NJSZT Hírlevél - 491. sz. - 2024. 05. 15.
Krausz Ferenc Dr. Beck György, az NJSZT elnöke és Czigány Tibor professzor, a BME rektora között. Fotó: BME
Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány, a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.
A professzori címet azon kimagasló, nemzetközi szinten is ismert és elismert tudományos teljesítményt nyújtó hazai vagy külföldi egyetemi tanár, illetve kutató kaphatja meg, akinek a tudományterülete, tevékenysége kapcsolódik a Neumann János által elért tudományos eredményekhez, és kötődik a BME-hez.
Május 17-én, pénteken délután 5-kor a Neumann Társaság Báthori utcai székházának új kiállítóhelyiségében nyílik kiállítás az iskolagépek történetéről. School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban a címe a tárlatnak, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával október végéig lesz látogatható. A megnyitón a Homelab számítógépek konstruktőrei, Lukács József és Lukács Endre avatnak be minket a személyi számítógépek hőskorába.
A tárlaton mintegy negyedszáz – az ITMA szegedi gyűjteményéből és a Neumann Társaság szegedi Informatika Történeti Kiállításából származó – muzeális értékű számítógép, továbbá kazetták, szoftverek, dokumentumok is láthatóak az iskolai számítástechnika hőskorából.
Képes Gábor, a kiállítás rendezője Kálmán Alidával beszélgetett a Kossuth Rádió Trendidők című műsorának május 8-i adásában arról, hogyan és kik által indult el a számítástechnika oktatása Magyarországon.
A megnyitón a részvételi szándékot a schoolcomputer@njszt.org címen kérjük jelezni! A tárlat az iroda nyitvatartási idejében látogatható, hétfőtől csütörtökig 9.00-től 16.00 óráig, pénteken 9-től 14 óráig. A látogatás az NJSZT tagjainak ingyenes. Belépődíjak és további információk.
Május 29-én a szegedi Informatika Történeti Kiállításunk Nyílt Napra virrad.
A programsorozat 11.00 órakor kezdődik, társaságunk elnöke, Dr. Beck György köszöntőjével. Ezt követően kerül sor a Neumann-emlékszoba és a Rényi Gábor-emlékvitrin ünnepélyes avatására, Képes Gábor ügyvezető igazgató közreműködésével. 13.00 órától a kiállítás Kónya Orsolya értő tárlatvezetésével lesz megtekinthető.
Ezúton szeretettel hívunk meg minden érdeklődőt!
Cím: Szent-Györgyi Albert Agora, 6722 Szeged, Kálvária sugárút 23.
A rendezvény regisztrációköteles! Kérjük, május 21-ig szíveskedjetek regisztrálni az alábbi linken:
Május 8-án, Dr. Beck György elnök úr levezetésével online zajlott a 2023. év beszámoló közgyűlése.
A 2023. év - melynek fókuszában a Neumann 120 jubileumi emlékév állt -, eredményesen, hosszú idő után első alkalommal pozitív mérleggel zárult. A tagság a beszámolót és a 2024. évi tervet is elfogadta.
Legközelebb tisztújító közgyűlés várható, ez év IV. negyedévében, mivel az elnökség 3-éves ciklusa lejár.
Talán látszik, hogy retróval e-sportolni osztatlan siker, legyen az gyerek vagy polgármester.
A Neumann-kvízünket is sokan kitöltötték, mi pedig kisorsoltuk a nyerteseket, akik Hargittai Balázs – Hargittai István: Idézhető Neumann János című könyvét nyerték:
- Szerényi Gábor és
- Bacsi-Puklér Orsolya
Gratulálunk!
(A nyerteseket emailben is értesítjük.)
Ez alkalommal ezt az érdekes írást ajánljuk figyelmetekbe a blogunkról!
A Chicago Egyetem kutatói tudományos felfedezések előrejelzésére dolgoztak ki módszert. Gráfjuk a kutatókat, vizsgálódásuk tárgyát és tudományos jellemzőket kapcsol össze egymással. A megközelítést anyagtudományi adatokon értékelték ki.
Ebben az évben, utolsó alkalommal hívjuk fel a figyelmedet arra, hogy Te rendelkezhetsz, kihez kerüljön az adód 1 %-a.
Örülnénk, ha a Neumann Társaságot támogatnád!
Adószámunk: 19815888-2-41.
Az NJSZT eHétköznapok Szakosztálya 2024. május 29-én 17 órára online workshopot hirdet a fenti címmel.
Siklósi István, Balkányi László és Dr. Alexin Zoltán ad elő.
A rendezvény minden érdeklődő előtt nyitott. A részletes programért és a csatlakozási linkért kattints!
A szervezők mindenkit szívesen látnak, a részvétel ingyenes!
weblap: http://bighb.hu/index.php/robotolimpia-2024
Bocskai István Gimnázium, Hajdúböszörmény (Iskola utca 4.)
Május 11. példátlan sikert hozott! A Szíria által rendezett idei IIOT – International Olympiad in Informatics világversenyt, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium „42” elnevezésű csapata – Molnár István Ádám, Nagy Martin, Koós Andor és Szörényi Zalán András – nyerte.
A magyar csapatok online versenyeztek egy közös helyszínről, Győrből, a Kazinczy Gimnázium gépterméből. A verseny felügyeletét, mások mellett, Nikházy László, a Kódkupa verseny főszervezője látta el.
A Neumann Társaság szívből gratulál az eredményhez a versenyzőknek és a felkészítőknek egyaránt!
Május 2-án véget értek a nemzetközi informatikai versenyek válogatóversenyei az ELTE Informatikai Karán, megvannak az új diákolimpikonok!
A nemzeti informatikai versenyeinken már kiemelkedően szereplő diákok közül most azok bizonyíthattak versenyprogramozásból, akik két nagy világversenyen, a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián (IOI) és a regionális Közép-Európai Informatikai Diákolimpián, a CEOI-n fogják hazánkat képviselni. Ugyancsak pont került az RMI, a Romanian Master of Informatics nemzetközi versenyre kvalifikációt nyert négyek kilétére. (Fotó: Vincze Dorottya, ELTE)
Lezajlottak a 2023/24-es Országos Grafikus Programozási Verseny és a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi Verseny döntői.
Gratulálunk – és várunk Benneteket a május 23-i díjkiosztó ünnepségünkön, az ELTE Informatikai Karán!
2024. május 23-án, csütörtökön lesznek a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által gondozott, alábbi informatikai versenyek ünnepélyes díjkiosztói az ELTE Informatikai Karán:
- e-HÓD – Hódítsd meg a biteket!
- Nemes Tihamér Programozói és Alkalmazói Versenyek
- Országos Grafikus Programozási Verseny
Kérjük az érintetteket, hogy mielőbb (határnap: május 15.) regisztráljanak a megadott linken!
https://njszt.hu/hu/news/ 2024-04-30/2023- evi-informatikai-versenyek- dijkiosztoi
Magyarországot a The British International School Budapest (BISB) „DIVE&CLEAN” Team képviselte, az OnStage (humán-robot interakciós előadás) kategóriában.
Majoros József, a Budapesti Eötvös József Gimnázium Kreatív Robotika műhelye vezetőjének beszámolója.
Az EPALE Magyarországgal közösen megrendezendő eseményen rövid előadások hangzanak el olyan témákról, mint például a digitális intelligencia, a pénzügyi tudatosság, az elektronikus hitelesítés, melyek mind az online térben történő ügyintézés kulcsfontosságú tényezői.
Szó fog esni a digitális ismeretekről egy nagyvállalat szemszögéből és gyakorlatából is, valamint meghallgathatjuk a jövőkutató véleményét arról, várhatóan milyen tudásra lesz szükségünk a közeljövőben ahhoz, hogy eligazodjuk az életünket átszövő digitális világban.
https://njszt.hu/hu/news/ 2024-05-02/ digitalis-allampolgari-kompetenciak- workshop
2024. május 28-án du. 3-kor ICDL fórumot tartunk vizsgaközpont-vezetők, felkészítő tanárok, vizsgáztatók számára.
Egyszersmind kitűztük az őszi, személyes rendezvényünk időpontját és helyszínét, mentsétek el: 2024. október 10., Szeged!
Generációnk kedvencét, a Primo népszámítógépet, az első kereskedelmileg sikeres, bolti forgalomban kapható magyar házi számítógépet ünnepelték születése 40. évfordulóján, „szülőhelyén”, a SZTAKI-ban. Monostori László (SZTAKI), Kutor László (Óbudai Egyetem Neumann Kar) és Képes Gábor (NJSZT) köszöntötték a résztvevőket.
Ezt követően a gép alkotói és a korszakkal foglalkozó szakemberek adtak elő. Íme, az előadások lejátszási listája.
Az NJSZT Informatikatörténeti Fóruma és az Óbudai Egyetem tisztelettel meghívja Önt az iTF Nagy Számítástechnikai Műhelyek sorozatának következő rendezvényére, 2024. június 14-én 13.30 órától.
Részletes program az előadások szinopszisával:
1963-ban egy UMC1 elektronikus számítógépet installáltak a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatnál, geofizikai számítások végzése céljából. A gép a 70-es évek elején még használatban volt. Különlegessége az volt, hogy a Pawlak által feltalált „-2”-es számrendszerben működött (nem kellett külön előjel bit!).
A számítógéppel kapcsolatos alapvető ismereteket Vajkai Álló Géza állította össze.
https://njszt.hu/hu/news/ 2024-05-10/egy- kulonleges-szamitogep
Ha Szegeden jártok, ugorjatok be az Informatika Történeti Kiállításunkra, ahol kisebb-nagyobb, de mindenképp retro mobiltelefonokkal találkozhattok, Ördögh Zoltán magángyűjtőnek köszönhetően.
Kortól függően megnézheted, mit használtak anno az őseid, vagy nosztalgiázhatsz, mivel parádéztál anno a barátaid előtt…
E hét péntekén, május 17-én 18.00 órai kezdettel, a Szentes Városi Könyvtárban (Kossuth utca 33-35.) a Szalay Imre és Képes Gábor által életre hívott, HUN-REN SZTAKI által digitalizált, Neumann életét és életművét bemutató jubileumi tablókiállításunk digitális változatát mutatjuk be. Ha arra jártok, ugorjatok be!
A megnyitón a szentesi születésű alelnökünk, Gulyás László „Neumann és a Mesterséges Intelligencia” címmel tart előadást!
Május 29-ig tart nyitva a Magyar Elektrográfiai Társaság (MET) Hommage à Neumann computer art kiállítása Kaposvárott, a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Intézetében. Ezzel zárul a Neumann 120 év képzőművészeti rendezvénysorozata.
A Neumann Társaság és a MET együttműködéséből született kiállítás-sorozat Neumann születésének 120. évfordulójára emlékezik. A kiállítás olyan kortárs képzőművészeti alkotásokat mutat be, amelyek az informatika és a számítógép-tudomány innovációi nélkül nem jöhettek volna létre. A képen Haász Ágnes, a MET elnöke, előadása közben.
https://njszt.hu/hu/news/2024-04-29/met-zarotarlat-kaposvarott
Továbbra is rendelhető a tavalyi Neumann 120 emlékévre, Hargittai Balázs és Hargittai István válogatásában és szerkesztésében kiadott kétnyelvű albumunk.
A Neumann-idézeteket közismert és kevésbé ismert fényképek illusztrálják. Tudjatok róla, hogy a megrendeléseket Hargittai István akadémikus dedikálásával is tudjuk szállítani. A hiánypótló könyvet szeretettel ajánljuk ismét a figyelmetekbe!
A Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület fóruma Ferge Zsuzsa tiszteletére és emlékére 2024. május 29., (szerda) 14 órakor. Helyszín: HUN-REN TTK nagyterem (Magyar tudósok krt. 2.). Moderátor: Sarkadi Balázs.
14.00 Megnyitó – Sarkadi Balázs (GDKE és Stádium 28 Kör)
14.05 Spiró György: Emlékezés Ferge Zsuzsára
14.20 Gyarmathy Éva (klinikai és neveléslélektani szakpszichológus, HUN-REN TTK):
Hátrányos helyzet és a pszichológia lehetőségei
14.40 K. Nagy Emese (pedagógus, iskolaigazgató, Miskolci Egyetem Tanárképző Intézet):
Új oktatási modell a hátrányos helyzet enyhítésére
15.00 L. Ritók Nóra (pedagógus, iskolaigazgató, Igazgyöngy Alapítvány):
Hátrányos helyzet / mélyszegénység és a művészetek lehetőségei
15.20 Kávészünet
15.40 Kálmán Zsófia (gyermekorvos, Bliss Alapítvány):
Fogyatékosság: biológiai vagy társadalmi hátrány?
16.00 Horgas Péter (elnök, Civil Bázis, Országos Közös Akarat):
Hátrányos helyzet és a gyermekvédelem
16.20 – 16.40 Hozzászólások
16.40 Zárszó
Az ELTE-BME-Óbudai Egyetem, a Robert Bosch Kft. támogatásával a fenti címmel 2 napos konferenciát szervez 2024. június 19-20-án. A konferencia weboldalát az érdeklődők szíves figyelmébe ajánljuk!