NJSZT Hírlevél - 473. sz. - 2023. 06. 29.
Legutóbbi elnökségi ülésünket a magasságban, a MOL-toronyban tartottuk. Üdvözletünket küldjük Budapest első felhőkarcolójából. A Neumann Társaság kapcsán mi is azt valljuk: a határ a csillagos ég. De néha pihenni is kell, feltöltődni, átgondolni az eddig megtett utat – vagy csak szemlélni a környezetünket, elmerülni a távlatokban.
Ezt kívánom Nektek nyárra!
Hírlevéllel legközelebb augusztus végén jelentkezünk. Persze a nyár folyamán lesz jó pár izgalmas Neumannos esemény, így hírekkel, meghívókkal találkozhattok elektronikus postaládátokban. Figyeljétek az NJSZT honlapját és social media felületeit is! Gondoskodunk friss hírekről a felfrissülés mellé.
Szalay Imre
2023 januárjának végén a McKinsey (Sven Blumberg, Melanie Krawina, Elina Mäkelä, and Henning Soller) publikált egy tanulmányt Európa női tech-munkavállalóinak vészesen alacsony arányáról, következményeiről és ennek lehetséges felszámolásáról.
Az európai vezetőknek, akik a technológiai hiányosságok megszüntetésével szeretnének versenyelőnyt és növekedést elérni, érdemes figyelembe venniük egy tényt: az európai vállalatoknál a nők az összes technológiai pozíciónak mindössze 22 százalékát töltik be.
További részleteket a honlapunkon találtok a témáról:
Képünkön idei lány (EGOI) diákolimpikonjaink, a jövő top informatikusai!
35 éves a Neumann Technikum – az alapítókat egy hangulatos és tartalmas házi ünnepséggel köszöntötte az iskola. Mi is ott voltunk, hiszen már csak a „névazonosság” miatt is igen szoros a kapcsolatunk az intézménnyel. Az igazgatót, Menyhárt Erikát kérdeztük: múltról, jövőbe mutató jelenlegi büszkeségekről – és a Neumann Társasággal való kapcsolódásokról.
A beszélgetésben szó esik az Országos Tudományos és Innovációs Olimpián kapott szép helyezésről, továbbá a Technikum saját versenyeiről.
Ezúton szeretnénk meghívni a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT), valamint a Magyar Elektrográfiai Társaság (MET) együttműködésével létrejövő képzőművészeti kiállítás megnyitójára, tisztelegve a 120 éve született magyar géniusz, Neumann János életműve előtt. Időpontja: 2023. július 22., szombat, 15.00 óra
Helyszíne: Kepes Intézet – Kortárs Művészeti Központ (Eger, Széchenyi István utca 16.)
A kiállításon a 21. század kihívásaira is reflektáló, a computer art hagyományába illeszkedő képzőművészeti alkotások lesznek bemutatva. Köszöntőt mond: Mirkóczki Ádám, Eger Megyei Jogú Város polgármestere és Szalay Imre, az NJSZT ügyvezető igazgatója. A kiállítás kurátora: HAász Ágnes Munkácsy-díjas képzőművész, a MET elnöke. A kiállítást megnyitja: N. Mészáros Júlia művészettörténész. Díszvendég: Szemerédi Kepes Anna
A kiállítás megtekinthető 2023. augusztus 19-ig, keddtől szombatig 10.00-18.00 óra között.
https://njszt.hu/hu/news/2023-06-28/tudomany-es-muveszet-talalkozasa-egerben
A Szent-Györgyi Albert Agora és a Neumann Társaság IT-kiállítása, az ITK hagyományosan részt vesz a MúzÉj szegedi forgatagában.
Idén van Neumann János születésének 120. évfordulója, erről egész éves programmal, s benne számos nem szokásos rendezvénnyel emlékezünk meg. Ehhez illeszkedett az előadások egy része is. Örömmel tehettük, hiszen szegedi kutatókat, speciális témákkal kértünk fel előadónak, akik Neumann Jánosról nem, mint matematikusról, fizikusról, számítógépesről szóltak, hanem a társadalomtudományok oldaláról mutatták be a világhírű magyar tudóst, illeszkedve az újszerű megközelítéseket megcélzó koncepciónkhoz.
Az előadások mellett tárlatvezetések, interaktív programok is színesítették az estét – és egy kis házi megemlékezés arról, hogy idén 10 éves az ITK – amely egy nemzeti IT múzeum jó alapja, „pilot” állandó kiállítása lehet. Várjuk a támogatókat és együttműködőket, hiszen egy informatikai múzeum az ország büszkesége lehet.
MúzÉj az ITK-ban, a #neumann120 jegyében | A jövő múltja (ajovomultja.hu)
Idén harmadik alkalommal csatlakozott az Óbudai Egyetem a Múzeumok Éjszakája országos programsorozatához június 24-én. Az ÓE Neumann János Informatikai Kar folyosóján látható IT Evolúció tárlat tematikus összeállítással, Neumann János életét bemutató tablókiállítással és könyv-, valamint - egy technikai újdonsággal - digitális tükör bemutatóval várták a látogatókat.
A programban a Neumann Társaság is együttműködött, nemcsak #neumann120 rollup kiállításunkkal, de olyan programokkal, amelyekben partnereink, így a Magyar Elektrográfiai Társaság képzőművészei és a Galaktika sci-fi írói is bemutathatták a neumanni szellemiség inspiráló voltát.
IT Evolúció, digitális tükör és Neumann120 a Múzeumok Éjszakáján - ÓE (uni-obuda.hu)
Tanulás és élmény az Óbudai Egyetem és az NJSZT szervezésében… A „Szigetváros fejlesztése zöldenergiával a Minecraft világában” elnevezésű 5 napos Nyári Gyerekegyetemi tábor sikeresen lezárult múlt héten.
Az esemény kiemelkedő fontosságú volt az ökológiai tudatosság és fenntartható fejlődés terén, miközben a Minecraft játék izgalmas és kreatív világába kalauzolta a résztvevőket. A programon Neumann Jánosról is megemlékeztünk - és a gyerekek elsőként láthatták a Neumann Társaság tablókiállítását az ÓE Neumann Karán!
Minecraft-tábor a #neumann120 jegyében | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
2023. június 17-én, szombaton délelőtt tartottuk a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában a Neumann 120 képzőművészeti diákpályázatunk kilenc nyertesének - három korcsoport 1-3. helyezettjeinek - díjátadóját.
Nagy sikerként könyveltük el, hogy több mint 100 pályamű érkezett a pályázati felhívásunkra. Az első helyezettek tabletet, a második helyezettek vezetéknélküli fejhallgatót, a harmadik helyezettek pedig Csízy László „Programozott grafikák” albumát kapták fődíjként.
A pályaművekből 2023 decemberében nyílik kiállítás a Deák17 Galériában. A kiállításmegnyitót előreláthatólag december 2-án, szombaton fogjuk tartani, és azon nemcsak a díjnyertes alkotások, hanem 43 pályamű fog szerepelni.
Raj Chetty személyében új Neumann-díjast köszöntött a Rajk Szakkollégium. A neves hardvardi tudós kutatásai, a közgazdaságtan széles spektrumát ölelik fel, az adópolitikától, a munkanélküli-biztosítástól és az oktatástól a megfizethető lakhatásig.
Fő kutatási területe az egyenlőtlenség és a társadalmi mobilitás, és ezeket a jelenségeket hatalmas mennyiségű, korábban össze nem gyűjtött adat felhasználásával tárja fel. Kutatásaira gyakran hivatkoznak akadémikusok, a sajtó és még az Egyesült Államok Kongresszusa is.
A díjátadón ott voltunk – és a program szervezői is hangsúlyozták a Neumann 120 jubileumhoz való kapcsolódást!
Gratulálunk a díjazottnak!
Idei Neumann Professzorunk, Karikó Katalin számos tanulságot, fiatalok számára megszívlelendő tanácsot rejtő BME-s előadása már teljes egészében megtekinthető. Ajánljuk!
A Térinformatikai és Távérzékelési Szakosztály szakmai látogatást tett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Miklós Campusán Szatmári Balázs (NKE, Elektronikai Hadviselés Tanszék) vezetésével.
A résztvevők megismerkedhettek a karon működő 3D laboron keresztül különböző nyomtatási technológiák és eljárások előnyeivel, hátrányaival.
Kipróbálhatták, milyen a világ a Microsoft Hololens2 kiterjesztett valóság szemüvegén keresztül, illetve tesztelhették lövészeti képességeiket egy HTC Vive alapú kísérleti Gun Tactical Simulation VR kiképző rendszerrel.
Akinek felkeltettük az érdeklődését, csatlakozzon a szakosztályunkhoz, hogy időben értesülhessen a szakosztály által szervezett meetupokról, látogatásokról!
Térinformatikai és Távérzékelési Szakosztály | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Folyamatos az érdeklődés a MI Szakosztályunk és az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Tanszék hibrid szemináriumsorozata iránt.
A nyári szünet előtt még a ChatGPT alapú munkafolyamatokról hallhattunk!
2023-ban XXIX. alkalommal kerül megrendezésre a Multimédia az oktatásban nemzetközi konferencia a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Multimédia az Oktatásban Szakosztály által Szegeden, az ITK-ban (Agora), Neumann születésének 120. évfordulóján.
Az idei szakmai rendezvény célja, hogy elősegítse az oktatás, valamint a kutatás és fejlesztés különböző területein dolgozó, oktató hazai és külföldi szakemberek, PhD és felsőoktatási hallgatók kapcsolatfelvételét, tapasztalatok és jógyakorlatok cseréjét, egyes képzési szakterületekhez kapcsolódó kreditek gyűjtését és elősegítse a neumanni örökség minél szélesebb körű megismertetését. A színvonalas előadások nemzetközi minősítésre és publikálásra kerülnek, valamint az előadók külön díjazásban részesülnek a felhívás szerint.
A konferencia nyelve angol és magyar. A programon #neumann120 szekció is lesz!
GIKOF szakosztályunk már a 19. konferenciáját szervezi, a helyszín a PTE Közgazdaságtudományi Kara lesz novemberben. Az OGIK Konferencia arra is lehetőséget ad, hogy a gazdasági informatika művelői bemutassák és megvitassák kutatási eredményeiket, alkalmazási tapasztalataikat, ismertessék oktatási céljaikat.
A legjobb előadásokat meghívjuk a referált-indexelt GIKOF Journal-ban történő magyar nyelvű, illetve a SEFBIS Journal-ban angol nyelvű publikálásra. A rendezvénynek különleges aktualitást ad, hogy idén ünnepeljük Neumann János születésének 120. évfordulóját melynek keretében megemlékezünk Neumann munkásságának az üzleti informatika fejlődésére gyakorolt hatásáról is.
19. Gazdaságinformatikai Konferencia | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Szekciót hirdetünk Neumann János örökségének és hatásának bemutatására az Óbudai Egyetemen 2023 november 20-22 között megrendezésre kerülő IEEE 23rd International Symposium on Computational Intelligence and Informatics (CINTI 2023) konferencián. A szekcióra 4-6 oldalas IEEE formátumú cikkek 2023. augusztus 3-ig történő benyújtásával lehet jelentkezni.
További információk a konferenciáról: CINTI 2023 (uni-obuda.hu)
A szekció kapcsán keressétek Benedek Csaba alelnökünket és Kertész Gábor HPC szakosztály elnököt!
Az informatikai szakmát és a digitális kultúra elkötelezettjeit 55 éve összefogó tudományos közösség, a Neumann Társaság egy olyan ajánlást tett, amely a felsőoktatást és a felvételizőket is segíti. Ennek jelentőségét az a kormányzati szándék adja, hogy a felsőoktatási intézmények dönthetnek a 400 felvételi pontszám feletti plusz 100 pont beszámításáról, s ezt már tudják definiálni.
Szerencsére máris egyre több felsőoktatási intézményben jelent extrapontot az ICDL, azaz a nemzetközi számítógép-használó jogosítvány megléte, hiszen a digitális kompetenciák megfelelő szintje már nem csak informatikai területen elengedhetetlen. Ezt ismerték fel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az Óbudai Egyetem vezetői, akik elfogadták a Neumann Társaság ajánlását – és 2024-től figyelembe veszik a 400 felvételi pontszám feletti 100 pont beszámításánál az ICDL-t. Lehet követni a példájukat, minden segítséget megadunk!
Sok pontot érünk! ICDL és a felvételi | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Az Informatika, illetve az Informatikai alapismeretek érettségi vizsgatantárgyból négyes vagy ötös érdemjegyet szerzett diákok jogosultak az ICDL bizonyítvány kiváltására!
Informatika és Informatikai alapismeretek vizsgatárgyból utoljára a 2023. október-novemberi vizsgaidőszakban lehet érettségi vizsgát tenni, ezt követően a vizsgatárgy megszűnik, illetve a Digitális kultúra tantárgy váltja fel. Az új tantárgy vizsgakövetelményei ugyan némileg különböznek a jelenlegitől, azonban lényegében továbbra is biztosítják az ICDL vizsgamentességre vonatkozó feltételeket.
A nyári szünet előtti utolsó Hírlevelünkre készülve is érdemes megjegyezni, hogy közeledik a diákolimpiai szezon, így a tehetséggondozók és a diákok számára ez az időszak sem fog pihenéssel telni.
Érdemes a Neumann Társaság Facebook-oldalát és az njszt.hu oldalt követni, mert a versenyek állásáról, eredményeiről beszámolunk majd! A diákolimpiai versenyek a jéghegy (pontosabban: a tehetséggondozó piramis) csúcsát jelentik – és egy nagyon intenzív hazai verseny- és felkészülési időszak előzte meg őket.
Összefoglaltuk addig is, hogy kiknek drukkolhatunk – és kiknek köszönhetjük (persze a diákok és tanáraik mellett), hogy idáig eljutottunk…
Közeledik a diákolimpiai szezon | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Idén a Neumann Társaság is bekapcsolódott a diákprojekt versenybe - Diákprojekt (diakprojekt.hu) - melyen a Kandó Büfé projekt #neumann120 különdíjat kapott.
Két projektet rövid interjú formájában is bemutatunk.
Kandó Büfé
Sándorné Feke Réka tanárnő válaszolt kérdéseinkre, Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum
SprintStream
Foki Zoltán, informatika oktató, mentor válaszolt kérdéseinkre, Bajai SZC Türr István Technikum
Érdekes diákprojektek | Neumann János Számítógéptudományi Társaság (njszt.hu)
Július elején a világ egyik legfontosabb robotikai versenyére kerül sor Franciaországban, melyen a Magyar Ifjúsági Robot Kupán minősített magyar csapatok is részt vesznek a Neumann Társaság szakmai támogatásával.
A nyár folyamán mi is beszámolunk majd a kupa eredményeiről.
Robotszínház ligában Simon Béláné tanárnő bravúros kis csapatának drukkolhatunk, akik múzeumunk emblematikus tárgyát, a Muszka-féle Szegedi Katicabogarat választották bemutatójuk mintájául – ezzel a magyar informatikatörténet kiemelkedő alkotása előtt tisztelegnek a világversenyen!
Hajrá, magyar diákok!
Ligues compétition robotique et IA : Majors & Juniors - ROBOCUP 2023
Egy korábbi beszélgetés Simon tanárnővel:
A Szegedi Tudományegyetem gyakorlóiskolájában oktató tanítónő a két legnagyobb robotikai világversenyen, a RoboCupJunioron és a World Robot Olympiadon is nagyon szép eredményeket ér el tanítványaival. A tanítónő munkásságát 2022-ben Tarján-emlékéremmel ismertük el. Most is szívesen adunk teret munkássága bemutatásának.
Minden korábbinál részletesebb időszaki tárlat nyílt a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában, a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállításán, ahol több száz különböző logikai játék tekinthető meg, ezzel átfogó képet kapunk a különböző típusokról, a leghíresebb tervezőkről, gyűjteményekről és az ördöglakatok történetéről is.
A Kossuth Rádió június 17-i, reggeli műsorában Megyery Károly, örökség projektjeink mentora (NJSZT iTF) és Gál Péter magángyűjtő, a kiállítás kurátora közösen mutatta be a szegedi ITK-ban nyitott, átfogó kiállításunkat az ördöglakatok, logikai játékok világáról, kitérve a Neumann Társaság sokszínű informatikatörténeti tevékenységére is.
A felvidéki Pátria Rádióban közel háromnegyed órás beszélgetés hangzott el a Neumann Társaság informatikatörténészével, Képes Gáborral Neumann János életéről és pályájáról. A tartalmas és jó hangulatú műsor meghallgatható Youtube-csatornánkon is – hasonló tartalmakért iratkozzatok fel!
Neumann János a tudomány látnoka - Képes Gábor a Pátria rádió Nappali c. műsorában - YouTube
A City TV, azaz az V. kerületi, belvárosi önkormányzat televíziója komplett dokumentumműsort forgatott velünk a Városmesék sorozatban. A film a Fasori Evangélikus Gimnáziumban bemutatott Neumann-miliő kiállításunkat is megörökíti. Neumann Jánosról Képes Gábor, az idén 55 éves Neumann Társaság tevékenységeiről pedig Szalay Imre ügyvezető mesélt a programban.
Városmesék: Neumann Jánosról és az NJSZT-ről (City TV - 2023.05.30.) - YouTube
2021 óta veszünk részt aktívan a Magyar Nemzeti Digitális Archívum (Forum Hungaricum Nonprofit Kft.) digitalizálási programjában olyan módon, hogy a program digitalizáló archivátor munkatársat és eszközöket is biztosít a számunkra.
2022 szeptembere óta Ambrus Máté kollégánk tölti be ezt az archivátori pozíciót. Lelkes munkája és az NJSZT iTF csapattal való együttműködése eredménye, hogy az eddig feltöltött műtárgyfotóink, videóink mellett már 322 írott, OCR-erezett dokumentum is böngészhető az adattárban. A dokumentumok között konferenciakiadványaink és informatikatörténeti összefoglalók mellett a MI ÚJSÁG című NJSZT-periodika összes évfolyamának összes száma megtalálható! Érdemes beleolvasni!
A MaNDA adatbázis a tételeket az Európai Unió digitális gyűjteményébe, az Europeanába is exportálja!
Hévízen januárig megtekinthető egy új kiállítás a magyar személyi számítógépek hőskoráról, a kiváló magángyűjtőnek, Vidovenyecz Zsoltnak köszönhetően.
A tárlaton a közismert, ezres sorozatban gyártott mikroszámítógépek mellett ritkább konfigurációk, célgépek, kis szériában készült, speciális készülékek is láthatóak az 1980-as évekből.
A debreceni gyűjtő széles spektrumú, színvonalas munkát végez a home computeres korszak dokumentálására – és ebben az NJSZT segítségére is számíthat.
Nyári érdekességként ajánljuk ezt a pompás adatbázist, amely a muzeális számítógépeket, mint filmsztárokat gyűjti – megjelenésüket mozi produkciókban.
Mivel egészítenétek ki? A magyar számítógépes „filmsztárokat” akár az ITK-ban is összegyűjthetnénk egyszer, a tárgyfeliratokat kiegészítve ezzel az információval!
Az Év Projektmenedzsere Díjat minden évben a hazai projektmenedzsment szakma egyik kiemelkedő képviselőjének ítéli oda a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla - az NJSZT szakmai részvételével, támogatásával!
A jelentkezők egy vagy több általuk vezetett, 5 évnél nem régebben lezárult projekten keresztül mutathatják be projektmenedzseri kompetenciájukat, rátermettségüket, problémakezelési módszereiket.
A pályázat kiírója és a Díj adományozója a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla, olyan projektmenedzsment szakmai szervezetek közössége, melyek a példaértékű szakmai eredmények elismerésével kívánnak hozzájárulni a hazai projektmenedzsment kultúra fejlesztéséhez.
Pályázati határidő: 2023. október 1.
Az eredményhirdetés november második hetében, a Projektmenedzsment Világnapjához kapcsolódóan várható.
További részletek és a pályázati kiírás: http://www.evprojektmenedzsere.hu/
A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ), az INTEGRITY Kft. és a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), valamint az Internet Szolgáltatók Tanácsa (ISZT) hagyományteremtő szándékkal útjára indítja az “Elektronikus aláírás napja” rendezvényt. Az ötletet az adta, hogy 2000. június 30-án írta alá Bill Clinton az amerikai elektronikus aláírási törvényt, így azóta ezt a napot “ESIGN Day” (e-aláírás napja) néven ismerik az Amerikai Egyesült Államokban. Június 30-án találkozunk!
Megjelent az alapvetően irodalmi, kulturális lap mesterséges intelligenciával kapcsolatos száma. Az egyik szerzőt, Markovics Botondot idézzük (Facebook):
„A novella címe 'Mi dolga maradt?', főszereplője pedig Neumann János. A történet egy olyan alternatív 1990-es években játszódik, amelyben Neumann nem halt meg tragikusan fiatalon, hanem tovább dolgozott, ötletelt, és a novella ennek az elképzelt következményeiről szól. Neumann egy elképesztő elméjű igazi zseni volt, akiről még Nobel-díjas pályatársai is csodálattal nyilatkoztak, és aki nyughatatlan kíváncsiságával időről időre újabb és újabb, egymástól teljesen eltérő tudományterületbe vetette bele magát, és. Ott volt például a Los Alamos-i atombomba kísérleteknél, foglalkozott játékelmélettel, gyakorlatilag lefektette a modern számítástechnika alapjait, de nagyon korai halála (54-évesen rákban halt meg) miatt szerintem nagyon-nagyon sokat veszített a modern tudomány.
Egy regényemben (Az időutazás tegnapja) már szerepeltettem őt, akkor Einsteinnel mellékszereplőként segítették az időutazás káoszának megakadályozását, most megpróbáltam elképzelni, hogy mi lett volna, ha hosszú élet adatik meg a számára. A novellát még kora tavasszal írtam, és utána jöttem rá, hogy Neumann idén 120 éve született, és a Neumann Társaság - NJSZT 2023-at jubileumi évvé nyilvánította, így még extra aktualitása is van.”