Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Verseny, Kovács Győző szellemében

A diák programtermékek magyarországi versenye 1984-ben a Garay versennyel kezdődött. A termékversenyt az NJSZT, a Mikroszámítógép Magazin (az első magyarországi diák számítástechnikai havilap) és a Garay János Gimnázium hirdette meg. Zentai András, a Gimnázium akkori igazgatója a versennyel azt szerette volna elérni, hogy a gimnázium tanulóiban érdeklődés ébredjen a korai számítástechnika iránt, és így gyorsabban alakuljon ki a megfelelő informatikai kultúra mind Tolna megyében, mind pedig a szekszárdi iskolákban – elsősorban persze a Garay János Gimnáziumban.

A verseny másik fő célja az volt, hogy a diákok megtanuljanak „eladható” – azt is mondhatnám technologizált – programtermékeket készíteni. A versenyen – minden addigi diákversennyel ellentétben – a zsűri csak a termék minőségét vizsgálta, se az nem érdekelte, hogy a terméket milyen nyelven és az sem, hányan készítették. A diákok erre hamar ráéreztek, és már az első döntőkre is több olyan pályázatot küldtek be, amit akár 4-5 fős „team”-ekben fejlesztettek ki, éppen úgy, mint ahogyan azt a professzionális szoftver-fejlesztési intézetekben csinálták. Az első évben a verseny új játék-programok vetélkedőjével indult, ez az „egytémájúság” néhány évig tartott, majd egyre több témát vettünk fel a programba, először az oktató programokat, később az alkalmazói programokat, de nem kellett sokáig várni, hamarosan megjelent az első látvány-program pályázat (a mai képzőművészeti és zenei programok „őse”), végül pedig az Internet megjelenésével az első Internetes alkalmazói program-pályázatok is megérkeztek.

A Garay-verseny hűen követte a professzionális számítástechnika magyarországi fejlődését, sőt néha még meg is haladta. A Garay versenyt 20 alkalommal rendezték meg, az utolsó versenyre 2003-ban került sor, amikor a verseny iránt az érdeklődés megcsappant… Ekkor iskolánk (I. Béla Gimnázium) vállalta, hogy az iskola tanáraival ismét szeretnék megszervezni ezt a diákversenyt, méghozzá úgy, hogy mozgósítani fogják nem csak a város többi általános és középiskolájának, hanem az országnak, sőt a környező országok magyar iskoláinak a diákjait is. Miután 2003-ban ünnepeltük Neumann Jánosnak, az első, mai architektúrájú, Neumann elvű számítógép megalkotójának a 100. születésnapját, 2003-ban újra indítottuk ezt a nagy múltú diák-számítástechnikai versenyt, amit – a Neumann év tiszteletére – röviden Neumann versenynek neveztük el. (Lásd a címben a verseny teljes nevét.) A Neumann verseny meghirdetői a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és az I. Béla Gimnázium voltak. Az első, a 2004-es Neumann versenyre a diákok 62 pályázatot küldtek be, egy kicsit még többet is, mint az utolsó Garay-versenyre, amiből sejteni lehetett, hogy a verseny újabb fejlődés előtt áll. Azóta a kezdeti optimizmusunk beigazolódott, így mára, a több mint 250 nevezés érkezett az ország minden tájáról, valamint a határainkon túlról (a nevezések mintegy fele a határon túlról érkezett), ezzel is jelezve rendezvényünk sikerét!

2012. december 18-án Kovács Győző, a verseny kitalálója, lelkes és fáradhatatlan szervezője, a zsűri elnöke, aki „mellesleg” a hazai informatika egyik kiemelkedő személyisége volt, elhunyt. Ez a nap, a versenynek, de a hazai informatika népszerűsítésének is fekete napjaként került be a kalendáriumba. A 2013-as versenyt már „Győző” (mindenkinek tegeznie kellett…) nélkül kellett megszervezni, de jelenléte a versenyen így is tapintható volt…

Próbálkozásaink, hogy a verseny zsűrijének elnökét pótoljuk sikerre vezettek, mert az NJSZT javaslatára és kérésünkre Dr. Zsakó László elvállalta a megbízást. Személyében a hazai informatika-oktatás, tehetséggondozás egyik kiemelkedő alakja lett a verseny zsűri-elnöke.

Így a Kovács Győző által megálmodott verseny töretlenül folytatódhatott, és mára már komoly, elismert és népszerű itthon és a határainkon túl is.

További információ:


Kapcsolódó hírek

2023. 03. 27.
​​​​​​​Immár 19. alkalommal rendezte meg Kovács Győző versenyalapító szellemében a Neumann Társaság és a Szekszárdi I. Béla Gimnázium a  Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Versenyt. Idén a Neumann 120 jubileumra tekintettel ünnepélyesebb keretek között és egy Neumann János szellem…
2023. 03. 14.
Hely: Babits Mihály Kulturális Központ Márványterme, 7100 Szekszárd, Szent István tér 10.
Dátum: -
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) a Magyar Elektrográfiai Társaság (MET) együttműködésével képzőművészeti kiállítást rendez Neumann János (1903-1957) születésének 120. évfordulója alkalmából, tisztelegve a magyar géniusz életműve előtt. A kiállításon a 21. század kihívásaira is r…
2022. 12. 13.
Hely: I. Béla Gimnázium, Szekszárd
Dátum: -
A Neumann 120 jubileumi évben a hagyományos szekszárdi Neumann Verseny is különleges lesz! Olvasd el a versenyfelhívást, nevezz - és legyél esélyes a különdíjra is!
2022. 08. 25.
Alkalmazói programok, játékprogramok, megépített hardver és vezérlése, számítógépes grafika, animáció és CAD… Ennyiféle kategória, ennyiféle készség és tehetség. Várjuk a bátor, kreatív diákokat!
2021. 12. 14.
December 18-án lesz 9 éve, hogy meghalt Kovács Győző (1933-2012). A Neumann Társaság családjának nagyon fontos, csupaszív, örökmozgó tudósa egyben a Neumann Verseny alapítója is. A verseny társszervezője és házigazdája, az I. Béla Gimnázium igazgatója, Hajós Éva gondolatait közöljük, melyek az idei…
2021. 12. 13.
"Idén minden máshogy alakult, mint a korábbi Neumann Versenyeken, mégis óriási öröm volt újra átélni azt az élményt, ami 2004 óta minden évben egy ünnep zsűritagoknak, tanároknak, de nagyon remélem és érzem, hogy a diákoknak is." Marketingigazgatónk, Képes Gábor 2004-től tagja a zsűrinek. Pontokba s…
2021. 12. 13.
A digitális oktatás támogatása, a járványügyi védekezés, a mesterséges intelligencia alkalmazása – számos aktuális, friss témára is reagáltak a szekszárdi Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Versenyen induló, 20 évnél fiatalabb, jellemzően középiskolás és általános iskolás diákok. …
2021. 11. 02.
Hely: Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár 4200 Hajdúszoboszló, Szilfákalja 2.
Dátum: -
Folytatás vagy újrakezdés? - külön ajánljuk a 8. szekciót, többek között Erdősné dr. Németh Ágnes, Badics Alex, Pluhár Zsuzsa, Szögi Zoltán előadásaival: Nemzetközi versenyek a tehetségfejlesztés szolgálatában.
2021. 10. 07.
Örömmel konstatáltuk, hogy Mérő Bálint, a Neumann János Nemzetközi Programtermék Verseny közismert, rendszeres versenyzője most az EuroSkillsen adott okot büszkeségre Magyarországnak.
2021. 10. 07.
Bizonyítsd, hogy mennyire penge vagy algoritmikus gondolkodásban – válj kódolózsenivé – akár lépj be a diákolimpiák világába! Először a hazai, nagy versenyeinket ajánljuk figyelmedbe. Ne felejtsd a határidőket, figyeld rendszeresen Tehetséggondozási Szakosztályunk oldalait! Felhívásunk diákoknak és…