A 2024. évi IT-tematikájú diákolimpiák magyar eredménye

Lezárult az idei szezon, a 2024. évi mérleg: 7 nemzetközi diákolimpián 19 érem. Büszkék vagyunk a teljesítményre és mindenkinek köszönjük, aki hozzájárult a magyar versenyzők sikeréhez!

Az alábbiakban összefoglaljuk az egyes versenyeket, amit az éremtáblázattal kezdünk.

érmek

Éremtáblázat

Verseny

Rendező

Dátum (2024)

Érmek

Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpia (IIOT)

Damaszkusz (Szíria), online

május 10-12.

1 arany

Közép-Európai Informatikai Diákolimpia (CEOI)

Brno (Csehország)

június 23-29.

2 arany, 1 ezüst, 1 bronz

Európai Lány Informatikai Diákolimpia (EGOI)

Veldhoven (Hollandia)

július 21-27.

2 ezüst, 1 bronz

Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia (IOAI)

Burgasz (Bulgária)

augusztus 9-15.

2 ezüstérem, különplakett az 1. csapat összetett harmadik helyezéséért

Európai Junior Informatikai Diákolimpia (eJOI)

Chișinău (Moldova)

augusztus 16-22.

1 ezüst, 2 bronz

Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI)

Alexandria (Egyiptom)

szeptember 1-8.

1 arany, 1 ezüst, 1 dicséret

Mesterséges Intelligencia Diákolimpia (IAIO)

Rijád (Szaúd-Arábia)

szeptember 8-12.

1 arany, 2 ezüst, 1 bronz

Érmek száma összesen

 

 

5 arany, 9 ezüst, 5 bronz = 19 érem

A magyar diákolimpikonok a versenyekre a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében, az ELTE Informatikai Karral szoros együttműködésben készültek fel. 

 

IIOT: abszolút első hely

A csapatverseny példátlan sikert hozott: a Szíria által rendezett idei IIOT – International Olympiad in Informatics világversenyt a miskolci Földes Ferenc Gimnázium „42” elnevezésű csapata – Molnár István Ádám, Nagy Martin, Koós Andor és Szörényi Zalán András – nyerte. 

A magyar csapatok online versenyeztek, a győri Kazinczy Gimnázium gépterméből. A verseny felügyeletét, mások mellett, Nikházy László, a Kódkupa verseny főszervezője látta el. Márciusban, a Kódkupa döntője után interjút készítettünk vele.

 

CEOI: két aranyéremmel tért haza a magyar csapat

Történelmi sikert aratott a magyar diákcsapat: mind a négy tagja érmes helyezést ért el a csehországi Brnóban rendezett régiós informatikai versenyen. A CEOI-n induló magyar középiskolások összesen két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szereztek, ami a több mint harminc éve zajló megmérettetés történetében valaha elért legjobb eredmény. A 2024-es végeredmény alapján abszolút első lett és aranyérmet kapott Molnár István Ádám (Miskolci Földes Ferenc Gimnázium), valamint szintén aranyéremben részesült Görömbey Tamás (Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium). Ezüstérmet szerzett Czanik Pál (Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium), és bronzéremmel végzett Szilágyi Balázs (Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium). A csapatvezető Erdősné dr. Németh Ágnes, helyettese Nikházy László  volt.

 

Három érmet hoztak haza a magyar lányok az EGOI-ról

A 2024-es EGOI-n a négyfős magyar delegációból ketten, Keresztély Zsófia, a budapesti Szent István Gimnázium diákja és Nagy Korina, a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium diákja is ezüstérmet szereztek. Horváth Dóra, a Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium diákja bronzéremmel tért haza, Nguyen Kim Dorka, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja pedig a verseny közel kétszáz versenyzője közül a második napi eredményéért dicséretet kapott. A csapatvezető Erdősné dr. Németh Ágnes, helyettese pedig dr. Németh Zsolt (ELTE IK) volt. Részletek.

 

Összetett harmadik helyezés az első IOAI-n

Idén augusztusban rendezték meg első alkalommal a Nemzetközi Mesterséges Intelligencia (MI) Diákolimpiát, amely az első, az MI szakterületéhez kapcsolódó – csapat – tanulmányi verseny. Célja, hogy inspirálja az MI iránt érdeklődő fiatalokat és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját. A versenyt megelőzte az ELTE Informatikai Karán tartott felkészítőtábor. A versenyre hat kontinens 37 országából összesen 44 csapat érkezett: Magyarországot a hazai szponzorok – a Bosch Magyarország, a Google, a G-Research és az AD-DA Kft. – támogatásának köszönhetően két csapat is képviselhette. Mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban, a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es csapat kapott ezüstérmet. Mivel az IOAI 2024 zsűri összesítette a két forduló eredményét, az összetett rangsorban a magyar 1. csapat a 3. helyen végzett, így a teljesítményért különplakettben is részesült.

1. csapat: Vajda Ádám (12., ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium), Szilágyi Balázs (10., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium), Kovács-Bánhalmi Hédi Zita (11., Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium), Ungár Vince (9., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium). 2. csapat: Christ Miranda Anna (11., Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium), Lehotai Gergely (10., Pécsi Janus Pannonius Gimnázium), Molnár István Ádám (11., Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc), Nagy Dávid Leonárd (11., ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium). Csapatvezetők: dr. Huszár Ferenc (docens, Department of Computer Science and Technology, University of Cambridge) és Szalay Gergő (PhD hallgató, ELTE Informatikai Kar, ELTE Informatikai Kar).

 

eJOI

Idén Moldova fővárosa, Chișinău adott otthont az Európai Junior Informatikai Diákolimpiának, ahol hazánkat négy fiatal diákolimpikon képviselte. A verseny a 16 évnél fiatalabbak számára ad lehetőséget a nemzetközi megmérettetésre, rutinszerzésre. Ezüstérmet szerzett Mihály Zsolt (9., Óbudai Árpád Gimnázium), bronzérmet Balla Ignác (8., ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium) és Baran Júlia (8., Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium). A zsűri dicséretében részesült Czanik Dániel (8., Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium) a második versenynapon nyújtott teljesítményéért. Részletek. A csapatvezető: Erdősné dr. Németh Ágnes, a csapatvezető helyettes: Szabó Zsanett volt, akivel Képes Gábor készített interjút.

 

IOI – Nemzetközi Informatikai Diákolimpia

Kiváló magyar eredmény született az Egyiptom által rendezett Nemzetközi Informatikai Diákolimpián: egy arany- és egy ezüstérem, valamint egy dicséret

A diákolimpián a magyar középiskolások közül aranyérmet szerzett Molnár István Ádám, a Földes Ferenc Gimnázium diákja. Czanik Pál, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja ezüstérmet szerzett. Bata Zsombort (Friedrich Schiller Gimnázium és Szakközépiskola, Pilisvörösvár) a verseny zsűrije dicséretben (honourable mention) részesítette, Görömbey Tamás (Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium) pedig szintén jól teljesített, hiszen a mezőny első kétharmadában végzett. A csapatot dr. Horváth Gyula, az ELTE Informatikai Kar címzetes egyetemi docense vezette, a csapatvezető-helyettes pedig Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke volt.

 

IAIO – International Artificial Intelligence Olympiad

Szenzációs eredménnyel zárta Magyarország az informatikai diákolimpiák sorát a szaúdi Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián

Az IAIO 2024-en valamennyi magyar diákolimpikon érmet szerzett: Labancz Benedek, a Kecskeméti Bolyai János Gimnázium 12-es tanulója, aranyérmet; Christ Miranda Anna, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 12-ese és Szilágyi Balázs, a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium 11-ese, ezüstérmet; Ungár Vince, a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium 10-ese, bronzérmet szerzett.

A csapat vezetője dr. Gulyás László, a Neumann Társaság alelnöke és az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense, csapatvezető-helyettese pedig Takács Tamás, az ELTE doktorandusza volt. 

 

Gratulálunk!

A magyar sikerekről nemzetközi ernyőszervezetünk, a CEPIS is hírt adott.

Szívből gratulálunk a versenyzőknek, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztálya önkénteseinek, a szüleiknek, tanáraiknak, felkészítőiknek!

Az utolsó megmérettetést, az IAIO-t követően az idei rekordmennyiségű érem kapcsán dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke így fogalmazott: „Korábban nem volt általános, hogy valamennyi versenyzőnk éremmel térjen haza, ráadásul úgy, hogy azok között aranyérem is akad. Nagyon büszke vagyok az IAIO-n elért eredményeinkre, amelynek eléréséhez a tehetséges versenyzők mellett a tehetséggondozó szakosztályunk elhivatott felkészítőmunkájára is szükség volt. A magyar diákolimpikonjaink idei versenyteljesítménye kapcsán meg kell emlékeznünk a májusban elhunyt Zsakó Lászlóról, aki negyedszázados munkával építette fel a IT-versenyrendszert és gondozta műhelyünket, kiváló munkatársakat bevonva. Úgy gondolom, az idén szüretelt 19 magyar érem a Laci által elvetett mag gyümölcse.”

 

Köszönet a támogatóknak!

Az idén első alkalommal megrendezett IOAI és IAIO diákolimpiák vonatkozásában a Bosch Magyarországnak, a Google-nek, a G-Researchnek és az AD-DA Kft-nek mondunk köszönetet!

Az IIOT, CEOI, EGOI, eJOI diákolimpiák támogatása vonatkozásában köszönettel tartozunk a Nemzeti Tehetség Programnak!

 

Köszönjük, Nemzeti Tehetség Program – 1823!

NTPKIM