainak kezelésében, és megtalálni az értékes munkatársak megtartásának módját, minthogy a női technológiai tehetségek megtartása terén nem történt érdemi előrelépés. Az eseményt a CEPIS az EU sokszínűségi hónapja keretében szervezi.

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Matematikai és Informatikai Intézete, Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézete, valamint a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézete konferenciát szervez „A mesterséges intelligencia és a művészetek” címmel 2024. május 2-án és 3-án Egerben.
A konferencia szervezői: Golden Dániel, Hoffmann Miklós, Széplaky Gerda

Az ELTE-BME-Óbudai Egyetem, a Robert Bosch Kft. támogatásával a fenti címmel 2 napos konferenciát szervez 2024. június 19-20-án. A konferencia weboldalát az érdeklődők szíves figyelmébe ajánljuk.